• ne babama kefil olurum ne de babam bana kefil olur. doğrusu da budur zaten. kimse kimseye kefil olmak zorunda değil. romantikliğin lüzumu yok.
  • paran varsa borç verirsin. kefalet aileni çocuklarını bile etkiler.
  • şirket sahibi kankayı el altında tutup, planları boşa çıkan birinin yakınması.
  • dostunla alışveriş yaparken ya parandan vazgeçeceksin ya dostundan demişler.

kefil olur muydum olmaz mıydım bilmiyorum, kefil olmak mantıklı bir davranış mı? kesinlikle değil. ama muhtemelen ben bu enayilikle kesin olurdum (verdiğim üç kuruş borcu bile 2 sene geri ödemediği halde arkadaşlarımdan istemeye çekinen ben)
  • benim en yakın iki arkadaşım gıda zehirlenmesi geçirdiğimde play station oynamaya devam etti. kendi kusmuğumda boğuluyordum neredeyse yine de koltuktan yarım santim kaykılmadılar. ara ara gözlerini ekrandan ayırmadan "gebermedin mi lan sen hala" diye sağlığımı kontrol ettiler ama haklarını yemeyeyim.

hayatta yeltenmem ama kefil olun desem herhalde üzerime bozuk para atıp evden kovarlar. dostlarınızdan bundan daha fazlasını bekliyorsanız mutsuz yaşarsınız, bok gibi de arkadaşlıklarınız olur. hayat zaten yeterince zor bari dostum dediğiniz insanlara yük olmayın anasını satayım.
  • sonrasında ''kefil olmasaydın dostum'" lafını duymak istemeyen kankadır.
  • adamdaki keyife bak. 60 bin sırf zevk için araba alacaksın diye adamın kefil olmasını istiyorsun. cebinde o kadar nakitin yoksa ve banka da sana bu krediyi vermiyorsa sen zaten yüksek ihtimal zar zor ödeyecek durumdasın bu parayı. senin keyfin için hem parasından hem arkadaşından olacağına direk reddedip en azından parayı kurtarmıştır.

edit: başlığı açan trollmuş bir çok açtığı saçma başlık mevcut.
  • kefil mi arıyorsun dost mu? önce buna karar ver?
  • hadi diyelim kefil oldun, arkadaşın ödedi mi ödeyecek mi diye anksiyete sahibi olursun.
  • kimseye kefil olunmaz. hele ki bu zamanda. bundan yirmi yıl önceki koşullarda bu kefil olma olayları yüzünden başıma gelmedik kalmamıştı. genç ve saftık o zaman. o gün bu gündür kimseye kefil olunmaması gerektiğini anladım. akrabana bile kefil olmayacaksın. tehlikeli işlerdir bunlar. dostu, akrabayı birbirine düşman eder. kefil olmadığı için de kimseye içerlemeyin. sandığınız kadar basit değildir o işler.
hesabın var mı? giriş yap