• kutsi'nin mor çatı işletmecisi olduğu dizi.
  • bir ailede dogacak cocuk beklenir ya ben de oyle bekliyorum bu sarkiyi...

hergun incesaz'in sitesine girip kontrol etmeler, idefiks'de satisa cikmis mi diye bakmalar hepsi bu sarki icin. gecen yil incesaz oyun atolyesi konserinde ilk kez dinledigimde beynime kazinmisti, usenmedim mail attim bu sarki icin, dilek turkan cevap verdi mailime. halen saklarim;

merhaba;
    07 ocak akşamı oyun atölyesinde ki konserin ikinci bölümünde söylenen bir şarkı hakkında bilgi almak istiyorum ancak tanımlayıcı fazla bir bilgiye sahip değilim, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. şöyle ki şarkı nispeten hareketli bir tempoya sahipti ve ikinci bölümün başında ikinci veya üçüncü parça idi sözlerinin içerisinde „çivit mavi" diye bir söz geçiyordu maalesef hatırlayabildiğim bu.
    ilginiz için şimdiden teşekkür ederim
    salt bath

merhaba;
    dinlediğiniz şarkının ismi "kalbimdeki deniz". cengiz onural'ın bestesi. konserin ikinci bölümünün ilk şarkısıydı.öğrenmek istediğiniz tam olarak neydi bilemiyorum. umarım bu bilgi yeterlidir. hoşça kalın...
    dilek türkan

edit : son dakika degisikligi ile grubun altinci albumunun adi olmustur ayrica kalbimdeki deniz.
  • türk dizi tarihinin en uzun hamileliğine imza atmış, tıbba ve doğaya meydan okuyan dizi. diyar denen kız ilk bölümde hamileydi aşiretten kaçıyordu hamile diye. şimdi baktım kız hala hamile.

dizi geçen sene 22 ekim'de başlamış ve bu sene ekimdeyiz, kız hala doğurmamış. (gülerken gözünden yaş gelen emoji was here.)

p.s. evet ben üşenmedim dizinin ilk yayınlandığı tarihe baktım viki'den. normalde bu kadar işsiz güçsüz biri değilim aslında. valla bak. *
  • üstteki entrye cevaben
    yarası olan gocunur, şayet bir yaranız yoksa gocunmanıza gerek yoktur

töre cinayetleri ağırlıkla doğuda yaşandığı için doğulu insanlar konu edilmiştir

şayet duyar kasacaksanız geçmişte yaşanan ve hala yaşanmaya devam eden töre cinayetleri ile çok yaygın olan ama yetersiz yaptırımlar yüzünden bitmek tükenmek bilmeyen kadına şiddet konusunda duyar kasabilirsiniz mesela

diziyi izlersiniz ya da izlemezsiniz ama
    bu akşam bu bölümde önemli olan türkiye'nin kanayan yaralarından birine parmak basmış olmasıdır ve takdir edilesidir bölüm içeriği

yoksa kimsenin kürtleri "kadına şiddet uygulayan, namus cinayeti işleyen feodal ve barbar yaratıklar olarak göstermeye çalıştığı" falan yok!
  • aldatan koca, aşüfte metres, sorgusuz sualsiz inanan eş, kıskanç arkadaş, kıskanç arkadaşın aklıselim eşi, asi genç kız, psikolojisi bozulmasın diye kollanan çocuk, aile çınarı beyefendi dede, sevgilisinden hamile kalmış gözü kara yaşı küçük aşiret kızı, sağduyulu hali vakti yerinde yardımsever iyi yürekli yaralı adam barındıran dizi.

tesadüfler silsilesi. tanzimat romanı tadında, sürükleyici hım. senaryonun kalanını evde çay içerken annemle yazdık senaristi tıkandığı yerlerde ulaşıp sorabilir.

vizelere 10 gün kalmadı, oturdum izliyorum. eved.

ekleme: unutulan karakter; varoş mahalledeki samimi komşuları unutmuşum.

(bkz: ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler)
  • nasıl bir diziyse bu, bir tane zengin var ve etrafında onu kıskandıkları için pislik yapan bir sürü fakir var. zavallı zenginimiz mağduuur, çaresiiiz... ama akbaba gibi sarmış çevresini fakirler. kıskanç arkadaşı ayrı vuruyor, komşusu ayrı.

görüyorsunuz diziler sadece zengin olmayı empoze etmiyor artık. fakirler pistir, kötüdür. allah belasını versin bu varoşların.
  • doğru bir kast yakalamışlar, dizinin ana konusu kötü değil, çoklu olay örgüsü var, her karakter ayrı bir hikayeye sahip, insanların alması gereken sosyal mesajları da veriyor her ne kadar didaktik olsa da. dolayısıyla sevgili senaristler diziye gereksiz intikam öyküleri, normal hayat akışına uymayan iletişimsizlikler silsilesi ve aşırı iyi/kötü karakterler gibi artık çok demode olan melodram öğeleri koymanıza gerçekten lüzum yok.
  • ece karakterinin kaşarlığın kitabını yazdığı dizi. amk kevaşesi 3 gün önce mustafayla nişanlıydın ne ara josefe aşık oldun da evleniyon. bir de iyilik meleği kesildiler. josef piçi resmen şeytan gibi aralarına girdi. harcadılar mustafayı resmen. senaristler sülalenizi sikiyim.
  • bok ötesi dizidir. annem izliyor, haliyle elde telefon ya da bilgisayar var ama illa biz de maruz kalıyoruz.

sürekli bağıran çağıran birbirini sikmeye kalkan tipler.

mekanı kundaklama var
    silahla yaralama var
    iftira ile hapse attırma var
    araya girme yuva yıkma var
    kadın cinayeti var
    ölümlü intihar var
    bebeğini düşürme var

bir dizide karakterlerin başına gelebilecek en kötü şeylerin listesini yapmışlar her bölüm birini sokuzluyolar. sonraki bölüme bu cenabet ötesi tiplerin evine meteor düşmesini bekliyorum. başrolde de kutsi var, dizideki adı mirat.

mirat ne amk. kutsiden beter.
  • mirat'ın hapise girdiği sahnede 'batsın bu dünya' çaldığı anda şirazesi kayan dizi. bu mustafa size ne etti yahu? adam efendi efendi yaşarken, anasını, babasını gömdünüz. nişanlısını elinden aldınız, bir de yetmedi intihara sürüklediniz. ece kızımız da az zilli değilmiş. bu arada insanın annesi dünürüyle evlenip çocuğu da olursa çocuğun konumu da bir garip olmaz mı?
hesabın var mı? giriş yap