• birbirine eklenerek artan.
  • fr. bir araya gelen, birbirine eklenen
    (bkz: katlanmış)
  • bir memur maaşını örnek verecek olursak,örneğin bir memur 500 ytl alır,sene başında%2 zam alır ve maaşı 510 ytl olur,ikinci yarıyılda aldığı %2 lik zamla bu maaş 520.2 ytl olur,500 ytl üzerinden verilen maaş iki %2 lik maaş artışı ile yıl boyu toplam zam oranı %4.4 e ulaşır.işte kümülatif bir anlamda da budur.
  • alternatifin zıt anlamlısı olan kavram. bu iki kavramın günlük dile yansıması ise şu şekilde olur efendim:

-kümülatif: "hem ... hem …" iken,

-alternatif: "... veya ..."dır.
  • türkiyede devletin çalışanları vergilendirme yöntemi.ayda 1 milyar kazanan bir kişi bütün yıl boyunca 1 milyar vergisi vermez.ikinci ay 2 milyar 3.ay 3 milyar diye gider..
  • universitelerde ogrenciler arasinda genel not ortalamasi anlaminda kullanilan sozcuk.
    donem sonlarinda ogrencilerin genelde iki cesit not ortalamalari olur: biri sadece gecen donemin not ortalamasi, digeri de butun gecmis donemlerin not ortalamasidir. kumulatif ikinciyi belirtmek icin kullanilir.
  • felsefenin özelliklerinden biri
  • bir anlamda, integrali alınmış.
  • yığılarak artan ama ilerlemeyen manasındadır.
    bilimde bulunanlar birbirinin üstüne eklenen basamaklar teşkil eder. her bilgi yenisini doğurur dolayısıyla ilerleme vardır. bu yüzden bilim kümülatif değildir.

felsefe kümülatiftir. felsefi düşünceler yığılarak birikir ama felsefe ilerlemez. felsefenin bilimler gibi bir gelişim süreci yoktur. mesela alfred north whitehead'a göre "bütün felsefe tarihi, platon'a düşülmüş dipnotlardan ibarettir." yani bugün felsefenin ilkçağa göre çok ilerde olduğunu iddia edemeyiz ama bi matematikte tıpta o zamana göre fersah fersah ilerde olduğumuzu söyleyebiliriz.
  • bu kelime ile ilk defa 11. sınıf felsefe dersinde tanışmıştım.
    hoca, felsefe kümülatiftir; yığılarak çoğalır falan diyordu. bu arada üniversiteye geldim hala hoca kelimesi bana acayip geliyor, kullanamıyorum. hatta üniversite hocalarına öğretmenim dememek için kendimi zor tutuyorum. hoca değil, öğretmen olacaktı o...
hesabın var mı? giriş yap