şükela:  tümü | bugün
 • 27 şubat 1993'te tam tamına 100 yaşındayken ölen, sessiz sinema döneminin efsanevi kadın oyuncusu.
  smashing pumpkins grubunun "gish" albümü onun anısına ithaf edilmiştir...
 • d w griffithin bas oyuncularindandir. bebek gibi suratiyla taninir. intolerancetaki bolumler arasinda besigi sallayan kadindir ayrica kendisi.
 • tam 12 yıl önce bugün, 100. yaşını doldurmasına 8 ay kala vefat eden, sessiz sinemanın kraliçesi olarak da tanımlanan ve adına ithaf edilmiş bir smashing pumpkins albümü -her ne kadar spnin diğer albümleri***** kadar parlak olmasa da- olması nedeniyle ömrümün sonuna kadar kıskanacağım kadın.
 • küsur sene önce the whales of august diye bir filme denk geldim tv’de, takıldım izliyorum. bette davis’i tanıyamadım, tanınacak gibi de değil, vincent price “benim diyor”, bir de bu pamuk kadın var. belli, epey yaşlı, ama bebek gibi bir yüzü var. kimmiş bu diye bakıyorum. lillian gish. born in 1893. gözlerim yerinden fırlıyor. çünkü pamuk kadının oynadığı bu filmin tarihi 1987. şaka gibi. 94 yaşında ve sanki makyajla yaşlandırılmış bir genç kadın gibi. kendisinden 15 yaş ufak bette davis’in 10 yaş ufak kızkardeşi olur ancak. sonra kariyerine dalıyorum, fotoğrafları, vesaire. ilk filmini 1912’de çekmiş. 1912! sinemanın ilk büyük yapımı sayılan birth of a nation’nın başrolü, sessiz sinema dönemi, ardından sinemanın altın çağı. sinemanın ilk kadın yıldızı. 100 yaşına aylar kala ölümü bile uykusunda sessizce, doğal sebeplerden olmuş bu pamuk kadının.
 • the birth of a nation ve broken blossoms or the yellow man and the girl filmlerinin ünlü oyuncusu.
  "hiç bir zaman moda olmadım, o yüzden demode olma tehlikem yok" diye güzel bir sözün de sahibidir.
 • sessiz film döneminin en hoş yüzlülerinden. ayrıca dorothy adında en az kendisi kadar güzel (edit: yok lan, lillian dorothy'den kesinlikle daha güzelmiş) bir kız kardeşi var.

  (bkz: dorothy gish)
 • ahir ömrümde bi kere de olsa cicili bicili bi stüdyoda bu hatun kılığında poz veremezsem gözlerim açık gider.
  o kadar da beğenirim.