şükela:  tümü | bugün
 • sixpence none the richerin kiss me adli klibindeki sahnelerin bircogunun esin kaynagi olan truffaut filmi
 • vanilla sky'da da bu filme göndermeler vardır. tom cruise'ın evinde filmin afişi görülür. tom cruise ile penelope cruz'un catherine'in jim ile paris sokaklarında yürümesine benzer sahneler vardır.
 • popüler kültürden, sinema tarihinin sonradan gelmiş bütün aşk üçgeni filmlerine onlarca filmi gizliden gizliye etkilemiş, sadece konusu ve müthüş anları ile değil, bir haber bülteni gibi olay anlatan dış sesi ve serbest anlatımı ile de birçok filmin üstü kazındığında altından çıkan, pırlanta değerinde ve güzelliğinde, iç açıcı, ilaç niyetine trufo eseri.
 • kafasi karisik insanlarin hikayesinin anlatildigi guzel film. jules'un safligina, masumiyetine vurulan catherine onu korumak ve cesaretini tetiklemek icin sevdigini ama sebebin tersine donusumunu aciklarken de, binbir turlu "gotluk" denebilecek isler yaparken de, jim'e askini itiraf edip sonrasinda hayal kirikliginda bogulur ve bogarken de gayet ictendir. dogrudur, ask insana ne kadar dangalakca isler cevirtir, bir kisim insanlar sukunet icinde atlatir bu olgulari*, diger kisimsa boyle salar kendini ortaliga*. filmdeki tum karakterlere ayri ayri sarilma istegiyle doldum ben sahsen, ondan nedensebep cok sevdim bu ugurda emegi gecen her kimseyi.
  bunun disinda bir de trivia kismina deginilecek olursa vanilla sky, ciddi ciddi bu filme binbir turlu gonderme tasiyor. ask ucgeni muhabbeti olsun, posteri olsun suyuyla buyuyla anladik ki jules et jimle kafayi bozmus bir filmdir kendisi.
 • criterion collection, dunya uzerinde gorebileceginiz en guzel dvd kapaklarindan birini tasarlamistir bu film icin. meraklisi su adresten gorebilir. http://www.criterionco.com/asp/release.asp?id=281
 • sonsuz dostluk ve askin oykusu. bir insan karisini hala gorebilmek icin dostundan onunla evlenmesini istiyorsa, bu kocaman bir dostluk, kocaman bir asktir.

  --- spoiler ---

  bir de filmde jim ve cathrine'in opustukleri sahne var ki kafamda binlerce soru isareti birakti. arka planda pencerede bir bocuk var, geziniyor ve adeta cathrine'in agzinin icine giriyor. truffaut bunu kacirmis olamayacagina gore, bilincli bir sahne.

  --- spoiler ---
 • kadını filtresiz, örtüsüz, olduğu gibi, süzme halinde anlatan bir filmdir, ileri derecede arızalı bir kadının iki ya da daha fazla sayıda efendi erkeği nasıl yerlerde süründürebildiğinin gerçekçi öyküsüdür. aklıselim erkekler için korku filmi tadı taşır, benzer yapıdaki sorunlu sevgililerden yeterince çekmiş olanların içini karartır.
 • iyi olmasini carpici,basarili anlatimina ve zamaninin filmlerine gore cekim tekniklerinin epey modern olmasina bagladigim fransiz yapimi film . eglenceli baslayip giderek huzunlu bir hale donusen film catherine'in yasadigi ikilemler ve aniden kacip gitmeleri , jules'e aci veren bu durum ve ayni zamanda jim'e durdugu surece epey cektirecek olan ask acisini bu denli iyi yansitmasi izledigim en guzel ask ve dostluk filmini yaratmistir . ayriyeten catherine'in oyunculuguna da hayran kalmamak mumkun degil .
 • iki erkek ve bir kadın. çok iyi iki arkadaş: jules ve jim. aralarına girense çok güzel bir kadın: catherine. birinci dünya savaşı öncesi ve sonrasının getirdikleri. götürdükleri. değer vermenin, önemsemenin, sahip olmanın, kaybetmenin, tutkunun iki arkadaş arasında ne şekilde geliştiğini gösteriyor bir nevi, aşk üçgenin her bir köşesinin battığı hayatları. 1962 yapımı françois truffaut filminde siyah beyazlığın verdiği tadın, hissettirdiği duyguların hikayesi anlatılıyor. belki de içindeki tek parlaklığın, aşkın hikayesi.

hesabın var mı? giriş yap