• butun ilginin ki$iye yoneltildigi/yoneldigi fark edildiginde bunyede olu$abilecek durum, en kotu yani kizarma eylemini once ki$inin kendisi degil de etraftakilerin fark etmesidir.
  • aşk belirtisi. boyun nahiyesinden başlayıp kulaklara doğru kademeli olarak yayılan sıcaklık hissinin gözle görülür neticesi. kişinin yüzüne bakıldığında gözlerini kaçırmasına, hatta abartıp hareketlenerek yüzünü başka yönlere çevirmesine, "ben buna aşık mı oluyorum yoksa lan?!?" paranoyaları yaşamasına sebebiyet verir. el altında bulunan herhangi düz bir nesneyle yelpazelenmek ya da , "ayh, burası da amma sıcak oldu" tarzı cümleler kurmak ilgiyi kişinin üzerine daha da çekmekten başka bir şeye yaramayacaktır. kişi utanıp sıkılmamalı, mümkünse "yirmi beş yaşında menopoza mı giriyorum nedir? ahahah" tarzı pişkin bir tavırla durumu geçiştirmelidir.
  • çekingen insanların üstlerine gidildiği takdirde renk değiştirmesi...
    (bkz: nazoly)
  • kızarmak yeterince rezalet bir durum değilmiş gibi, bi de asimetrik kızararak bu eyleme yepyeni bir boyut kazandıran insanlar vardır ki, kızartmayınız, kızarttırmayınız çok rica edicem.**
  • utanınca olur ve olunca daha çok utanırsınız. yalnız dalga geçmemek, komik bir durum dememek ve bunu sıkıntı edeni dikkate almak gerek, zira bu sebepten amerika'da 16 yaşlarında bir çocuk intihar etmiştir.
  • damarların deri yüzeyine yakın olması nedeniyle özellikle ince ve beyaz ciltli kişilerin bazen problem yaptıı durum.komik bişii aslında..
  • utanmanın veya kızgınlığın oluşturduğu ruhi hareketlenmeler buna yol açar.
  • futbol literatüründe; kırmızı kart görmek.
  • genelde utanıldığında yapılır; ama utanma sebebi kötü veya iyi olabilir. hani güzel bir şey olmuştur; ama bir yandan da kendinizi çok saf hissedersiniz ve anlatırken hem mutlu olursunuz hem utanırsınız ya, o zaman kızarmak zevkli bir duygudur. bugün onu yaşadım ve insana garip bir şekilde iyi hissettiriyor bir yandan.
  • (bkz: bozarmak)
hesabın var mı? giriş yap