• hakkinda bir cok kitap yazilmis konu.
    bilincli kedi sahiplerinin en azindan bir göz gezdirmisliginin olmasi gereken kitap türleri de buradandir ayrica.
  • bir insana yapılabilecek en güzel bakım.
  • yoktur böyle bişiy. kedi dediğin tamagotchi değil ki, kendi kendisine pek güzel bakar. tırnağını kesip orasını burasını törpüleyip fön çekip maymuna çevirmeyin hayvanı.
  • kolay bir i$tir, 2 göz sahibi olmak yeterlidir (duruma göre tek gözün de yeterli oldugu klinik deneylerle ispatlanmi$tir). sadece cins kedilerin bakimi oldukca me$akatlidir, lakin onu bu ba$likta $eetmenin uygun olduguna emin degilim.
  • kedim sayesinde öğrendiğim bakım,

kedi: suyumu tazelemeyi unutma, kuru mama kabım boş kalmasın, deprersona girer her tarafını çizerim
    sahip: bana kötü kötü bakma, seni psikoloğa götürürüm

kedi: islak mama ve ev yemekleri yedireceksen, ağzımın etrafında yediğim yemeklerin yağı yüzünden sivilce şeklinde siyah noktalar oluşur
    sahip: acaba cilt bakım uzmanına mı götürmeliyim?

kedi: bana yedirdiğin etler iyi pişsin yoksa kurt ve tenyalarımla başın derde girer.
    sahip: kurt ve tenya da besliyorum ne güzel

kedi: baharatlı yiyecekler karnımı ağrıtıyor, şekerli ve tuzlu gıdalar da verme, zaten kuru mamaların içine şeker ve tuzu boca etmişler.
    sahip: nerden bilim kuru mamanı mı yedim?

kedi: tırnaklarımı törpülemem gerek, bana bişiler bul yoksa evdeki kanepe ve halıları tırmalarım
    sahip: manikürcü mü çağırsam?

kedi: gözlerim kızardı ve sulanıyor, bana çayla pansuman yap be insan
    sahip: göz doktorunun telefonu kaçtı acaba?

kedi: dişerimi kontrol et ağrıyo, yemek yiyemiyorum
    sahip: mamasını mı sevmedi acaba?

kedi: dişlerimin kırılmaması için bana sert oyuncaklar verme, ip yumakları da verme boynuma dolar kendimi boğarım
    sahip: ne güzel oyuncaklarla oynuyordu, birden kaskatı kesilmiş

kedi: yatakta yanına yatmama izin verme yada git başka yerde yat, yoksa bi yanlarını ıssırırım
    sahip: gece ne güzel uyuyordun neden her yanımı ıssırdın?

kedi: tüylerimi tarıyabilirsin ama izin verdiğim sürece
    sahip: tararken beni ıssırıyor acaba kuaförude ıssırır mı?
  • kedi bakımı emek ve sabır ister.öncelikle kumun evin mümkünse pencereli ve kullanılmayan bir yere konulması gerekir .o kum her gün temizlenmelidir ki evde yasayabilesiniz.su mama temel değildir.unuttuğunuz takdirde kedinizin ölme ihtimali de yoktur çünkü söke söke alır hatta unutmanıza bile izin vermez:) kedinize sevgi verin demeyeceğim çünkü ne kadar itip kaksanız kötü davransanız da sizi karşılıksız sever kısacası kedi candır :) şunu da söylemeden geçmeyeyim kedinizin boynuna zil tarzı süs objelerini takmayın ki bu temeldir kendi kendini imha etmeye çalışabilir.
  • bu konu ile ilgili en zor kısım şüphesiz ki kedinin beslenmesi.

veterinerler daima kaliteli kuru mama öneriyor. ama en kaliteli diye aldıklarımızın bile (royal canin vs.) gdo'lu olduğu, şeker içerdiği söyleniyor. yaş amalar için de aynısı geçerli. et ve tavuk cilt problemine neden oluyor, sürekli verilmesi aşırı protein olduğu için sağlıklı olmuyor. yaş mamaya kediler bayılıyor ama o da zararlıymış galiba. bizimki bu duruma pek sevinmeyecek ama artık yaş mama vermemeyi düşünüyorum.
    belki balık? o konuda net bir bilgi elde edemedim. veteriner her koşulda kuru mamada ısrarcı ama okuduklarım beni oldukça rahatsız ediyor.

internette defalarca araştırdım. işin içinden çıkamadım. uzun ve sağlıklı bir hayatı olması için kediyi nasıl beslemeliyiz? özellikle siyam gibi böbrek yetmezliği riski olan bir kediyse? bilenler bizleri aydınlatırsa çok harika olur.
  • mama konusu kedi bakımının önemli bir kısmı. mama verirken yapılan yanlı$lıklar ile çok acılar ya$ayabilirsiniz:

yanlı$ mama saglık sorununa yol açabilir: (bkz: #29540183)

fazla miktarda verilen mama ile obeziteye yol açar: (bkz: #36660645)

mama konusunu muhakkak veterinerinize danı$ın ve hayvana ihtiyacından fazla miktarda mama yedirmeyin. madden ve manen göçmeyin. manen göçmeyin çünkü hayvan yerinden kalkamayıp sadece gözüyle hareket eder hale geliyor; depresif depresif oturuyor yerinde. o hiç bir$eyden tat almazken siz de mutlu olmuyorsunuz haliyle. madden de göçmeyin çünkü abartılarak verilmi$ mama size hemen biten mama paketleri ve durmadan sıçan, kedi kumunu yeti$tiremediginiz bir kedi olarak geri dönüyor. o yüzden muhakkak veterinerinizle görü$ün; saglikli ve besleyici bir düzen kurun. ben ettim siz etmeyin.
hesabın var mı? giriş yap