şükela:  tümü | bugün soru sor
 • balık yerken boğazınıza batması en beteridir.
  hayatı zehir ediverir adama. her yutkunduğunda orada olduğunu hissettirir sizi çileden çıkarır. çok fazla acı vermese de yine de uyuz eder bütün moralinizi çökertir.

  kendi tecrübemi paylaşmak istiyorum. zira ben internette arattığımda ekşi sözlükte olmadığını farkettim. diğer sitelerdeki tecrübeler de pek iç açıcı değildi.
  geçen gün evde balık vardı yanında rokayla bi güzel yerken boğazıma kılçık battığını farkettim. dışarı çıkmam gerekiyordu o nedenle pek önemsemedim geçer gider diye. aynı akşam dışarıda arkadaşlarla ağzım laftaydı fakat bir yandan da boğazımdaki kılçığı düşünüyordum. gece eve dönünce baktım kendiliğinden gideceği yok açtım interneti bi arattırdım şöyle. bir kaç siteden yaşanmış vakaları okudum gözüm korktu zira hepsi ya acilde ya da kbb kliniğinde bitiyordu. ulan ben bunu ne yapacam derken baktım kocakarı ilaçları tavsiye edenler de var. alternatif tıpdır dedim attım ağzıma kocaman ekmek parçasını çiğnedim çiğnedim ceviz büyüklüğünde bir top haline getirdim ve yuttum. yuttum ama nasıl yuttum. ekmek de kalacaktı kılçığın yanıbaşında iyice berbat edecektim her şeyi. baktım böyle olmayacak geçtim lavaboda aynanın karşısına parmağımla çıkarmaya uğraştım. fakat ne mümkün kusma refleksleri nedeniyle hiç bir sonuç alamadım. az daha zorlasam kusacaktım. sonra allah büyüktür deyip yattım uyudum. aksilik bu ya ertesi sabah (pazar) saat 10'da otobüs biletim vardı ankara'ya dönüyordum. o nedenle acile gitme planlarını erteledim belki kendiliğinden gider umuduyla. gitmedi. ben de otobüsteyken haftaiçi bir doktora gitmeye karar verdim. üçüncü gün yani pazartesi uyandığımda ise kılçığı artık hissetmiyordum (yani bugün). gerçekten de gitmişti. bünyeyi bir rahatlama sardı ki anlatamam. fakat ucuz atlattığımın farkına vardım zira bazı vakalarda iltihaplanmaya neden olabiliyordu. bir risk aldım ertelyerek neyse ki daha kötüsü olmadı. (hissetmiyor oluşum umarım daha derinlere saplanmış olması anlamına gelmiyordur. amin)

  şimdi başına gelenlere tavsiyem şudur ki siz bu riski almayınız efenim. ilk battığı zamanlarda çıkartılması çok kolay oluyormuş. üzerinden vakit geçtikçe daha derinlere saplanıp iltihaplanmaya neden olabiliyormuş. o yüzden gidin bi hekime özel aletleriyle boğazınızdaki kasları uyuşturarak alıp kurtarsın sizi bu beladan. benim gibi 2 gece kabuslar görmeyin.

  daha önce hiç başvurmadığım bir tarzda kaleme aldığım bu entryi bu kısa vakanın beni duygusallaştımasına yoruyorum. güzelliğine bir sivilcim malına bir kıvılcım sözüyle özetleyebileceğim hisler içindeyim.
 • bazen de temizlerken tırnağın arasına batar ki gerçekten fenadır...
 • evet, en beterinden, boğaza kılçık batmasından, bir tatlı kaşığı zeytinyağı yutarak kurtulduğum saatler süren işkencedir.
 • dün nişanlıma olmasıyla birlikte evdeki beş kişinin yaklaşık yarım saat gündem konusu olmuştur. ceviz büyüklüğünde ekmek içi, patates püresi, su, cola vb. bir çok besin maddesi denenmiş fakat başarılı sonuç alınamamıştır. doktor bir arkadaşın acile gidin demesi üzerine işin daha ciddi olduğu düşünülürken çay içilmiştir* galiba sıcak olmasından mütevellit çay içerken kılçık çıktı. böylece ailecek derin bir nefes aldık acile gitmekten de kurtulduk. sonuç olarak siz de deneyebilirsiniz.

  not: çayın markasının önemi yoktur. lipton da olur yerli sermaye çaykur da
 • nasıl olsa kendi kendine çıkar yeaaa denilerek önemsenmemesi büyük sıkıntılara yol açabilir.

