şükela:  tümü | bugün
 • oldukça pahalı olması dolayısıyla, insanları kayaktan bezdiren, kayak ayakkabısı, ısıtıcıveya kayak pantalonu, kayak eldiveni, kayak gözlüğü,baton, bere ve en önemlisi kayak ile kayak bağlamasından oluşan takımdır.
 • kayak, baglama, ayakkabi ve baton olmazsa olmaz malzemelerdir. salopetmis, anorakmis gibi malzemeler kisisel tercih sonucu degisebilir.
 • batonsuzda olur ama kayak, bağlama, ve ayakkabı olmazsa olmaz
 • ipod ve kulaklık. birini unutmanız durumunda diğeri hiçbir işe yaramaz.
 • (bkz: proshop)
 • hemen her spor dalının malzemeleri makul fiyatlar da iken her daim fiyatları anormal olan spor malzemeleri.
  yani 1 kayak takımı satarak bütün üretimin maliyetini kurtarma telaşı mıdır?
 • ortalamada yuksek fiyata sahip olunan spor malzeri. yazin kosmak isterseniz bi ayakkabi, bi sort bi t-shirt ile bu is biter. ama kayakta isini iyi yapan ekipman isterseniz fiyatlar artar. tekniginiz ilerleyip daha hizli kaymaya basladiginizda baslangic seviyesinde ucuza alinabilen malzemeler yetersiz kalmaya baslar. ornegin yuksek suratlerde baslangic seviyesi kayaklar zaril zaril titrer, o suratlerde kayaga daha iyi hakim olmaniz icin gereken sert kayak ayakkabilari baslangic seviyesindeki yumusak ayakkabilara gore iki kat daha pahali olur genelde. ama her isin bi cozumu oldugu gibi bu is icinde ikinci el, seri sonu kayak malzemeleri takip edilirse cok daha ekonomik olur. ornegin 2007 yilinda kendime sifir atomic nomad serisi kayak almistim 300 dolar civarinda ve bot olarakta 50 flex dalbello bot tercih etmistim 180 dolar civarinda. bu sene 2008 model volkl tigershark ileri seviye kayak edindim sifiri 1000 dolara satilan kayagi 300 dolara aldim, gene 100 flex alpina bot aldim seri sonu gecen seneden onu da 200 dolara aldim, sifiri 400 dolara satilirken. yani eger sabirliysaniz ve etrafa goz atarsaniz ikinci el, seri sonu urunlerle harcamanizi en azindan yari yariya azaltabilirsiniz.

  hos partizan[turks] 500 dolar az parami gene bi spor icin diyebilirsiniz ama bu konuda yapacak bisi yok maalesef. bazi sporlar boyle. kullanabileceginiz surenin 3-4 ay ile kisitli olmasi isi daha da kotu yapiyor.
 • kayak firmalarının çakallıklarını da görebilirsiniz, malzeme satın alırken. mesela birebir karşılaştığım bir atomic taktiğinden yola çıkarak başlıyorum anlatmaya...

  yeni nesil carving kayak alacaksınız diyelim. çünkü 96 yılında aldığınız kayak artık size kalas gibi gelmekte. zaten carving kayak kiralamışsınız bir ara daha kolay dönüş yapabildiğinizin, daha rahat kaydığınızın ve hafifliğin de farkındasınız; carving'in kontrolünü biliyorsunuz. ancak eski kayağınız da hala sağlam, paslanma yok, üzerindeki bağlamalar da gıcır gıcır. doğal olarak gıcır gıcır bağlamayı, kayağı yenilediğinizde; eskisinden söküp, yenisine takmak isteyeceksiniz. sorun da burada başlıyor zaten. takamıyorsunuz ne yazık ki. çünkü atomic kayağın üzerine bağlama noktaları yapmış, şifreleme sistemi gerçekleştirmiş ve böylece atomic marka harici bir bağlama takmayı engellemiş. bu yüzden kayak alırken, bir de bağlama parası vermek zorunda kalıyorsunuz. karar verme esnekliğiniz yok oluyor tabi eski kurallar geçerliyken kayağı farklı marka, bağlamayı farklı marka şeklinde kombinasyonla kullanabiliyorken; artık bağlamanın parası da atomic'in kasaya giriyor. iyi ki atomic bu çakallığı ayakkabı ve batonlarda uygulamamış. esnekliğiniz orada geçerli hala.
 • kayağınız,ayakkabınız,bağlamanız,montunuz,pantolonunuz hatta hatta termal içliğiniz bile var fakat yüzünüze taktığınız maskeniz yoksa bir işe yaramaz.heee derseniz ben kıyıdan kıyıdan giderim,öyle zirvelerde falan işim olmaz tamam ama tepelere çıkarken o taktığınız maske sizi rüzgardan,kar fırtınasında göze kaçan karlardan ,kurumuş bir ciltten hatta hatta rüzgardan dolayı çıkan ağız çevresinde çıkan uçukumsu şeylerden bile koruyacak tek araçtır.
  pahalı da değildir,30 lira verin alın,takın,taktırın.
 • sezonu gelmesi ile bakımı yapılmak üzere depodan güzelce çıkartılır.

  kazasız belasız.