• (bkz: justin time) (bkz: child in time)
  • keyifli bir nat king cole parçası...
  • esnek üretim sistemlerinin olmazsa olmaz felsefesidir. daha çok envanterin hat üzerinde itilmesine dayalı push sistemlerinde optimal fayda sagladigini japon mühendisler görmüsler ve pek popüler etmi$lerdir bu üretim felsefesini. üretim hattinda darbogaz yaratabildigi icin pull sistemine oranla daha az ragbet görmektedir. en güzeli hybrid bir pull/push sistemi kombinasyonudur kanimca.
  • benettonun renksiz kazak stoklayıp, sonra günün değişen moda renklerine göre hızlıca bunları boyaması ve hep gündemdeki renklerde kazak satışa sunması da güzel jit örneklerimizdendir.
  • (bkz: jit compiler)
  • çıkış nedenlerinden biride şudur;
    ülkemizdeki fabrikaları düşünün. mesela bir araba ya da beyaz eşya fabrikasını ele alalım. fabrikaların çevresinde genellikle boş araziler mevcuttur. attınız mı arabayı ya da beyaz eşyaları oraya durur. size depolama masrafı çıkarmaz, zaten boş arazidir.
    japonya'yı ele alalım. adamların böyle bir lüksü yoktur, depolama onlar için yüklü miktarda masraf demektir. bu yüzden anında üretip satmaya, depo masrafı çıkarmamaya bakarlar.
  • koduğumunun japonları yüzünden sınavda uğraşıp durduğum kavram.
  • (bkz: jit debugging)
  • iyi bir üretim sistemini gerektirmesi yanında, iyi bir üretim sisteminin oluşması için de bunun şart olduğunu düşünür japonlar. bunu da üretim içindeki envanterin sağladığı güvenin hatalı işlem yapma eğilimini arttırdığını, kusurlu üretimi gizlediğini ileri sürerek açıklarlar. oysa 0 envanter ile çalışırken hatalı elemanı hızlı bir şekilde yenisiyle değiştirmek gerekir, bu da o işte çalışanların hatalı üretimi engellemek için daha dikkatli çalışması gerekliliğini beraberinde getirir.
hesabın var mı? giriş yap