şükela:  tümü | bugün
 • kıbrıs barış harekatında muharebeler toplam 5 gün sürmüş.
  tsk'nın o zamanki savaş tecrübesi, imkan ve yetenekleri, ayrıca rum tarafının hazırlığı ve donanımı göz önüne alınırsa oldukça kısa bir süredir.

  1. harekat: adaya asker çıkarılması, girne - lefkoşa hattının kurulması (2 gün)
  2. haretat: kıbrıs toprağının toplam %34'üne karşılık gelen kuzey kıbrıs topraklarının güvence altına alınması (3 gün)

  harekatta 40.000 türk askeri, 14.000 rum-yunan askeri ve 40.000 rum silahlı milis ile çarpıştı. toplam kaybımız mücahitlerle birlikte 570 kişi. rum tarafındaki ölü sayısı 4000 civarında.

  harekat yapılmadan önce meclisin gizli oturumunda: "başarabilir miyiz? acaba rezil olur muyuz?" gibi endişeler dile getirilmiş. (mecliste bu kararlar tüm partilerce tartışılabiliyormuş o zamanlarda. - bu da dikkate değer) genelkurmay başkanı semih sancar "biz hazırız, siz hazır mısınız?" diye cevaplamış.
 • kıbrıs barış harekatında karşıda asker görünce fare deliklerine kaçan dağ yabanileri değil de düzenli bir ordu olduğu göz önüne alınırsa garip olmayan durum. hedefin kim olduğu belliydi, nerede olduğu belliydi, nasıl yok edileceği belliydi. hal böyle olunca da tsk 5 günde vurmuş geçmiş wollah. şehitlerimizden de gazilerimizden de allah razı olsun.

  kıbrıs rumları da katildi ama ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar pkk kadar düşememişler demek ki, bu ypgliler insanlığın düşebileceği en dip noktadır, lağım çukurudur. kıbrıs'ta yenilince ankara'da canlı bomba patlatan veya sivillerin arasına karışıp askere oradan ateş açan rum hatırlamıyorum ben. bu pkk denen ilkel yamyam sürüsü cesaret haplarını fazla kaçırır da düzenli bir ordu gibi savaşmaya kalkarsa tsk karşısında 1 saat bile tutunabileceğini mi sanıyorsunuz? orta doğuda asker görünce fistan giyen bir güruh var, kıbrıs'ta ise ne kadar soykırımcı olursa olsun düzenli bir rum ordusu vardı düşman olarak. bu ikisi bu şekilde karşılaştırılamaz.