• kaliteli insan başlığından yola çıkarak, bunun aksi de olmalı diyerek, genellenen insanlar.

en büyük özellikleri "kaliteli insan", "kalitesiz insan" ayrımı yapmalarıdır.
  • cemiyetin hemen her tabakasında mebzul miktarda bulunurlar. okuyup cehaletlerini gideren mamafih eşekliklerini muhafaza edenleri en tiksindirici olanlarıdır. kendileriyle aynı konumda ve eşit şartlarda bulunmak büyük ızdırap kaynağıdır.
  • kimi zaman ingilizce içeren "terminolojik terimler" kullanmadığı için başkaları tarafından aşağılanan insandır.
    connection, circle, relatives falan bunlar hoş sözcükler kaliteliler bu dilden başkasını bilmez.
  • kaliteyi kıçına takmayan insan modelidir.

mesela dağlarda bulunur; en iyi kalite kekik misali zirvelerde.
    "üzerinde paçavradan bir gömlek, bir de bir dal kekik..

mesela denizlerde bulunur; en iyi kalite ahtapot misali derinlerde.
    "üzerinde lekeli bir göynek, bir de ustura..

mesela şehrinizde bulunur; en iyi kalite tapınaklarınızda başka bir tanrı misali
    "üzerinde en paha biçilmez kıyafetler, bir de "sen".
  • taklitçi insandır.
  • yavşaktır... hin cin huyları, planları vardır. fabrikasına götürüp iade edilmelidir.
  • en net ayrılıkta belli olur.

kalitesiz bir insan ayrılığı çirkinleştiren insandır.

belki aldatarak,
    belki olayı çirkef bir halde geçiştirmeye çalışarak,
    belki karşısındakinin duygularını yok sayıp hassasiyetini yitirerek,
    belki edep-erkan ikilisini can çekiştirerek,
    belki hiçbir şeyin sorumluluğunu almayarak,
    belki saygısının aslında hiç olmadığını gerçek yüzünü ortaya çıkararak belli eder.

o saatten sonra kaybedilecek bir şey kalmamıştır.
    sadece kazanan olunmamıştır.
  • sorundan başka birşey getirmez.asıl sorun bireyin kaliteli veya kalitesiz olması değil sizi ne kadar etkilediğidir.sonuçta her insanın aynı olması ya da size hitap etmesi mümkün değildir diğer bir yandan kalitesiz olarak atfettiğiniz kişinin de sucu değildir çünkü zaten yaşadığı yerden, aileden,edindiği sosyal deneyimlerden yapmış olduğu hareketlerin dogru olduğunu varsayar yani kendisini karşıdan görebileceği bir göz yoktur çünkü kendisine bakan gözler de aynı zihniyettedir. sorun işte tam burda başlar.daha önce kendisinin aşina olmadığı bir olay mekan/zaman durumunda sizi rahatsız etmeye başlar, katlanılması zor bir sürece sokar.siz siz olun uzak durun
  • beklentilerinizi karşılamayan insandır.
    çok eskiden ben de insanları böyle sınıflandırırdım.
    sonra fark ettim ki sadece benim beklentilerimi karşılamıyorlarmış.

iyi-kötü, kaliteli- kalitesiz gibi ayrımlar yoktur bana göre. yapman gerekeni yaparsın ve bu insanların hoşuna gider ya da gitmez.
  • anlattığı karakterle kendisinin alakası olmayan özgüvensiz zavallı insan.
hesabın var mı? giriş yap