• kürk yapımında heba edilen şipşirin küçük hayvan. as olarak da bilinir.
  • (bkz: ermin)
  • mustela erminea. asya,avrupa ve amerika'da yaygın bir biçimde yaşayan bir kemirgen. kuyruk dahil boyu 40 cm civarındadır. kışları tüyleri beyazlaşır ve sadece kuyrukları siyahlaşır. genellikle yerleşim alanlarına yakın yaşayan bu kakımlar fare,böcük ve ufak kuşları hüpletirler.
    nisan-mayıs aylarında bi seferde 3-7 arası yavru fırlatır dişi kakım dünyaya. bu fırlakların gözleri 40 günün sonunda açılır. anaları bunları 2 ay boyunca emzirir daha sonra da terkeder.
    çok kontrolsüz şekilde avlamakta insanoğlu bu sevimli şeyleri. yazıktır
  • televizyonda görürdüm de adı nedir bilmezdim mahlukat.
    gördüğüm en salak ikinci hayvan.*
    ayrıca, biraz önce edindiğim bilgiye göre, evcilleştirilebiliyorlarmış!
    beslemek istiyorum bunlardan otuz tane falan evimde.*
  • sansargillerdendir.
  • etienne francey denen fotoğrafçının manyaklar gibi güzel fotoğrafladığı, dişlerimi gıcırdattıracak sevimlilikte hayvan. olsa da oynasak.

severek gebertirim lan ben bunu.

not: boka lağıma batmış ülke gündeminden uzaklaşmak isteyenler fotoğraflarına bakarak bir süre hayata tutunabilirler.
  • ayaklarının üzerinde dikildiğinde yüzü hamster, tüyleri tavşan, gövdesi sansar gibi duran beslemelik yaratık.
  • mustela erminea.

(bkz: ars), as, kakum, ermin
    (bkz: sansargiller)
    (bkz: dama con l'ermellino)
  • çocukluğumdan beri bulmaca çözerim. her seferinde de çıkar bu kelime. hemen karşısına as yazarım. ezberlemişim artık, kakım-as, kakım-as, kakım-as. tabi çocukken ilk duyduğumda merak etmiştim ancak o sıralar araştırma imkanım yoktu. ben de kakım kelimesinin "itip kakmak" gibi bir şey olduğunu düşünmüştüm. peki as neydi? neden iskambilde birli değildi de kakımdı? ya da asbaşkan var mesela, asıl başkan gibi? peki arseniğin kısaltması? hatta as.iz. vardı. ama bütün bunların itip kakmakla ne alakası vardı? inzibatlar askerleri mi itip kakıyordu? kakım-as. neydi bu gizemin sırrı?

az evvel nereden estiyse açtım baktım. google'a kakım yazdım, o da ne? hayvan çıktı. hem de bildiğin gelincikmiş ya la bu? 12-13 yaşlarında bulmaca çözen ben, kakım görünce as yazan ben, daha o yaşta ellerimle yakalamışım bu hayvanı yahu. kakım yakalamışım lan ben. hahaha.

iyi güzel de o kocaman soru işareti halen duruyor. ulan as ne alaka amk? as diye hayvan mı olur arkadaş? hem de bu kadar cevval bu kadar taşşaklı bir hayvandan bahsederken...

şuna bak şuna: https://www.youtube.com/watch?v=lzfklqjiov8

ulan acaba assassin'den geliyor olabilir mi... yok ebesinin...

o zaman as ne lan as ne?!!!

edit: gönder tuşuna bastığım anda ampul yandı. evet. aslandan geliyor bu kelime ağalar. adamlar bakmışlar bu gayet aslan gibi bir hayvan ama çok küçük. onlar da as demişler. küçük aslan. evet.
hesabın var mı? giriş yap