• sözlük sayesinde sahip olmayı umduğum çay.
  • (bkz: kombuça)
    (bkz: kudret eti)
    (bkz: umami/@ibisile)
  • nihayet üretebildiğim çaydır kendisi. mantarını bir arkadaştan aldım.

1.bir adet kombu mantarını mümkünse elimizi sirkeli suya batırarak alıyoruz. kendisi deniz anası gibi iğrenç bir kıvama sahip.

2. üç litre temiz suyu kaynatıyoruz. daha da fazla olabilir. dört litre idi benim kaynattığım.

3. su kaynamaya başladıktan sonra içine yaklaşık bir bardak kadar şeker atıyoruz.

4. ocağı kapatıp, on poşet siyah çayı suya ekliyoruz. isteyen birkaç aromalı çay da ekleyebilir ama ben o işe girmedim.

5.çayı 10-15 dakika demlemeye bıraktıktan sonra içindeki çay poşetlerini alıyoruz ve soğutuyoruz.

6.cam kavanoz ediniyoruz beş litrelik devasa olanlardan. bu çok önemli. cam kavanoza çayı doldur
    uyoruz ve deniz anası kıvamlı mantarımızın açık renkli yüzeyi size bakacak şekilde kapağımızı kapatıyoruz. kapağımızı kapatmadan bir peçete ya da tülbent koyarsak daha hijyenik olur.

7. ışık görmeyen bir oda sıcaklığında bir hafta kadar bekletiyoruz. güneşle direkto temas etmesin. bir hafta sonunda bu mantardan bir tane daha olacak. eskimiş mantarımızı eşe dosta veriyoruz ki faide sağlasınlar.

8.tadı sirkemsi çay. ama pek faydalı bir bakteri olduğunu söylüyorlar. kullanım sonrası deneyimlerimi yazacağım.
  • kendisi ile uzun zamandır farklı farklı deneyimler yaşıyoruz 1. fermenteden sonra 2. fermente kısmında sodalı oluyor ve bu soda azımsanmayacak kadar fazla şarap şişesine koyup içine sadece 2 parça tarçın atmama rağmen 2. gün bomba gibi patlayan bit sesle ev halkı mutfağa koştuk birde ne görelim mantar şişeden fırlamış etraf şampanya patlatılmış gibi köpüklerle dolmuştu velhasıl çok faydalı bir içecektir ben vücutgeliştirme yaptığım için performansa olan etkisini daha fazla hissedebiliyorum mesela yediğim yemekler ne kadar aşırı olursa olsun bir bardak kombu ile içtiğim zaman 3 4 saat içinde hiçbir rahatsızlık vermeden sindiriyor damarlarım aşırı genişliyor bazen kendimi uzun yaşamın iksirini bulmuş edasıyla içiyorum o zaman daha bi faydalı oluyor

redbull + kombu çayı + 2. fermente

denediklerrimin arasında zencefil ve ananastan sonra en iyi mix olmuştur tavsiye ederim
  • çillerim için denemek istediğim çaycık. biraz da metabolizma canlandırırsa su mevsim geçişinde âlâ olur. japon ruhlu iyi karmaya inanan bir paylaşımcı aranıyor
  • kombu scoby sini birisinden bulup gecen hafta hazirladiğim cay. bugun ilk kez ictim, tadi hos hafif asitli cay kivaminda.
  • votkayla iyi gidiyor
  • ufaktan sirke anasıyla test ettiğim, kombu mantarı dediğiniz 40 yıllık sirke anası değil mi ulan dediğimdir ?

yok hacı farklı o diyenler yeşillendirsin.
  • probiyotiktir.
  • 90'lı yıllarda birkaç aylığına popüler olmuş kombu mantarı yine ortaya çıkmış.
hesabın var mı? giriş yap