• yenibiris.com ile secretcv.com'dan iyi kötü bi sürü iş teklifi aldım ancak buradan onlarca ilana başvurmama rağmen tek bir geri dönüş alamadım. bana kalırsa o kadar çok kişi kullanıyor ki arada kayboluyorsun ya da gerçekten iş veren firma yok.
  • aynı ilanı her gün güncelleyen, ilan kapandıktan sonra tekrar açan kariyer sitesi.

diğer sitelerde bir, iki ilan olup burada nasıl onlarca ilanın olduğu sorusunun cevabı budur.
  • günde üç kere cv güncellediğim bakmaktan gına gelen site.
  • 50 tane başvuru yapmama rağmen tek bir geri dönüş bile alamadığım platform.
    (bkz: hala işsizim)
  • bugüne dek yaptığım işleri bulmama vesile olan site.

öncelikle firmalar burada bilinirlik için ilan çıkmaz. google adwords şu anda bunu fazlasıyla sağlıyor ve bilinirlik için kariyer'e girmesen de istediği şekilde sana ulaşabiliyor. dolayısıyla çayı karıştırmak için kaşık varken kalem kullanmaya gerek kalmıyor. ayrıca mesele bilinirlik ise maliyet bakımından da google daha uygun. kariyer'e iş arayan insanlar giriyor, ağaoğlu inşaatın satış danışmanı araması seni ev almaya teşvik mi ediyor anlayamadım.

- başvuruyorum ama firmalar bana dönmüyor. cv mi bile incelemediler.

çünkü başvuran adaylar arasında filtreleme yapılıyor. aylık trafiği 25-30 milyon civarında olan bir sitede o ilana sadece 100 kişinin başvurduğunu düşünmek ne kadar anlamsız ise, gelecek 1000 başvurunun filtreleme olmadan hepsinin incelenmesini beklemek de bir o kadar anlamsız.

düşünsene markete gidiyorsun ve et reyonunda deterjan arar mısın, bu da böylesi bir konu. sistem kendine uygun olanları öne çıkarıyor. bu çıkarımları yaparken de puanlama yapıyor. 5'inden 4'üne uygun gibi. senin burada yapacakların şöyle;

a) ilan kriterlerini kontrol et.
    b) cvni sürekli güncel tut. (günlük olarak bunu yapabilirsin, mobil app buna kolaylık sağlıyor zaten)
    c) sırf dikkat çekmek için firmanın seninle alakası olmayan diğer ilanlarına
    başvurma (firma tarafında hoş karşılanmıyor çünkü)

- hep aynı ilanlar görüyorum, her gün güncelleniyor ilanlar.

evet güncellenmeli, bir ilanın yayın süresi 60 gün ve 60 gün süreyle olabildiğince fazla başvuru alarak doğru kişiye ulaşmanın çözümü. ki yukarıda bahsettiğim gibi ilanlara gelen başvurular yoğunlukta evet ancak bunlar her zaman evet aradığımız kişi bu denilen başvurular değil. dolayısıyla firmalar ilanlarını güncel tutmak ve daha fazla kişiye ulaşmak istiyor.

- cv mi incelediler ama beni aramadılar
    - cv mi 5 defa görüntülediler, beni aramadılar.

genelde bu cv arama tarama işini asistan/uzman yrd kişiler yapar. kısa liste oluşturur ve ilgili birim departman vb kişilerle paylaşır. sonra bir başkası vb. diyelim ki olumlu oldu, bu süreç daha fena. görüşecek kişinin/kişilerin ajanda uygunluğu beklenir ki seni arasınlar takvim versinler.

yazdıklarım yüzeysel bilgilerdir, küçük değişiklikler gösterebilir.

tanım: işverenle, iş arayan yetenekleri bir araya getiren site.

edit:imla
  • yukarida pr yapılan ama çöp site . is veren içinde rezalettir. filtreleme ve kullanimi berbattir. bir cok alternatifi ücretsiz daha kaliteli hizmet verir. en kalabalık ve en cok kullanılan (is arayanlar açısından) olduğu doğrudur.
  • iş veren insan kaynaklarına aday havuzu oluşturan kariyer portalı.

lakin şöyle bir eleştiri de buluncağım buraları yetkili birileri okuyorsa diye; gelen epostalarımı kurcalarken bugün attıkları “sayılı adaylar arasındasın” başlıklı eposta dikkatimi çekti ve açtım baktım neymiş ne değilmiş diye.

yönlendirdiği ilan “aile şoförü” ilanı çıktı. nasıl bir match etme algoritmanız var yemin ederim anlamadım. hiç test de mi etmiyorsunuz? sırf ehliyetim var ve yaşadığım bölge ilanda aranan bölge diye filtreye mi giriyorum yani? filtrede son yaptığı bilmem kaç işi aranan işle benzer mi diye daraltamıyor musunuz? bide böyle matah bir işmiş gibi eposta yoluyla kullanıcılarınıza bu alakasız ‘işte sen o’sun’ bildirimi gönderip gerçekten gülünç duruma düşüyorsunuz.

not: ilandaki pozisyona karşı değil, düzgün yapılmayan filtreleme işine karşı bir tepkidir. her mesleğe saygım sonsuz.
  • başvuru toplamaktan başka bir işe yaramayan platform. o kadar iş başvurusu yaptım sadece bir firma özgeçmişimi görüntüledi. ayrıca ilan yayın süreleri gereksiz uzun.
  • firma olarak üç adet ilan hakkımızın bulunduğu iş bulma platformu.

firmayı kapatacağımızdan ihtiyacı olanlar yeşillendirebilir.
  • diyor ki:

"niteliklerinizin söz konusu pozisyonun gerektirdiği özelliklerle tam olarak örtüşmemesi nedeniyle size üzülerek olumlu cevap veremiyoruz. "

ulan bir kez olsun cv'me bakmadın.
    bir kez olsun benimle konuşma ya da yazışma gerçekleştirmedin.

eee neye baktın da neye karar verdin?

firmaların veri toplamak için kullandığı ama kesinlikle eleman aramadıkları sitenin adıdır:

kariyer.net
hesabın var mı? giriş yap