şükela:  tümü | bugün
 • tam adı
  kenny clarke spearman'dır.
  9 ocak 1914'te pittsburgh'ta doğmuştur(gerçi bu konu biraz tartışmalıdır çünkü resmi kayıtlara dayanmamaktadır.). müzisyen bir ailenin çocuğuydu. babası* bir baterist, annesi*bir piyanistti.

  shov işiyle tanışması bir dasnçıyla randevusunda yerel bir clube gitmesiyle oldu ve asıl yapmak istediği işin bu olduğuna o zaman karar verdi.

  yerel ünlü bateristleri*** izleyerek kendini geliştirdi,onyedi yaşında ilk işine gene jekins üçlüsünde bateristlik yaparak başladı.

  daha sonra birçok değişik grupta** göze çarptı ve sonunda bu gruplar onun yeteneğini new york'a taşıdı.

  teddy hill's band deyken uzun süre dizzie gillespie ile birlikte çaldılar.

  1940'larda minton's playhouse'da ki house bandde dizzie gillespie, thelonious monk, charlie christian, bud powell'la kafalarına göre takılmaya başladılar,ne seviyorlarsa onu çalıyorlardı,be bop çağı olarak karakterize edilen yeni sitillerini geliştirmekle meşkullerdi.

  bu süre boyunca yenilikçi tarzı onun "klook","klook-mop" lakabını almasına yol açtı.

  1956'da kişisel bazı nedenler dolayısı ile parise taşınmış orada 1960'da clarke-boland big band i piyanist francy boland'le birlikte kurup 1973'e kadar sürdürmüştür.

  kendisi birçok film müziği yaptığı kadar birçoğunda oynamış ve yazarlıkta yapmıştır.

  en çok bilinen bestelerinden bazıları: salt peanuts(dizzie gillespie ile), epistrophy (thelonious monk ile), no smoking, fire drums, klook returns, strollin', wild man, cascade, jay jay, a z blues, algerian cynicism, blues mood, cat blues, dimanche, milk shake, ve daha birçokları...

  en çok yarattığı "dropping bombs" stili ile ünlenmiştir ve en çok etkilenilen jazz bateristlerinden biri olmuştur.1985'te vefat etmiştir kendileri*.
 • alışılmış tarzda davul çalmadığı için büyük orkestralardan (bkz: big band) kovulan, davul çalışı bombaların patladığı hissini uyandıracak gibi ani ve düzensiz olan (bkz: dropping bombs), önceden tahmin edilemeyen, düzensizlik içinde kendine özgü bir swing'i olan bir stili olan; thelonious monk, dizzy gillespie ve charlie parker ile kurduğu grup ile cazın bebop devrine öncülük etmiş davulcu
 • klook veya klook-mop mahlasıyla tanınan davulcu, liaqat ali salaam olarak değiştirmiştir sonraları adını, 1985 yılında paris'te ölmüştür.