• türkçe'ye nasıl red kit olarak geçtiğinin sırrı hala çözülememiştir.
  • red kit uzerine yapilmi$ en surreal ve en absurd eser diyebilirim sanirim. cizgi roman ve animasyonlari da dahildir. 2009 belcika yapimi. (bu arada fair uyardi, film fransa degil belcika yapimi. uyarisi icin te$ekkur ettim.)
    bu filme kotu veya iyi diyecek bir dururum yok, cizgi roman uyarlamalarini bok gibi de olsa daima sevmi$imdir. b-movies tadinda izlenirse guzel olur. icinde calamity jane, jesse james ve billy the kid var lakin daltonlar yok, rin tin tin yok. cok garip bir film yahu, anlatamiyorum.

----spoiler----

icinde, red kit'in anne ve babasinin hikayesinin de oldugu, sucla sava$maya nasil karar verdigine dair bilgiler olan bir film olmu$. red kit her zamanki gibi "o bicim" silah kullaniyor, gogsune taktigi $erif yildizinin ortasinda kur$un deligi var, havaya firlattigi 5 dolarlik banknotu 2-3 kur$unla birer dolarlik metal paralara ceviriyor. duldul'un konu$tugunu farkettiginde ise bildigin kafayi yiyor bizim golgesinden hizli silah ceken adam...

----spoiler----

red kit cocuklugunuzun kahramaniysa izleyin derim, aksi halde begeneceginizi sanmiyorum.
  • bir küçük iskender şiiri..

bir tür sana yatkın canlı
    gibi ilerledim adım adım
    buzdolabındaki son tene

alkolün gerdiği ipteki cambaz
    düşerken su ile yaralanır ve
    sürtündüğü hava ile iyileşirmiş
    ya, ben, çağrıldığım her ruh
    seansında, bütün sorulara
    evet
    dedim. hatırla! biz hep
    reenkarnasyonlarımızda
    iki kızkardeştik gerisin geri..

hatta bir keresinde..

ah, unuttum! sır'dı! bağışla!
  • (bkz: dül dül)
  • an itibarıyla star tv'de yayınlanmaya başlamış film, açıkçası böyle bir filmin varlığından hiç haberim yoktu, sanırım star da filmin başrolündeki jean dujardin'in son zamanlardaki popülerliğinden istifade yayına soktu.
  • kendisinin fransız yapımı olduğunu öğrendiğim an beni hayal kırıklığına uğratmış çizgi film karakterinin orjinal adı. sonrasında arkadaşımın tesellisiyle koca burnuna ve siyah saçlarına bakınca durumu kabullendim.
  • phantom nasıl kızılmaske olarak ve flash gordon da nasıl baytekin olarak türkçeye geçtiyse, kendisi o sebepten red kit olarak türkçeye geçen yalnız kovboy.
  • türkçe'ye red kit olarak girişinin hikayesi ''ferdi sayışman'ın, daha sonra isim babası olacağı red kit ile tanışması 1954-56 arasında rastlıyor. "o zaman lucky luke'un maceraları fransız spirou dergisinde çıkıyordu. burada da yayınlamaya karar verince, türkçe ne isim koyalım, diye düşünmeye başladık. bir arkadaşın çıkarmak istediği red rider (kızıl sürücü) diye bir dergi vardı. ben de bil kit diye başka bir derginin kopyasını yapıyordum. red kısmını red rider'dan kit kısmını da bil kit'ten aldık, red kit oldu." şeklinde olan ve çok eğlenceli bir şarkıya sahip çizgi roman karakteri.
hesabın var mı? giriş yap