şükela:  tümü | bugün
 • küre dağlarının, kastamonu il sınırları içerisinde bulunan 37000 hektarlık bölümü.. türkiyenin en büyük milli parklarından biridir.. bitki çeşitliliği açısından dünyadaki ender bölgelerden biridir.. milli park çevresinde azdavay, pınarbaşı, ulus, bartın, kurucaşile, amasra ve cide bulunmaktadır. milli parkın tam koruma alanı karstik arazi üzerinde oluşmuş balta girmemiş ormanlık araziden oluşur. mağara açısından çok zengin bir bölgedir. yapılan çalışmalar ile bölge halkına çok zarar vermeden koruma altına alınmaya çalışılmaktadır. ekoturizm çalışmaları ile bölgenin doğasına zarar vermeden turizme açma projeleri vardır. fakat bölgede bulunan muhteşem ılgarini mağarası büyük ölçüde ziyaretçiler tarafından tahrip edilmiştir. valla kanyonu da bu bölgede bulunmaktadır.
 • gitmeyi düşünenler şu blog yazısına bakabilirler.

  biz azdavay, pınarbaşı tarafına gittik. aracınız yoksa gezip yer görmeniz zor, biz tek otostopla maksimum gezmeyi başardık ama çok az araba geçiyordu, baya şanslıydık.

  pınarbaşı yakınındaki parkılıcada kaldık, güzel bir yer. ılıca şelalesine yakın yürüyerek gidilebiliyor, ama şelalenin çok bir numarası yok. aracınız varsa yakınlardaki valla kanyonunu, ılgarini mağarasını, horna kanyonunu gezebilirsiniz. horna kanyonundan pek bahsedilmiyor ama biz doğasını çok sevdik, kurak toprak bir yoldan geçip gizlenmiş cennet gibi bir yere çıkıveriyorsunuz, o şaşkınlık bile güzel. biz gezerken henüz üzerine yapılan köprü çalışması devam etmekteydi.

  aynı bölge için kalacak yer olarak bir de azdavay yakınındaki yanıkali konağını önermişlerdi.

  gezmenin dışında bölgeye ulaşım da otobüsle oldukça zor. otobüsle gidilecekse kastamonu değil de karabük üzerinden geçilmesi daha mantıklı diyorlar. bizim gibi kastamonu üzerinden gidecekseniz sabah pınarbaşı dolmuşu bulamayıp, azdavay'a uğrayıp geçmek zorunda kalabilirsiniz. ordan da kalacak yere ulaşmak için taksiye ihtiyaç duymanız muhtemel; böyle böyle uzuyor yol. biz cuma akşam yola çıkıp, cumartesi öğlen varabildik kalacağımız yere. yani iki günlük tatil mantıklı değil, ancak fragman gibi bir şey oldu bizimkisi, en can alıcı sahneleri içermeyen ama merak uyandıran, daha çekilmemiş bir filme ait olduğunu belli eden bir fragman.

  bunun dışında şu belgeden 11. sayfadaki haritayı çıktı olarak yanınıza alırsanız oldukça işe yarıyor. tabi keşke daha detaylı bir harita olsa.

  yararlanabileceğiniz küre dağları milli parkı resmi internet sayfası ise şöyle
 • batı karadeniz'in oksijen deposudur. doğal güzellikleri görülmeye değerdir. ayrıca bölgede bulunan köy evlerinin çoğu da turistlerin konaklayabileceği butik otellere dönüştürülmüştür. doğa sporlarından hoşlanan herkesin mutlaka görmesi tavsiye edilir.
 • sonbaharda, safranbolu'dan amasra'ya uzanan yaklasik 60 km'lik yolu (ozellikle) kendi aracinizla gidin. yesil, sari, kirmizi ve bordonun butun tonlarini gorebilirsiniz. o daglarin eteklerindeki koyleri, kucuk dereleri hayranlikla izleyebilirsiniz. bana gore dunyanin en guzel yolu bu yoldur. kilometreler boyunca, iki tarafi agaclarla kapli kucuk bir yolun ve daglarin muhtesem goruntusunun buyusune kapilacaksiniz. ben bu yolu bir saatte bitiremedim, neredeyse araci birakip yurudum.

  kendime gore buldugum, en muhtesem agaclarin oldugu kucuk bir derenin kenarinda oturdum. agaclardan gelen belli belirsiz hisirtilari ve kucucuk derenin sesini dinlemeye dalmistim ki; ibrahim amca geldi. bana cay getirmis. oyle dost, oyle sicak bir bardak cay. orda bir kez daha anladim ki, ne dostluk ne ask hicbiri bu kadar sarmamisti ruhumu. kelimelere bile gerek yokmus aslinda, size uzatilan bir bardak cay dostluktan ve doganin size seslenmesi sadece katiksiz bir asktanmis.

  butun yorgunluklarinizdan, kirginliklarinizdan arinmak isterseniz tam zamani; ayni yolculugu bir de baharda yapmak sartiyla.
 • 4 gün konakladığım yer. şelaleleriyle gölleriyle doğa harikası bir yer. otelimizin içinde bile şelale vardı. kaldığımız otel bartın'ın ulus ilçesindeydi, amasra'ya ve safranbolu'na 50 km uzaklıktaydı.
  bir sürü şelale ve göller, her an her saniye manyak manzaralar, yollar görmek istiyorsanız gidiniz.
 • türkiye'nin gizli cenneti.

  rengarenk yapraklar, adım başı akarsular, doğa, huzur...
  milli parkın içinde küre dağ evi diye bir otel var, sahibi çift kızları doğmadan içinde çocuklarını doğal ortamda yetiştirmek istediklerinden istanbul'dan göçüp bu oteli açmışlar. öyle ki değil internet telefon bile çekmiyor öyle dağın başı, ama dibinde akarsular, hayvanlar, ağaçlar, zaman zaman yağmur. kendini dinlemek isteyenler için harika bir yer. çok sakin bir yerdi.

  küre safranbolu arası yol öyle manzaralarla dolu ki insanlar 1 saatlik yolu durdurup etrafı izlemekten gidemiyor.
 • (bkz: ılıca şelalesi)
  (bkz: valla kanyonu)
  (bkz: horma kanyonu)
  (bkz: ılgarini mağarası)
  (bkz: ejder mağarası)

  iki sefer kamp attığım kastamonu il sınırlarında henüz keşfedilmemiş müthiş bir yer.
 • çevresinde yer alan iller çok fazla göç verdiğinden ve kalan insanlarında eğitimsiz olmasından dolayı son dönemlerde çakma çed gerekli değildir raporlarıyla anası ağlatılan milli park. milli park sınırları ve çevresinde çok büyük talan mevcut. bölge sakin olduğundan at koşturuyorlar istedikleri gibi. her gün yeni açılan taş, mermer ocakları bölgeyi mahvetmiş durumda. konuyla ilgili cimer üzerinden bilgi talep etmeme rağmen bilgi verilmemiştir.