• kktc ayrı bir devlettir, anayasası da farklıdır, ceza kanunu da farklıdır. avukatın talebinin suç olarak görülmesi saçmalıktan öte mallıktır.

isteyen istediği ülkede istediğini talep edebilir, bağımsız mahkemeler de istediği sonuca varabilir. kendi ülkemiz bitti, bağımsız ülkelere de karışır olduk.
  • asıl olması gereken. niye başlık olmuş?

itiraz edilmesi gereken tc’de ezanın hoparlörle okunmasının serbest olması olmalı.

edit:gelen küfürlü ve kafa kesmeli mesajlarının oranını açıklıyorum mesaj atan dincilerin %75 i işid, %25 makul, tartışılabilen güzel insanlar

edit2:makuller %80’e çıktı.

müslümanım ve rahatsız oluyorum diyen de var, benim tanıdığım koyu hristiyan ve rahatsız olmuyorum hatta hoşuma gidiyor diyen de. herkes aynı fikirde olmak zorunda değil.

kişisel özgürlüğünüz, bir başka kişinin özgürlüğünün başladığı yerde biter. bu sınırı da uzlaşarak belirleriz, kafa keserek değil.
  • yetmez ama evet.
  • sabah ezanı hopörlerden okunmayacak, imam canlı canlı minareden okuyacak.
    fazla abartılacak bi durum yok.
    hoş buradan yine mağduriyet çıkarırlar kesin.
  • --- spoiler ---
    insan hakları evrensel beyannamesi
    madde 18
    her şahsın, fikir, vicdan ve din hürriyetine hakkı vardır; bu hak, din veya kanaat değiştirmek hürriyeti, dinini veya kanaatini tek başına veya topluca, açık olarak veya özel surette, öğretim, tatbikat, ibadet ve ayinlerle izhar etmek hürriyetini içerir.
    --- spoiler ---

diye yazılmış. burda kimse din hürriyetine engel olmuyor ki. yine isteyen ibadetini yapar. burda olan din hürriyeti bahanesi ile başkalarının hürriyetine müdahale eden yöntemin sınırlandırılması. o yüksek sesten insanların rahatsız olabileceği, hiç mi aklından geçmez bir insanın?
  • darısı başımıza namaz vaktini bilmeyen müslüman olmaz her mahallede cami var hoca çıkar minaraden okur giden gider gitmeyen gitmez olması gereken olmustur
  • kime kusura bakmasın ama olması gerekendir. bulunduğum ilde mezhep farklılıkları yüzünden 10 dk ara ile 2 tane ezan okunuyor. ve birbirine inatlaşır gibi her ikiside son ses açık. biri bebek olmak üzere iki tane çocuk korkudan çığlık çığlığa uyanıyor. bunun bana din olduğunu kimse anlatamaz. cimere yaptığımız şikayetten de herhangi bir ses çıkmadı.
  • sabah ezanları yasaklanmamıştır, sabah ezanlarının hoparlör kullanılarak okunması yasaklanmıştır.
    insan sesi ile sabah ezanlarının okunmasına herhangi bir yasak geldiği belirtilmiyor.

(bkz: okuduğunu anlamak)

edit: hoperlör - hoparlör olarak değiştirildi.
  • herkesin telefonu var, kur alarmını kıl namazını.
    yakışıyor mu müslümana sabahın köründe bi' adamı bağırttırmak?
  • kktc, türkçe konuşan toplulukların yaşadığı en rasyonel kararlar alan devlet olabilir.

ezan, günümüzde amacı kalmamış, sadece folklorik manası olan bir uygulamadır. madem arapça okunup otantik olması tercih ediliyor, çıplak insan sesiyle okunduğunda bütünüyle otantik olacaktır.

bana kalsa sadece tarihi camilerin minarelerinden okunmasına izin veririm. her gün sultan ahmet'in, süleymaniye'nin, ortaköy camii'nin minarelerinden güzel sesli müezzinler makamıyla okusa bunu, kimsenin itirazı olmaz sanıyorum.
hesabın var mı? giriş yap