• unutulmayacak takım. o şanlı günlerden bu hallere getirenlerin de unutulmayacağı takım. (bkz: yeşil siyah)
  • geçtiğimiz hafta süper lig'de, antalya - gaziantep maçında şöyle bir olay yaşandı.

antalyaspor taraftarı, maç öncesi konuk takımı alkışladı hoşgeldin antep hoşgeldin tezahüratları ile selam ettirdi. daha sonra antep taraftarıyla karşılıklı, tezahürat için adım attı.

antalya taraftarı: ooooo, kırmızıııııı!
    antep taraftarı: siyaahhhh!
    antalya taftarı: (hafif bi suskunluk) önce başla antep, önce başla!

yaratıcı antep taraftarı önce başladı: 3-2-1 siyaaahhh!!
    ardından aniden antalya taraftarı: yeşilll!!!! sonra hep bir ağızdan kocaeli kardeş, kocaeli! sesleri.

bu takım olmadan süperligin tadı yok. hadi kardeşler gelin. özledik.
  • bugün de balıkesirsporu 2-0 yenerek çıkışını sürdürmüştür. seri galibiyetler geldikten sonra taraftarın futbolculara inançları arttı ve bugün ismetpaşa stadyumu full doluydu. 7'den 70'e herkes oradaydı.

bekle bizi süper lig, adım adım geliyoruz..

z.ö. edit: bunu bile kötülemişler belli ki yaraları var. 2-3 yıl bekleyin gene sikeceğiz..
  • bugün itibariyle amatör kümeye düşmüş takımdır.

3 nisan 2002 / kocaelispor 4 beşiktaş 0 - türkiye kupası zaferi,

6 nisan 2014 / istanbulspor 1 kocaelispor 0 amatör kümeye düşüş.

nereden nereye.futbolu,tribünü seven insan için üzücü.
  • kızılyıldızdan zamanında* tutoric ve andjelkovic isimli 2 futbolcu alınmış. biri 8 diğeri 5 maç oynamış ve gitmiş. toplamda 13 maç oynayan 2 futbolcuya yaklaşık 1.5 milyon euro para harcanmış.

(bkz: hayırlı işler)
  • ben hep galatasaraylıydım, babam hep kocaelisporlu...
    süper ligin ideal 18 inin 5. sırasına hep kocaelisporu ekledim ben, babam galatasarayın şampiyonlar liginde olmadığı yılları sevmedi.
    2008 deki altay-kocaelispor maçında onun kalbi izmirde attı, benim kalbim izmitte durdu.
    2009 daki galatasaray-kocaelispor maçındaki hezimete ben üzülürüm diye babam sevinmedi, o hakettiği gururu doyasıya yaşasın diye ben umursamıyor ayağı yaptım numaradan.
    galatasarayın şampiyonluk kutlamalarında, "dalaşırlar şimdi çok bağırma dikkat et" diye tembihlendim, oysa ben sarı kırmızının yanında bir kere de yeşil siyah diye bağırdım izmit çocuklarıyla.
    o, baros un şansızlığına üzüldü ben kocaelisporun kupasının haczedilmesine.
    o, drogba nın gelişine mutlu oldu ben ismetpaşanın önünün hala kalabalık olabilmesine.
    o, galatasarayın arkasından atıp tutanlara uyuz oldu, ben kocaelisporun içine edenlere.
    ben valla billa hep galatasaraylıydım, babam kuran çarpsın hep kocaelisporlu. iyidik de böyle.
    bu akşam elazığ maçına sevindi babam, ben? ben anlamsızca mutsuzum. nisanlarla mayısları paylaşamamaktan değil. ben daha bir sürü kez bağıracağım gol diye. ben real madrid-galatasaray maçları izleyeceğim. o 5.yıldızın nasıl takıldığını anlatacağım çocuğuma. ben sarı dediğimde kırmızı diyecek birileri hep, şampiyon cimbom diye ekleyecek ordan bir başkası.
    e yeşil?
  • 17 ağustos depremi'nden sonra antalyalılar olarak canımızdan can, kanımızdan kan bildiğimiz kardeş kulübümüz. o sene kocaelispor zor günler geçirince körfez taraftarı birçok deplasmana gidememişti. onları boynu bükük bırakmama adına antalya maçına gider bütün deplasmanlara giderek destek vermiştik. kaderin cilvesi olsa gerek depremden sonra en büyük göçü yine biz üstlendik. onların da katılımıyla şehrimiz pırıl pırıl yeni yüzlerle doldu taştı.

bu zorlu görevlerin ardından sonsuza kadar sürecek kardeşliğimiz de başlamış oldu. bizler için gerçek antalyaspor atkısı yarısı kocaelispor olandır. evimin duvarında asılı olan. tribünde hala hepimizin elinde, oğlumun boynunda duran o güzel atkı. değil amatör kümeye, magma tabakasına da düşseniz unutmayacağız.
  • ezeli rakibi sakaryaspordur.
    fakat ikisi arasında büyük bi fark vardır..
    http://i.hizliresim.com/3ajqo0.jpg
  • sikicem sizin sermayeleşmenizi. eyüpspor kim amk. fenerbahçe'nin bu sezon en çok gol atan futbolcusu serdar dursun'un piyasa değeri 2.9 milyon euro, mahalle takımı eyüpspor'un forveti 3.6 milyon euro. süper toto'nun şampiyonu ümraniyespor kim amk. süperlig'de kasımpaşa, karagümrük, başakşehir ayrı bi dünya…
    diğer bir taraftan borçlarından sıyrılmak için kulüplerini tarihe gömen manisa fk, b.b.erzurumspor, gaziantep fk, yeni malatya….

