• bu alet çıkmadan tam bir hafta önce muhteşem bir denyoluk yaparak 3 küsür yıldır kullandığım kindle paperwhite'ımın ekranını kırdım (gece kalkmaya üşenip yatağın kenarına sokuşturmak sabah da yere düşürüp üstüne basmak suretiyle oldu.) ben bu olayı ilahi bir işaret olarak algıladım, dedim ki 'ulu manitu yeni çıkacak kindle'ı almam için paperwhite'ımı göğe yükseltti', hanım da 'yenisini alabilmek için kırdın di mi, kıracağına satsaydın' dedi.

koordinasyonsuz bir dangalak olduğumu unutup yeni kindle'ı beklemeye başladım, amazon dükkan açsa kapısında yatacak şekilde hem de. alet açıklanınca hemen teknik detaylarına daldım web sayfasında, ne var temel olarak, çözünürlük aynı, aydınlatması biraz daha iyi, butonlar geri gelmis, bildigin yamuk profil yapmislar bir de pili daha da uzun sure gidecek. yani paperwhite'a gore minimal degisiklikler var.

bunlar iyi hos tabii de paperwhite 100 dolar civariyken hangi akla hizmet bu alete neredeyse 3 kat fiyat koydun amazon? kendi web sitesinde bile bir ara en fazla upvote edilmis soru cevap soyledi:

- does this kindle have voice capability? will it read to you? (bu alet kitabi sesli okuyor mu?)
    - for $300, it should perform sexual favors. (valla 300 dolara altiniza bile yatmasi lazim)

kindle voyage'i elime almistim, sayfa cevirme zimbirtisini pek sevmemistim, fiyatina degmez diyip almamistim, oasis de 150 dolara dusmezse almam, gittim yeni bir paperwhite ismarladim, kirmamaya dikkat ederim artik.
  • amacı kitap okumak olan insan bu pazarlama numarasını yemez. bu ürünün hitap ettiği kesim belli, siz farklı olarak ne sundunuz ki bu ürünün fiyatı 3 kat arttı bre insafsızlar!
  • 119 dolarlık kindle paperwhite'tan kesinlikle 170 dolarlık fazlalığı bulunmayan cihaz.

voyage ile başlayan segmentasyon süreci oasis ile devam ediyor.
    bunu şuradan da anlayabiliriz;
    standart kindle, yani en basit kindle versiyonu 79 dolar. bunun üzerine 40 dolar eklediğinizde 119 dolara paperwhite alabiliyorsunuz. aradaki 40 dolar karşılığında ciddi bir çözünürlük farkına (167 ppi'dan 300 ppi'a) ve arkadan aydınlatma gibi çok temel bir fonksiyona kavuşuyorsunuz. bu açıdan paperwhite fiyat\performans oranı en iyi kindle olarak gözüküyor.

ancak paperwhite'ın 119 dolarlık fiyatının üstüne 80 dolar ödeyerek aldığınız voyage size biraz daha iyi aydınlatma (4 ışığa karşı 6 ışık ve ışık sensörü) ve hafiflik (yaklaşık %10) dışında dişe dokunur bir şey sunmuyor.

yeni çıkan oasis için ise voyage üzerine 90 dolar daha ödüyor ve ilginç bir tasarım, biraz daha iyileştirilmiş aydınlatma (6 ışık yerine 10 ışık) ve hafiflik (yaklaşık %30) satın alıyorsunuz. fonksiyonel açıdan son iki model, paperwhite'ın sahip olduğunun üzerine, sayfa değiştirme butonları dışında, pek bir şey koymuyor.

açıkçası şekli, renk seçeneği sunması vb. itibariyle oasis'in kendini diğer kindlelardan ayrıştırması istenmiş (bu voyage'da atlanan bir şeydi mesela), böylelikle "parası olan oasis alsın, aldığı da belli olsun" amacına ulaşılmış. güzel numara. bakalım tutacak mı...

