• eğer laparatomi sabahlara kadar çılgınca eğlenmek ise, laparoskopi bi arkadaşa bakıp çıkma işidir.
  • genel anestezi altında yapılan bir işlem. göbek deliğinin hemen altından açılan bir delikten 10 milimetre çapında bir boruyla karın boşluğuna girilir ve içeriye gaz verilerek karın içinin şişmesi ve organların birbirinden uzaklaşması sağlanır. daha sonra bu delikten bir kamera yerleştirilerek tüm iç genital organlar gözlenebilir.

gerekli durumlarda karnın alt kısımlarına açılan daha ufak deliklerden bistüri, koter, makas gibi aletler yerleştirilerek çeşitli operasyonlar da laparoskopiyle gerçekleştirilebilir.

laparoskopiyle yumurtalık kistleri çıkartılabilir, fallop tüplerinin uç kısımlarındaki tıkanıklıklar giderilebilir ve pelvisteki yapışıklıklar temizlenerek yumurtalıklarla fallop tüplerinin saçakları arasındaki engel kaldırılabilir. bu amaçla lazer, koter ya da basit bistüri tekniği kullanılabilir bi tür yöntem.
  • doktorumun söylediğine göre ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin çok kısa olduğu cerrahi yöntem.

halk arasında kapalı ameliyat olarak bahsi geçiyor genelde.

yine de ameliyat neticede, insan geriliyor. doktorum beni rahatlatmak için operasyon sonrası hastaneden çıktıktan iki gün sonra çok sevdiğim yüzme aktivitemi yapabileceğimi söyledi. ama ben o kadar emin değilim. sanırım hakkında okudukça daha da çok geriliyorum. en azından açık ameliyata göre çok daha çabuk iyileşirim diye telkin ediyorum kendimi şimdilik. ameliyat sonrası bilahare bilgi veririm.

ameliyat sonrası gelen edit: evet doktorum kandırmış, hemen denize girip yüzecek kadar da basit değil. ama gerçekten de iyileşme süreci çok kısa. 16 ağustos'ta ameliyat oldum ve 20 ağustos itibarı ile her işimi kendim görebiliyorum çok şükür. narkozdan dolayı hala biraz baş dönmesi oluyor ara ara. ayrıca dikiş yerleri tamamen iyileşmedi. ama zaten çok küçük dikişler. birkaç güne onlar da iyice toparlar diye düşünüyorum. allah bu yöntemi icat eden bilim insanlarından razı olsun.
  • yumurtalığımdaki 7 cm.lik bir tümörün alınması için geçirdiğim operasyona verilen ve sürekli unuttuğum isim.

bende biri göbek deliğimde olmak üzere 4 tane delik açtılar (iki büyük - iki küçük). ameliyattan sonra aynı gün ayaklandım, operasyondan önce laktozsuz latte istemişim doktordan. operasyondan 3 saat sonra aşağı inip, hastanedeki starbucks'tan lattemi alıp kaçamak bir sigarayla içtim.

bir gece hastanede kaldım ve 3 gün sonrasında normal hayatıma büyük ölçüde devam edebildim. salı günü ameliyat olup, cuma günü yatılı misafir ağırladım hatta. o derece devam ettim diyebilirim.

benim gaz sancım ya da omuz ağrım çok olmadı, hatta omuz ağrım bir tek operasyon sonrasındaki bir kaç saat oldu diyebilirim. gaz sancısı için de, benim doktorum, mutlaka yürümem gerektiğini söylemişti. evin içinde bile yürüdüm durdum, o sancıdan korktuğum için. bir de ilk 2 gün hep sıvıya yakın gıdalar tükettim ve bol su içtim. sanıyorum bu ikisi işe yaradı ve gaz sancım hiç olmadı.

karnımın şişliğinin inmesi biraz daha fazla sürdü, ama 10 günün sonunda o şişlik hiç kalmamıştı.

2 haftanın sonunda, dikişlerim büyük ölçüde iyileşti. 1 ayın sonunda da, deliklerden küçük olanların sinek ısırığı kadar bile olmayan minnak izleri kaldı, büyük olanların da belirginliği epey azaldı. dikiş izi gibi bile durmuyorlar hatta. o da benim adıma son derece sevindirici oldu.

benim gözüm çok korkuyordu, ama gayet sancısız ve çarçabuk atlatılan bir operasyon diyebilirim şimdi gönül rahatlığıyla.
  • öncelikle ameliyattan önce bu başlığı okumuştum ve o an’a kadar hiç korkmadığım halde bir anda gerilmeye başlamıştım.* üçüncü günümden bildiriyorum;

1)kendinizi bir şeye şartlamayın acı herkeste aynı şekilde olmuyor. birinin sondası çıkarılırken çok acıyabilir sizin hiç acımayabilir vs. olmamış şeyleri boş boş düşünüp kaygılanmayın.

2)fiziksel acı geçici bir şey. güçlü olun. gün be gün iyileşeceğinizi hatırlayın. 10 gün sonra normal hayatınıza dönebileceğinizi hatırlayın.

3)beden çok güçlü ve iyileşmeye programlı. kırılan kemik bile anında kaynamaya başlıyor. bedene yardımcı olun.

4)sürekli yatmak ve kımıldamamak isteyebilirsiniz. bu durum kasları daha da zayıflatıp iyileşme sürecinizi uzatır. iyileşmek istiyorsanız normalleşmeye gönüllü olun. evin içinde yürüyüş yapın.

5)doktor izin verdikten sonra bol bol su için. hazmı kolay ve besleyici gıdalarla beslenin. gaz yapan şeylerden uzak durmaya çalışın.

evin tadını çıkarın, uykuyla şifa bulun, geçmiş olsun.
  • basit gibi görünen bir yöntemdir ancak ne olur olsun ameliyattır. eğer yumurtalık kisti aldırıyorsanız ameliyat yaklaşık bir buçuk saat sürer. narkoz kendini 4-5 saat beli eder. her ameliyat gibi bunda da aç kaldığınız için ameliyattan 6 saat sonra katı yiyecek verirler ama yetmez. bir gece hastahanede kalırsınız, en az 5-6 gün evde yatarsınız. 20 güne kadar rapor verilir. sadece 3 delikten girilerek yapılan bir yöntem olduğu için ağrınız o 3 delik ile sınırlıdır. dikişler iltihaplanabilir, antibiyotik ile o sorun da çözülür. açık ameliyat olmadığı için iyidir.
  • genellikle yumurtalık kisti vb hastalıklarda vücuda üç delik açılarak yapılan cerrahi müdahale..genel anestezi altında yapılıp deliklerden birine kamera sokulur..daha sonra izleyip aa ne güzel iç organlarım var benim diyebilirsiniz
  • acik ameliyat yapmadan sadece bir delikten, ince ve teknolojik cihazlarla (kamerali, ekranli falan) vucut icine girilerek yapilan ameliyat ve tani ce$idi.
  • en az 3 delik (birine kamera, ikincisine kesme-yakma gibi ana işe yarayacak alet, ucuncusune ise cekme-tutma gibi yardimci islere yarayan alet sokulur) acilarak yapilabilen, cogunlukla safra kesesini almak icin kullanilan ama batin icinde yapilan tum ameliyatlarda kullanilmasi olasi cerrahi girisim; laparoskopide kullanilan metod vucudun diger bolgelrinde kullanildiginda endoskopi adini alir.
  • bir kadının endometriozis hastası olup omadığının anlaşılmasına yardım eden cerrahi işlem ..
hesabın var mı? giriş yap