kocaelispor amatöre de düşsen namusunla şerefinle düşeceksin. yeter ki 10 yıldır 5 milyon tl borcunu ödeyemediğin için transfer yasağını çekerken kulübü görmezden gelen, ama birden ne olduysa “kalan 3 maçı kazanırsanız 5 milyon tl” primini vaat eden yöneticilerin eline düşmeyin. 3 tane sırp topçuyu takıma iteleyen menajerler zamanında ne yaptıysa aynısını tekrar yaşamak zorunda değiliz.

evet diğer takımların bazıları bi şekilde sermayeleşti, bazıları belediyelerce el altından desteklenmeye devam ediyor. kocaelispor ise (aynı sakarya, bursa, denizli, eskişehir gibi) halkın bizzat kendi takımı olmaya devam edecek. ve biz bununla gurur duyacağız. neden mi? bu devran elbette bitecek çünkü. sermaye elini çektiği zaman bakalım ümraniye mi kalacak eyüp mü? nasıl ki trabzonspor 30 küsür seneden sonra tekrar şampiyon olduysa anadolu kulüpleri de eski günlerine dönecektir ve dönmelidir de. çünkü bunlar kulüp tarihi olan, futbol kültürü olan takımlar.
  • üç senedir bu takımı sürekli takip ediyorum, düşüşe geçtiğinden beri. üzerine oynanan oyunları, eski yöneticilerinin kendilerini kurtarmak için kulübün kapatılmasının amatöre düşürülmesinin hikayesini de, onlarca fabrikanın, milyonerin olduğu bir şehirde tarihi bir mirası olan bu takıma kimse sahip çıkmamasını, işine gelmediği için kulübe sahip çıkmayan belediyeye, hükümete rağmen (aman onlar hiç bulaşmasın isabet olmuş) direnen bir takım kocaelispor. bir kaç fedakarın birkaç gencin direnişiyle bugün hala artık bu sefer düşer denildiği 3. lig de çıkıp direne direne futbol oynuyor. geçtiğimiz günlerde grup ikincisini deplasmanda yendiler, sonra içeride berabere kaldılar. öyle bir takımdan bahsediyoruz ki, taraftarı bile körfez fk'nın arkasından gitmeye karar vermişken gitme kal diyecek direnişte futbol oynayıp taraftarı kendine çekmeyi başarmış.
    aslında kocaelispor, türkiye'de futbol kültürünün direnç noktası. memleketin her yerinin yağmalanması gibi futbol kültürü de bu neoliberal yağmadan pay aldı. en üst lige çıkma arzusunun yaratmış olduğu hırs, yerellikleriyle efsane birçok takımı kapasitesinin üstünde mücadeleye sevk etmiş, uzun vadeli planlar yerine kısa süreli heveslerle süper lige çıkmayı zorlamışlardı. kocaelispor'da uzun yıllar süper ligde oynamasına rağmen, ekonomik olarak bu rekabette zorlanan takımlardan biri oldu. çünkü onun önünde başka bir gerçek vardı. tanıl bora'nın tabiriyle bir başaltı takım olması onu bir yandan şampiyonluk heveslisi yapıyordu. ancak, oligarşik 3 lünün tüm gücüyle bir ranta çevirdiği süper lig atmosferinde kocaelispor'un buna ulaşması mümkün değildi. sonuç, kurulan kadroların pahalılığına karşın gerçekleşmeyen hedefler. bunun ardından gelen uefa kriterleri, ve başarının olduğu zaman ortaya çıkan herkesin başarısızlıkta kulübü terk etmesi. nihayet kocaelispor'un şu an gelmiş olduğu nokta. aslında şu an gelmiş olduğu nokta çok güzel. takımıyla, futbolcusuyla, taraftarıyla direnişi örgütlüyor bu takım. aldığı her galibiyet insanları daha çok birbirine kenetliyor. böyle bir atmosferde kendi kendine çarkını döndüren bu takımın eski korkunç sahte başarı vaad eden rantçıların eline düşmesi daha da zorlaşıyor. sahte başarıların ötesinde bir kültürün simgesi haline geliyor kocaelispor. kaldı ki, futbol zevksizliğimizin en nadide örneklerinden biri olan tarihi mirası olan ama borçlu olan takımı kaderine terk edip, başka bir takımı onun adına devam ettirme ya da takımın ismini değiştirme oyunlarına da gelmedi. (körfez fk örneği) işte böyle ortamlarda bugün kocaelispor direniyor. tıpkı berkin elvan'ın o en sevdiği grup yorum şarkısı gibi "asla teslim olmayacağım" diyor.

bir sözüm de kocaelispor taraftarına. bu kadar direnen bir takımın bu tarihsel mirasını silmeyin hayatınızdan bu takım amatöre düşse de sahip çıkın çünkü bu takım başarılarıyla, başarısızlıklarıyla, şu an futbolseverlere yaşattığı büyük özveri ve direngenliğiyle o 1966'da kurulmuş olan kupalar kaldırmış, arsenal'e 4 gol atmış olan kocaelispor ( evet, plaka olmasın diye kendi kalesine de gol yemiş kaleciye de sahip olan takım). bu şanı, bu tarihi sizin önünüze sadece kültürsüzlük ve sahte başarı vaad eden rantçıların kurmuş oldukları sahte kocaelisporlar hiç bir zaman veremez. bugün göztepe'nin sürekli arkasından dolanan o kara gölgenin lanetli hissini unutmamalarını temenni ederim.
hesabın var mı? giriş yap