şükela:  tümü | bugün
 • uzunca bir süredir kıdem tazminatı uygulamasını kaldırarak konuyla ilgili oluşturulacak bir fona devretmek için çalışmalar yapılıyordu. sendikalar ve kamuoyundan gelen tepkiler üzerine bu çabalar bir kaç defa ertelenmişti. şimdilerde yeniden gündeme geldi. çok basitçe anlatırsak kıdem tazminatı, çalışanın yıllarca değer kattığı ve artı emeğiyle sermayesine, gelişmesine katkıda bulunduğu iş yerinden, haksız veya mücbir sebeple uzaklaştırılması yani işten atılması durumunda, yıllarca yaptığı katkıya karşılık hak ettiği bir tazminat şeklidir.

  kıdem tazminatı hem bir hak ediştir, hem de patronun keyfi gerekçelerle işçi çıkarmasını engellemek gibi çok önemli bir işleve sahiptir.

  kıdem tazminatı, kıdem fonuna devredildiği takdirde keyfi işten çıkarmalar artacak, iş güvencesi bütünüyle yok olacak, örneğin kırk yaşına yaklaşmış bir işçi emekliliğine daha 20-25 yıl varken, sırf yaşlanmaya başladığı için bile işten kolayca atılabilecektir.

  ayrıca, şu anda kazanılan tazminat hakkının oran olarak çok altında bir paranın fondan vatandaşlara ödenmesi söz konusu olacaktır. hele hele deprem için toplanan paraların yol yapımına, eğitim için toplanan paraların eğitim dışı alanlara harcandığı ve fonların hükümetçe amaç dışı kullanıldığı ülkemizde, fondan gelecek kuş kadar paranın da alınabileceği kuşku uyandırmaktadır.

  ama yine de en önemli husus keyfi işten çıkarmalar karşısında çok caydırıcı bir faktör olan kıdem tazminatının iş verenin sorumluluğundan çıkarılacak olması, bütünüyle güvencesizlik ortamının yaratılmasıdır.

  devletin bunu yaparken işçiyi değil de işvereni daha çok düşünüyor olduğu unutulmamalıdır. dikkat edilecek olursa devlet zaten çalışan insanlardan, iş yeri sahibi olan patronlara oranla hep daha yüksek vergi almaktadır. patronlara her dönem getirilen vergi indirimleri, vergi afları ve muafiyetleri gibi uygulamaların benzerlerinin hiç bir zaman çalışanlara uygulanmadığını da unutmayalım. akp rejimi çalışanların cebine göz dikiyor, çünkü bu devlet burjuvazinin örgütlü politik gücüdür ve işçilerin patronlar tarafından daha kolay sömürülebilmesi için çalışmaktadır.

  (bkz: teyyip rejimi)

  konuyla ilgili olarak aşağıdaki linke bakılabilir:
  http://birlikdayanisma.com/v3/tag/kidem-tazminati/
 • asgari ücretteki vergi seçim zamanına yakın kaldırılacak haberiyle yine işçilerin gönülleri alınacaktır müsterih olunuz .
 • tabii ki çalışan muhtemelen normalde hak ettiğinin çok daha altında bir tazminat alacaktır. bunun nedeni büyük ihtimalle fondan devlet vergi ve işletme masrafı gibi kesintiler alacaktır. zaten yılda 1 maaş alınan tazminat 5 yılda 1 maaş gibi bir düzeye gelir. aynı zamanda işverenler istediği gibi işten çıkarmaya başlayabilir (emeği sömürmeyen yılların patronları hariç).
 • (bkz: yarra yering)
 • yanıtı, akp'nin oyverenleri kına yakacak, olabilecek soru cümlesi.
 • hala utanmadan "teyyip'in götünün kılıyık" diye bağırabilenlerin kaçamayacağı sorudur.

  örneğin 50 yaşına gelmiş ve başka bir geliri olmayan ve işsiz kalması durumunda yaşlı olduğu için yeni bir işe kabul edilmeyeceğini bilen bir çalışan neden "keyfi istifa" etsin ki?

  öte yandan yaşlandığı için kayıt dışı çalıştırdığı işçiyi çıkartan ya da taşeron usulü işletmecilik yapan bir patron ise gayet keyfi işten atmaya gider.

  ayrıca o fonlarda toplanan paraların, örneğin deprem fonunun otoyola harcanması gibi durumlar varken, bunları yok sayabilip kendini teşhir duvarı önüne hiç utanmadan atabilenlerin olduğu bir ülkede yaşıyoruz ne yazık ki.

  fondan zamanı geldiğinde geri alınabilme ihtimali bile şüpheli olan paranın, mevcut düzenlemedekinin yarısını bile bulmayacak olmasına ise hiç değinmiyorum.

  işçiler, emekçiler, çalışanlar hem iş güvencelerini kaybedecekler, hem de alacakları tazminat azalacak.

  bütün bu gerçeklerin üstüne hala fonu savunanlar varsa alıp uygun bir yerlerine penetre edebilirler..

  (bkz: another göt kılı in the wall)
 • 20-40 yaş aralığındaki insanların zaten iş bulurken yaş kaynaklı bir sıkıntısı yok. sorun 40dan sonra başlıyor işveren genç, dinamik, esnek çalışabilen elemanı tercih ediyor. bu durumda asıl ailesini geçindirme yaşında olan 40üstü insanlar için tehlike başlıyor ve bu uygulamada işverenlerin genç köleler ile elamanlarını değiştirmesi çok daha kolaylaşıyor. emeklilik yaşı 65 hani hatırlatayım 21. yüzyılda stalin in götünün kılıyık diye bağırabilenlerin ardına sığınamayacağı soruymuş ya. soru bile değil durmak yok ayakta sikmeye devam. leyleği gören var mı bu arada?