• valla bizimkiler hala o insanları böyle anıyolar. biri dışında.. isim soyisim öyle kolay kolay söylenmez bizde. taatacılar, yörükgil, dudumanlardan hasan,(duduman ne amına koyiim) bokluca aaşe(kadın sıçarken tuvaletin yeri göçüyo, bokun içinde kalmış, zor kurtarmışlar)..

egeliyiz biz, çok severim dilini neyin de küfür bizde besmele gibidir. dedem hac'ca gitmiş bi insan, namazında niyazında ama işte bu küfür olayını atamıyo hala. ettiğini de bilmez garibim. 5-6 ay önce hastalığa yakalandı. izmir'e götürdüler. ikide bir kan alıp durmuşlar kolundan bacağından. hemşire, doktor dinlememiş, ''kanımı bitirdiniz be yavşaklar, yeter gari alıpduumayın kanımı, bitti kanım amına koyiim yaa'' demiş. dayım zorla susturmuş. bayaa bi önce de.. hac'ca yeni gitmiş gelmiş işte. sonra da bize geldiydi. komşular da onlar geldi diye bize gelmişlerdi. dedem mekke'yi, medine'yi falan anlatıyo, kadınlı, erkekli oturuyoz.. eekese nasip eylesin gurban oldumunun yarabbim.. diye bi girdi. herkes huşu içinde dinliyo bi güzel ''valla çok güzel amına koyiim yaa'' dedi bitirdi hac olayını. bunların arasında böyle küfürlü, lakaplı büyüdük işte bizde..

velhasılı, izmir'de köylümüz var alt komşumuz, o geldiydi oturmaya. bende üniversiteden gelmişim, oturuyom yanlarında bebe gibi. lan muhabbet eskilerden açıldı, işte küçükken böyle inek bokuna bulandık, şöyle traktörden uçtuk, fırladık diye anlatıyo babamlar. ondan sonra siz yörükdünüz di mi, bizimkiler tee antalya'dan göçmüş gibi muhabbetler başladı. benim de köyde duyup da bayaa bi şaşırdığım lakap var. ''gıllı atçe''.. lan ne zaman duysam kim bulmuş, nereleri kıllıymış düşünür dururum. bunlar böyle konuşurken ben de ''hee yaa, gıllı atçe var bi de, her duyduğumda gülerim, bi kere bile görmedim de kadını haa.. gıllı mı acaba ahahaha..'' diye muhabbete dahil olduydum. olmaz olaydım amına koyiim.. gülüp eğlencez sanıyom.. gıllı atçe bizim evdeki teyzenin annesi çıktı..? lan herkes sustu, amca bana bakıp sus sus diye işaret yaptı, babam hemen lafa girdi, başka bi anısını anlattı falan. yerin dibine girdiydim, du bakiim deyip teli aldım, odama geçtim.. bi giderken iyi akşamlar dedim o kadar. onlar gidince bizim peder bula bula gittin kadının anasını buldun gerizekalı, ''bokluca aaşe'' de demedin allahtan deyip güldüydü. o da adamın annesiymiş. aileye bak amına koyiim..!!

misal dedemin babasına da camış efe diyolarmış. öküz gibi adammış, efeymiş bi de. yunanlılarla savaşırken ''sizin amına kodumunun kurşunu bana işlemez'' deyip dalmış yunan ordularının içine. bi daha da görünmemiş zaten. bi kere dedem anlatırken herkes ağlıyodu falan, ya dedim acık saf mıymış camış dedem benim, kurşunun içine mi atlanır, niye atlamış ki'' dediydim. atayla öyle konuşulmaz diye tokat yediydik durduk yere. dedeme de kurtçuk ali diyolar. hayvan mıyız neyiz sülalecek..!!
  • tabut nuri. dedemin zamanında bunu öldü diye gömmüşler. gece mezardan sesler, gürültüler. köyün çobanı açmış mezarı bir bakmış nuri ölmemiş. beraber köye gitmişler. doktor gelmiş bakmış falan. harbiden canlı. nuri hayatına kaldığı yerden devam etmiş.

nasıl rahat insanlarsınız arkadaş? gece gece ses gelen mezarı açmak ne? mezardan çıkıp travma yaşamadan hayatına nasıl devam edersin güle oynaya? eski insanlar çok acayipmiş.

edit: nefessiz nasıl dayanmış diyenlere... ne bileyim ben? ben küçükken dedem anlatmıştı bir kaç defa. çocuk kafasıyla aklı edip soramadık o kadarını, affedin... belki uydurmuştur dedem, belki bir kaç saatlik oksijen kalıyordur mezarda. hiç alanım olan şeyler değil. bilemiyorum.
  • pilli mehmet*
  • edison.

lakabın kendisi değil hikayesi komik. ilgili şahıs köyün camisinin ampullerini çalarken yakalandığı için bu lakap kendisine uygun görülmüş.
  • grundig hasan { tek suçu köy'de ilk televizyon sahibi olmak }
    teyyarenin osman { tek suçu babasının askerde paraşütçü olması }
    ambulans erol { tek suçu ambulans'da turnike ile içki içmesi }
    lombardini kazım { tek suçu yörede lombardini su pompasıyla patpat kullanan ilk pilot olması}
    tıktığın memed { an unknown error occurred }
  • kel faik (gür saçlı)
    uzun mehmet (1.60 küsür)
    tıfıl hasan(1.90 küsür)
    sıska necmi ( 4 insan büyüklüğünde)
    sarı mehmet (kara kaşlı kara gözlü)
    lazgil( burun büyük)

çok sıkılmışlar bir ara belli...
  • sümüklü x, sidikli y, şakşakçı z...

tamam kardeşim hepimiz küçükken bazı iğrençlikler yapıyoruz da, hayatımız boyunca onları sırtımızda taşımak fazla değil mi....

sora diyolar neden şehre göç var! hiç "sidikli berkant" gördünüz mü siz?
  • sik ismayil

ismail amca bu lakabini karisinin otobusteki yerinin bir baskasina da satildigini ve otobuste baska yer olmadigi icin bir sonraki servisle gonderebilecegini ogrenince firma yetkililerine "ulan karimi sike sike bu otobusle gotureceksiniz" demesine borcludur. sehir efsanesi degil bizzat taniyorum amcayi.
  • amsız ayşe..

lakabın sebebi ise ayşe'nin çok zayıf ve sıska olmasıymış. o kadar zayifki çocuk doğuracak amı bile yok demişler..

sorular üzerine zorunlu edit:

ayşe başka köyden gelin olarak gelir. geldikten sonra bu lakabı alır. çocukken değil yani. ayrıca sanırım 7, 8 tane çocuğu olur. demekki sıska, zayıf olmak doğurganlığa engel değildir.
  • götleme recep.

dedem bi de bu adam. olm götleme diye lakap mı olur lan?
hesabın var mı? giriş yap