• içinde içindekiler vardır albümlerinin kapağına ; "kesmeşeker dinleyicisidir ki 'uçsuz bucaksız azınlıktır' onlar 'kaç' değil 'kimdir'..." yazarak dinleyicisini onurlandıran yegane türk rock grubudur..
  • şarkılara, sanatçılara fazla anlam yükleyen biri olmadım hiç ama dün youtube'da dinlerken kendilerini, bi yoruma denk geldim;

"otostop çekmeyi sever misiniz bilmem. ben de eskiden daha çok kullanırdım, artık pek değil. ama farz edin ki yolda kaldınız. gece ve ortalık tekinsiz. yağmur yağıyor, gecenin içinde köpekler havlıyor. orada bulunmak istemiyorsunuz artık. ve çaresiz otostop çekiyorsunuz. bazı arabalar duruyor ve camı aralıyorlar, bakıyorsunuz. bu arabaların birine girmeniz lazım, hangisine güveneceksiniz? teypten hangi şarkı-kim çalsa güvenip binersiniz? bunu kendime sorduğumda cevap çabucak aklımda belirdi. cenk taner sesi geldiyse veya kesmeşeker duyduysam binerim. içeridekinin de uçsuz bucaksız azınlıktan biri olduğunu bilirim."

kesmeşeker'i en iyi anlatan tanımlardan biri olduğunu farkettim.
  • durup dururken sizi kendine çağırıp, saatlerce kendini dinlemeye zorlayan grup.

bugün özelinde konuşursak:
    gazete okuyordum. erkan goloğlu'nun "çare bu yüzden drogba" başlıklı bir yazısına denk geldim.
    aklıma tekyumruk geldi. bakayım dedim bir facebooktan. metin kurt'un bir fotoğrafını cover yapmışlar.
    oradan hooop metin kurt yalnızlığı çekti canım. ulan dedim bir de ne zaman gitti tren'i dinleyeyim.

bir saat kadar önceydi bunlar...
  • dağılıp tozşeker olan baba grup.
  • lisedeyken çok sevdiğim bir arkadaşım vardı. onunla her boş haftasonunda buluşup konak'tan alsancak'a, sonra alsancak'tan konak'a yürürdük. ilk onun sayesinde frp oynamış, hiç bilmediğim şarkıları onun sayesinde dinlemiş, ilk kez onunla karşılıklı oturup içmiş ve varoluşa ilişkin ilk onunla uzun uzun konuşmuştum. sonra ben üniversite için başka şehre taşındım. kopup gittik. şimdi onu nasıl bulacağımı, hatta bulup bulamayacağımı bile bilmiyorum. ondan geriye bana birkaç fotoğraf ve bir sürü şarkı kaldı.

kesmeşeker de onun bana yadigarıdır. şarkılarını bana ben ankara'ya ilk gittiğimde yollamıştı. izmir'imi ne zaman özlesem tek kişiyim ben hala dinler, içinde yaşadığım düzene isyan ettiğimde eyalet çocuklarına kızıp her şey sermaye için sevgilim diye haykırır, mücadeleden vazgeçmediğimde metin kurt yalnızlığı hissederdim. aradan yıllar geçti ve ben dönüp dolaşıp kesmeşeker dinliyorum hâlâ.

şimdi kim bilir nerede o. kesmeşeker hâlâ benimle.

ve hâlâ bu dünyada âşıklardan çok acıkanlar var.
  • eski zamanlardır.
    "kaybettim tamam kabul. kafam batı,yüreğim doğu." der ve seni önce duvardan duvara,sonra da "yaşamak bazen sabır ister" diyip yere vurur. doğrulamazsın bile.

lisedeydik. küçücük şehrimizde kocaman hayallerimiz vardı, bir de çekme kasetlerimiz. grizumuz,kesmeşekerimiz,kumdan kalelerimiz,yavuz çetinimiz,zardanadamımız. şimdi ne dinlesem beğenemiyorum ne bileyim.
  • ''zaten, kim gerçekten bakabilmiş ki, içine...''der cenk taner. zordur kesmesekeri anlamak, yaşanmışlık gerektirir. yanlış bir hayatı doğru yaşamak gerekir. zamanla anlarsın ne demek istediğini olgunlaştıkça hayran olursun. büyüdükçe sessiz, sakin, heyecansız kaldıkça sindirirsin içine. kusura bakma yaram çok dediğinde tam da o anda yaralarına bakarak dinlemen gerekir.aşk içinse seninde tüm yaptıkların bütün kavgaların anlarsın. en çok sevdiğine; dön geri affet beni diyemediysen eğer nasıl da zor söylediğini bilirsin. bir gün anlarız belki cenk taner'i başka bir şehirde belki başka biriyle beraberken ve o zaman trenin ne zaman gittiğini anlarız işte. gerçekten özleyince, aşklar bizi terkedince, herşey yolunda derken, kusursuz cinayetler çağında sabahlara kadar düşünürüz sonra. henüz onlar bunları bilmiyor fakat;

kesmeşekeri bilen bilir gerisi önemli değildir zaten.
    (1991) dipten ve derinden

(1993) aşk ve para

(1995) tut beni düşmeden -

(1998) insülin

(1999) içinde içindekiler vardır

(2001) izin vermedi yalnızlık (cenk taner)

(2004) kum
  • değeri peşinden şehir şehir gezen taraftarları tarafından gayet bilinir, bu kendilerine de yeter, bize de...
  • şu anda anne ve kardeşimin "sen de grup kur, adı hacı bekir lokumu olsun" şeklinde saldırılarına maruz kalan güzide grup.

annem ve kardeşim ise gerçekten çok espritüeller.
  • zaman içinde bazı şarkılarını beğenmiş, dinlemiş olabilirim, şimdi örnek veremem doğrusu, geçmiş gün; keza etrafımda müzik konusunda anlaşabildiğim bir çok insan da gelip gelip "kesmeşeker iyi gruptur, bilmiş ol" demişler, ben de onlara güvenmişimdir. fakat şu konuyu bir türlü çözemediydim zihnimde: bir rock grubu niçin kendine kesmeşeker ismi koysundu? zira bu grubun ismini her duyduğumda iş olsun diye kesmeşeker yediğimde aldığım lüzumsuz saçma sapan şapır şupur tadı yeniden alır gibi oluyor, şeker komasına gireyazıyordum. ve kendimi tüm bu hislerle dolu bir halde bir plak stüdyosuna gidip "kesmeşeker'in son albümünü satın almak istiyorum bayım" derken hayal edemiyordum. belki de kesmeşeker (şimdi yazarken bile içim kıvıştı) bu isim tercihiyle sadece bana değil bana benzer başka insanlara da ulaşamadı, bilemiyorum. şunu da belirtmek isterim ki bu son derece irrasyonel tutum kesmeşeker'e yönelik değil. benzer şeyleri çemberimde gül oya dizisi için de hissediyor ve zaman zaman bu derece yüzeysel olabildiğimi kabul etmekte beis görmüyorum. yine de isim konusunda ortak bir nokta bulabilirdik belki diye hayıflanıyor, bu haddinden fazla subjektif entryme burada artık bir son veriyorum.
hesabın var mı? giriş yap