edit: `@kurmaca`'nın hatırlatmasına istinaden oasis'in fiyatına kılıf dahil, ayrıca oasis'in şarjı diğer kindlellardaki gibi haftalarla değil aylarla ölçülüyor. ancak bana göre bu özellikler fiyat farkını yine de haklı çıkarmıyor.
  • üçüncü jenerasyondan itibaren hemen tüm kindle modellerini aldım ve severek kullandım.

bu cihazın dikey simetrisi olmayan ilk kindle olması ayrı bir tartışma konusu ama o fiyat nedir arkadaş?

araya bir h ilave edip aletin adını kindle ohasis koyaydınız da tam olaydı.
  • şimdi ne gerek vardı ki bilemedim. voyage'den artısı ne? ekran çözünürlüğü aynı, şarj desen kimse voyaga/paperwhite şarjı az gidiyor diye şikayetçi değil. tasarım farklı sadece. 290 dolar niye?

aldığın telefon 5 yıl sonra demode olur çağ dışı kalır belki de, kindle öyle değil ki devrem jeff bezos. 5 yıl sonra benim elimdeki kindleyi yetersiz görmem için senin über bir yenilik çıkarman gerek, sadece ekrandan oluşan ve katlanabilir bir kitap okuyucu mu yaparsın naparsın bilemem. öteki türlü daha hızlı işlemcili, daha iyi ışıklı bıdılı kitap okuyucular bir tutar iki tutar sonra yersiz gereksiz kaçar.
  • pdf okumak için ekran boyutu yererli mi merak ettiğim okuyucu.
    önceden paperwhite 5 kullandım, ekranı 6,8 inchti ve pdf için fazla küçük geliyordu bana.
    zamanında 8 inch ekrana sahip okuyucu da kullanmıştım, o daha iyiydi.
    oasis'in ekranı 7 inch.
    pdf okumak için 6,8 inchle 7 inch arasında ne fark eder merak etmekteyim.

bu arada k2pdfopt gibi uygulamarla uğraşmak istemiyorum. direkt elimdeki pdf neyse yükleyip devam edeyim istiyorum.

pdf'den kastım normal kitap bu arada. dergi, manga vs değil. dümdüz roman.
  • bu aletin şöyle bir olayı var. kendi içindeki batarya bitmişse kılıftaki batarya full olsa da kitap okuyamıyorsunuz. yani kılıf ayrıca kindle'ı şarj etmiyor, sadece yedek güç gibi bir işlemi var, bu da ancak kindle'in kendi şarjı varsa devreye giriyor ve önceliği kılıfa veriyor.
  • paperwhite 3'den tek anlamli farki sayfa degistirme tuslarinin gelmis olmasi.

zaten güncel kindlelar fazlasiyla hafif ve ergonomik, hatta kilifsiz kullanildiginda olmamasi gerektigi kadar hafif, daha ince olmalari icin de bir sebep yok sadece kirilma egilme bükülme sansini arttiriyor. su an pw3'imle yaptigim gibi pantolon arka cebine atip tasimaya korkarim acikcasi bu cihazi.

fiyatlandirma da ilginc olmus acikcasi, su eski psikolojik numara gibi. insanlara asiri pahali bir ürün gösterip onun bir ucuzunu fiyati hala fahis olsa da mantikli gösteriyorsun(voyage icin konusuyorum).
  • ikinci nesil oasis için nerede bir yedek bataryalı kılıf satıyorlar bilmek isterim.

bununla birlikte benzer şekilde kobo aura one- kindle oasis 2 arasında kalmış arkadaşlar için cevap vermek gerekirse, oasis 2 derim. ancak tekrar belirtmek fayda var, yenisinin ekstra batarya olayını iyice öğrenin. eskisi gibi hem cover yedek batarya varsa alın. yoksa sadece aletin kendisindeki batarya var diyorlarsa bir kez daha düşünün, batarya performansı öyle bir ay falan gitmeyebilir. bu durumda biraz daha yavaş alet de olsa aura one işinizi görür.
hesabın var mı? giriş yap