şükela:  tümü | bugün
 • anayasamızın meşhur 137. maddesinde düzenlenen müessese. idare hukuku sınavlarının olmazsa olmazı, binbir şekilde allanıp budaklananı. anayasada şöyle düzenlenmiştir:

  kamu hizmetlerinde herhangi bir sıfat ve suretle çalışmakta olan kimse, üstünden aldığı emri, yönetmelik, tüzük, kanun veya anayasa hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir. ancak, üstü emrinde ısrar eder ve bu emrini yazı ile yenilerse, emir yerine getirilir; bu halde, emri yerine getiren sorumlu olmaz.

  konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz.

  askeri hizmetlerin görülmesi ve acele hallerde kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması için kanunla gösterilen istisnalar saklıdır.
 • birçok insan tarafından karıştırılan unsurları barındıran konudur.

  şöyle ki; asta verilen emrin konusunun suç teşkil etmesi demek, tck tarafından suç olarak tanımlanmış bir fiil asttan isteniyor demektir (hırsızlık, kaçakçılık, rüşvet vs. ). bu tür bir emri yerine getiren astın cezai sorumluluğu tamdır. yani hiç kimse "üstüm emretti o adamı bıçakladım. masumum hakim bey" şeklinde kıçını kurtaramaz.

  bazı emirler ise tck tarafından suç olarak tanımlanmamakla beraber hukuka aykırı (kanunlara, yönetmeliklere falan) olabilirler. misal arama, yakalama ve gözaltına alma yönetmeliğine göre gece üstü yoklanan kişiye tutanak tanzim edilir (arama emri yoksa tabii). üst yapılmamasını yazılı emrederek sorumluluğu üstüne alabilir. bu durumda emri uygulayan astın ne cezai ne hukuki sorumluluğu vardır.
 • aslında 15 gündür nasıl olupta entry bombardımanına tutulmamış dediğim başlıktır bu...

  bu polisler var ya,

  insanları hedef alarak gaz bombası kullanan,

  insanları hedef alarak plastik milastik mermi kullanan,

  hepsi ama hepsi bu yaptıklarından dolayı yargılanacaktır...

  ve inanıyorum ki;

  bu yargılanma gerçekleşmeden bu direniş bitmeyecektir...

  ve emir komutasındaki kask numaraları kapatılmış polislere hükmeden, amirlerin hepsi yargılanacaktır.

  bu gerçekleşmeden de bu direniş bitmeyecektir.

  en büyük arzum ve beklentim budur bu direnişten...

  "yasa benim, ben yasayım" diyenlerin kafasında patlayacaktır yasa...
 • "bir bayrak indirilmez. normalde müdahale edilmesi lazım. ama hükümetin kesin talimatı var herhalde ki herhangi bir şey yapılmıyor. ancak kanunsuz emre kimse uymaz. bayrağın indirilmesine dahi müdahale etmeyin diye talimat gidiyorsa kanunsuz emirdir."

  utku çakırözer
 • (bkz: #45100735)
 • anayasaların ayrıntıya girmediği, çerçeveyi çizmekte olduğu hususu gözetildiğinde, konuyla ilgili olarak mutlaka pvsk m. 2/3, askeri ck 41/3-b, 41/2 maddelerinin okunması gereken hukuki kurum. nitekim bu maddelerin ilk ikisinde emrin hukuka aykırı olması halinde dahi memurun söz konusu emri yerine getirmesi gerekirken, üçüncü istisnada emrin suç olsa bile yerine getirilmesi, failin değil emri verenin sorumluluğunun doğacağı hükmü haizdir. doktrinde bu anlamda üçüncü istisnanın anayasa m. 137'ye aykırı olduğu savunulmaktadır. (hakan hakeri, ceza hukuku genel hükümler, 17. baskı, ankara 2014, s. 383.)
 • akp hükümeti tarafından hemen hemen hergün gerçekleştirilen eylem
 • bir hukukçunun dün geceki olayları örnek vererek incelemesini istediğim kanun. aynı zamanda (bkz: emre itaatsizlik) le beraber incelemeli. o son halka askerlerle polislerle empati yapınca içinden çıkamıyorum çünkü.
 • 20-21 yaşındaki genç bir askere "darbe yapıyoruz" şeklinde bir açıklama yapılmayacağından, darbe senaryosu içerisinde geçerliliği olmayan şeydir.

  emir komutada emir hakkında detay verilmez. sadece görevi yeri, zamanı ve kullanacağı teçhizatlar belirtilir. verilen yere, verilen teçhizatlarla gider ve orda durursun.

  bu mehmetçiklerimizde herşeyden habersiz şekilde aldıkları emri yerine getirmiştir. bunun bir darbe olduğunu ise söylenilen yere geldiklerinde anlamışlardır, fakat iş işten geçmiştir, karşılarında gözü dönmüş binlerce insan ile baş başa kalmışlardır.

  emir verenler kendini kurtarmışken veya 5 dakikalık bir işlem ile gözaltına alınıp götürülürken, bu mehmetçiklerimiz halka yem edilmiştir. pkklısı, ışidçisi, çomarı suçsuz günahsız mehmetçiğimizi linç etmiş, dövmüş, kafasını kesmiştir.

  bunun vebali çok büyüktür. elbet sebep olanlardan çıkacaktır.

  https://www.youtube.com/watch?v=7fdt6bcns-s