• nohut büyüklüğünde bordo renki kuşburnu bitkisinin suda kaynatılmasıyla olan,insanın içini ısıtan sıcacık ekşi içecek.
  • kırmızı renkteki oraletimsi şeyi kuşburnu die satıolar ya helal olsun..
  • (bkz: kusburnu suyu)
  • tarçın çubuğu ve zencefil eklenerek hazırlanan karışımla, soğuk algınlığından tutun, sinir strese kadar her derde deva kış çayı, leziz içecek...
  • tansu çiller zamanında ününe ün katmış bir içecektir
  • içine limon da eklenerek içildiğinde dahada lezzetli olan çay çeşidi.
  • bir ara fazlasıyla moda olmuş olan içecek. ne mutlu ki o günler geride kaldı.
  • tansu cillerden daha önce tanıştığım için hala severek içtiğim, her yudumunda bir parçanızı tazelediğinizi hissettiren çay.
  • yıllar önce toplamasının zor olmasından dolayı kimsenin ugraşmadıgı bu çalı

yıllar sonra moda oldu ,para etti

ha bizim köylerde hala kimse toplıcam die ugraşmaz o ayrı
  • çayı kahveyi bırakıp günde bir demlik içmeye başladığım çay. aktardan alınıp kaynatarak yapılanı demlik poşeti türünden olanlardan 10 kat daha iyidir. demliğe bir avuç kuşburnu atıp kaynatıyorsunuz, bitince bir iki kez daha su koyup kaynatarak aynı yoğunlukta çay elde edebiliyorsunuz. aşırı içtiğim için ters bi durumla karşılaşmamak adına google'da ufak bir gezinti yaptım, kendim için araştırdım, sizler için yazayım. işte faideleri

c vitamini açısından çok zenginmiş

kış hastalıklarına karşı koruyucuymuş, grip falan.

genel güçsüzlüklere ve yorgunluklara karşı kullanılabilirmiş

kabızlık ve hafif safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlık sağlarmış.

böbreküstü bezlerini çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış

idrar söktürücüymüş

ishali kesermiş(kabıza da iyi geliyomuş)

vücudun direncini arttırırmış

eğer marketlerde kutuyla satılanlardan alırsanız, ne aldığınıza dikkat edin. çünkü kuşburnunun yanında bilmemne çiçeği yaprağı, bilmemne bitkisi kökü falan da oluyor içinde, tadı bi değişik oluyor.
hesabın var mı? giriş yap