  1 gün önce kötü bir tecrübe edindim. öğle yemeğini müteakiben bünyeye bir miktar alkol ve bol miktarda tuzlu su (iyi yüzemiyorum) aldım. 2 saat sonra bademciklerden birinden küçük bir uyarı aldım. elimle kontrol edince yaklaşık 1 mmlik kısmı görünen tahminen küçük bir kılçığın bademciğe saplandığını fark ettim. geçer gider ya diye düşünüp yarım saat daha bekledim. orada olup olmadığını kontrol ederken arada bir öğürmem sonucu seviyesiz arkadaşlıklarımın kaçınılmaz getirisi olan esprilere maruz kaldım. (bkz: sasha grey dili ve edebiyatı)

  her türk evladı gibi herbokolog kişiliğim baskın çıktı ve hastahanelik olmadan önce kendi çabalarımla çözüm üretmeye çalıştım. arkadaşın teknesinde neden bulunduğunu hala anlayamadığım ameliyat için kullanılan pens'i sterilize ettik * güvertede ameliyata cep telefonu ledi eşliğinde başladık. 10 dakikalık ameliyatımsı sonrasında bademcikten çıkan kılçık tam bir sanat eseriydi. foto
 • yaklaşık 3 saattir maruz kaldığım eziyet.
  elimle dokunabiliyorum ancak çekip almak imkansız.
  denediğim bir çok yöntem var ama henüz sonuca ulaşamadım. ben yazayın sağdan soldan aranmayın.
  1 - kuru ekmek yemek. (daha derine batmasına sebep oldu)
  2 - öksürmek.
  3 - haşlanmış patates. yuttum gitti. kılçık yerinde.
  4 - buz dolabında dondurulmuş bal. tam o noktaya yapıştırılıp alınıyormuş. bildiğin ağda tekniği. işe yaramadı.

  şu an sol kulağıma vuran bir ağrı var. sol bademcikte acıyor.zaten kılçık tam bademciğin arasına saplanmış durumda. cımbız ulaşsa çekip alacaktık ama mümkün değil.

  erimesini umuyorum. aklıma başka bir şey gelmedi.

  edit : sıcak birşey içmek işe yaramadı.
  edit 2 : kola, soda gibi soğuk ve gazlı şeyler de işe yaramıyor. çıkmıyor şerefsiz.
 • boktan bi durum.

  boğazıma kılçık battığında acile gittim, bir şey yok psikolojiktir diye gönderdiler. ertesi gün kbb polikliniğine gittim, aynı şeyi söylediler. hepinizin aq, ben psikolojik olarak niye boğazıma kılçık battığını düşüneyim ki?

  güzelinden bir cımbız bulup ucuna kurdele bağladım. kurdelenin diğer ucunu da bileğime bağladım ki yanlışlıkla yutarsam kolumu çekip müdahale edebileyim. (bkz: iş güvenliği) velhasıl, ev usulü minik bir cerrahi işlemle boğazımdaki kılçığı kendim aldım.

  el becerinize güveniyorsanız bir deneyin derim.
 • zor bir durumdur. bunlardan biri tam küçük dilimin dibine saplandi. ufak bir barbun kilcigi. iki gun savastim onunla. ne ekmekler yedim, ne sular ictim hikaye. zor bela cimbizla aldim. sonra kiyamadim atmaya, bir kitabin arasinda durur hala. *
 • acil de serum bağlayalim dediler ciğer filmi çekildi 4-5 saat kalacaksiniz burada denildi imza atıp çıktım.serum nedir ya neyse bugün cuma pazartesi gününü beklemek zorundayiz kbb için
 • iki gün önce hayatımda ilk defa başıma gelen hadisedir. nasıl becerdiysem bir şekilde kılçığı yutmuşum. işin kötüsü çok sevmeme rağmen dikkatli yerim balığı hatta biraz kılımdır çok didiklerim eşim dalga geçer. bir lokma atıyorum ağzıma feci batma var bir de büyük balık olunca iyice korktum. su içtim yudum yudum yok, daha bir şiddetleniyor batma. ekmek yedim ihhh geçmiyor. ben yemeyince herkes bir telaşlandı anlattım durumu herkes bir şey yapmamı söylüyor ama yok batma hissi daha bir fena. birkaç saat bekledim ama sürekli kendimi dinliyorum. biraz da internette gezinince durumu ciddiye alıp soluğu en yakın hastenede aldık. hastanede maşallah ağzına kadar dolu. neyse muayene oldum bir şekilde. gerekli cihazların olmadığını, başka bir hastaneye gitmem gerektiğini söyledi doktor. ayrıca durumumum çok acil olmadığını, belki de kılçığın çıktığını benim farkında olmadığımı söyledi!!! ama ben batma hissinden duramıyorum. eve geldik büyük bir bardak suyu ağzıma doldurup birkaç kez içirdi eşim. biraz zaman geçti batma yok! acıyor bu defada. bir şekilde sabahı ettik. uyanır uyanmaz yutkunuyorum ne acı, ne batma hissi, ne de ağrı kalmamış. boynumun sağ tarafında bir yerdeydi bu kılçık. umuyorum ki çıkmışsındır kılçık, başıma yeni yeni işler çıkarma lütfen.