• ağırlıklı olarak suriyede* yetişen ve suriyede yetişeni daha makbul ve elbette daha pahalı olan ama suriye'nin ülkeden çıkışına limit getirmesi nedeni ile son donemlerde harmanlarda kıbrıs'ta yetişeni tercih edilen çam ve/veya meşe odunu ile islendirilerek kurutulan siyaha yakın çok koyu renk bir tütün cinsi. latakia çok ama çok aromatik olup, islenmeden gelen yoğun bir ahşap** kokusuna sahiptir. genelde pipo tütünü olarak tüketilir. tek başına içilebileceği gibi daha çok harmanlarda kullanılır. oldukça güçlü bir tütün olması nedeni ile bunun sadece harmanını içtiğinizde dahi tek başına tüketimin baş döndürücü ve meşakkatli bir tecrübe olacağını anlamanız pek de zor olmaz. --içine ister az ister çok konulsun-- oriental tütünle beraber balkan mixture denilen harmanların jönüdür.

ayrıca şahsen latakia içeren herhangi bir tütün ile dil ısırması problemi henüz yaşamış değilim. belki ikimiz de kara derili olduğumuz içindir orasını kestiremiyorum ama seviyorum, hastasıyım, o da beni seviyor hissediyorum.
  • suriyenin lazkiye ilçesine denir. ama pipo dünyasında bir tür tütün çeşitli olarak da bilinir.

pipo tütününü odun ateşinde islendirerek ve çeşitle işlemlerden geçirilerek elde edilir. fakat tek başına direkt böyle bir tütünü içemezsin genellikle harman olarak virginia, oriental tütünler ile karıştırılarak içilir.

benim en sevdiğim tütün çeşitlidir hatta pipolarımın çoğunu latakia piposu olarak ayırdım. sadece latakia tarzı tütünler kullanıyorum bu pipolarla.

(bkz: peterson early morning pipe)
    (bkz: dunhill nightcap)
    (bkz: samuel gawith balkan flake)
    (bkz: dunhill my mixture 965)
    (bkz: ratray's black mallory)
    (bkz: dunhill london mixture)

sevdiğim latakialı tütünlerden bazılarıdır.
  • bu tütünden bahseden bir grup adamla birlikteydim geçen gece. daha doğrusu her tür tütünden bahseden sefa pezevengi bir grubun içindeydim. muhabbet bu tütüne dokunduğunda hepsi sus pus oldu. methini duymuş ama deneme fırsatı bulamamışlar. o geceden beri aklımdan çıkmıyor.
  • bence suriye'nin en güzel şehri.
    türkler bu şehrin adını telaffuz edemezler. tam gırtlaktan telaffuz.
    şu soktuğumun savaşı sonrası artık suriye, suriye olamayacak, çekip gitsek sular durulduğunda, aynı tadı alamayacağız.. ona yanarım..
    çok ucuzdur, parayı harca harca bitmiyor..

bu arada, vatanını yabancılarla bir olup satanlara kafam girsin. beyinsiz sürüsü.

bu arada yine yeni yeniden, ırak.
  • scottish blend*, english blend* ve tabii ki balkan blend* harmanlarının hepsinde de varlığı hissedilebilecek kadar özel bir aroması olan tütün türü. esasında bir çeşit oriental'dir. oldukça serin yanar. sert olduğu söylenir ancak robert mcconnell'in pure latakia'sı denenmeden karar vermek çok yanlış olur. mcconnell'in suriye latakia'sının şiddetle saf olarak tüketilmesi tavsiye edilir.
  • "lattakiyeh'e* hareket eden bir gemi var. ama şimdi, kararsızım." amin maalouf - le rocher de tanios

"doğru lattakiyeh'e gider, iki üç gün kalır, dağ'da olup bitenleri öğrenir, sonra ver elini köyüme dönerim." amin maalouf - le rocher de tanios
  • pipo tütün çeşitlerinde bolca rastlanan tütün cinsi.

latakia içeren tütün görüldüğü vakit normal tütünlere nazaran daha yavaş ve dikkatli tüketilmesi gerekiyor hele hele eski bir içici değilseniz. cidden ağırdır ve ilk seferlerde(alışana kadar) baş dönmesi, mide bulantısı ve halsizlik yapabilir, dikkat.
  • yeni başlayanların bir süre uzak durması gereken tütündür. ağır gelir. tütün yolculuğunuzu kısa sürede bitirebilir.
  • lazkiye'nin ingilizcede adlandirilisi.
  • lattakia'nin yanlis yazilmis hali.
hesabın var mı? giriş yap