şükela:  tümü | bugün
 • sixpence none the richerin kiss me adli klibindeki sahnelerin bircogunun esin kaynagi olan truffaut filmi
 • nisan yayınlarından filmin senaryo kitabı vardır ve fakat başkısı yoktur
 • françois truffaut'nun pek dokunaklı, detaylı ve çok çok dozunda arka planda kalmı$ bir hüzünle dolu bir hikayeyi anlattığı 1962 yapımı eseri.. filmde iki erkeğin ve bir kadının kimi zaman a$kın da i$in içine fitne fücur soktuğu bir dosluk hikayesi anlatılır... jules ve jim'in dı$ında elbette filmde jeanne moreau adlı elfin canlandırdığı catherine karakteri de hatrı sayılır bir yer işgal eder... zira jules ve jim onunla tanı$tıktan sonra ikisi de a$ık olur. ama catherine, o an öyle hissettiği için jules'dan ho$lanır ve onunla evlenir ama heyhat, daha sonra da sava$ sırasında jim'e kar$ı bir takım hisler duyacaktır... esasen bu üçlü ili$ki yoluyla a$kın insani bir takım bağları nasıl da "koparmayabileceğini" vurgular ulu zat... iyidir ho$tur, 100 dakika sürer...
 • vanilla sky'da da bu filme göndermeler vardır. tom cruise'ın evinde filmin afişi görülür. tom cruise ile penelope cruz'un catherine'in jim ile paris sokaklarında yürümesine benzer sahneler vardır.
 • popüler kültürden, sinema tarihinin sonradan gelmiş bütün aşk üçgeni filmlerine onlarca filmi gizliden gizliye etkilemiş, sadece konusu ve müthüş anları ile değil, bir haber bülteni gibi olay anlatan dış sesi ve serbest anlatımı ile de birçok filmin üstü kazındığında altından çıkan, pırlanta değerinde ve güzelliğinde, iç açıcı, ilaç niyetine trufo eseri.
 • kafasi karisik insanlarin hikayesinin anlatildigi guzel film. jules'un safligina, masumiyetine vurulan catherine onu korumak ve cesaretini tetiklemek icin sevdigini ama sebebin tersine donusumunu aciklarken de, binbir turlu "gotluk" denebilecek isler yaparken de, jim'e askini itiraf edip sonrasinda hayal kirikliginda bogulur ve bogarken de gayet ictendir. dogrudur, ask insana ne kadar dangalakca isler cevirtir, bir kisim insanlar sukunet icinde atlatir bu olgulari*, diger kisimsa boyle salar kendini ortaliga*. filmdeki tum karakterlere ayri ayri sarilma istegiyle doldum ben sahsen, ondan nedensebep cok sevdim bu ugurda emegi gecen her kimseyi.
  bunun disinda bir de trivia kismina deginilecek olursa vanilla sky, ciddi ciddi bu filme binbir turlu gonderme tasiyor. ask ucgeni muhabbeti olsun, posteri olsun suyuyla buyuyla anladik ki jules et jimle kafayi bozmus bir filmdir kendisi.
 • criterion collection, dunya uzerinde gorebileceginiz en guzel dvd kapaklarindan birini tasarlamistir bu film icin. meraklisi su adresten gorebilir. http://www.criterionco.com/asp/release.asp?id=281
 • sonsuz dostluk ve askin oykusu. bir insan karisini hala gorebilmek icin dostundan onunla evlenmesini istiyorsa, bu kocaman bir dostluk, kocaman bir asktir.

  --- spoiler ---

  bir de filmde jim ve cathrine'in opustukleri sahne var ki kafamda binlerce soru isareti birakti. arka planda pencerede bir bocuk var, geziniyor ve adeta cathrine'in agzinin icine giriyor. truffaut bunu kacirmis olamayacagina gore, bilincli bir sahne.

  --- spoiler ---
 • kadını filtresiz, örtüsüz, olduğu gibi, süzme halinde anlatan bir filmdir, ileri derecede arızalı bir kadının iki ya da daha fazla sayıda efendi erkeği nasıl yerlerde süründürebildiğinin gerçekçi öyküsüdür. aklıselim erkekler için korku filmi tadı taşır, benzer yapıdaki sorunlu sevgililerden yeterince çekmiş olanların içini karartır.