• beni de küçüklüğüme götüren çocuktur. henüz 5 yaşımdaydım. anneanne'ye gidiyoruz demişlerdi.

gitmedik :((
  • abd'deki orta-yuksek gelirli kesimin buyuk cogunlugu sunnetlidir, hijyen amacli.

kaynak: abd'deki orta-yuksek gelirli kesimin buyuk cogunluguna vurdurttum.
  • --- spoiler ---

sen napıyon? diye kameraya çemkirmesiyle yarmıştır.

--- spoiler ---
  • doctors in favor of circumcision sitesiden yorum yazayım madem*.

--- spoiler ---

amerikan pediatri akademisi'ne göre sünnetin faydaları risklerden kesinlikle daha fazla.

erkeklerde sünnetin faydaları

- idrar yolu enfeksiyonları riskini azaltır,
    - erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalık riskini azaltır,
    - erkeklerde penis kanserine karşı önlem sağlar, kadın partnerdeki rahim ağzı kanserine yakalanma riskini azaltır,
    - balanitis(penis ucu yanması) ve balanopostit önler,
    - fimozis(penisin deriden dışarı çıkamama hastalığı) ve parafimosis(geri içeri girememe) hastalıklarını önler.

riskler
    - acı,
    - kanama riski,
    - sünnet edilen yerin enfeksiyon kapma riski,
    - penis çevresindeki derinin zarar görme riski,
    - penisin zarar görme riski,
    - artan meatitis(penis ucu hastalığı) riski.

http://www.webmd.com/…conditions/guide/circumcision
    --- spoiler ---

webmd, mayoclinic ve de centers for disease control and prevention sitelerinden daha objektif bilgiye ulaşabilirsiniz.

okuduğum kadarıyla sünnetin bebek bir veya iki günlükken yapılması daha çok tavsiye ediliyor. kaldı ki bazı ülkelerde hastaneler çocuğunuz dünyaya gelmeden önce size "çocuğunuz erkek doğarsa hastanede sünnet yapılmasını ister misiniz?" diye sorarlar. onaylarsanız sünnet işlemi doğumu takip eden gün hastanede yapılır. biz işin suyunu çıkarıp, ilkokul çağına kadar bekletip çocuklara sünnet düğünü yaptığımızdan psikolojileri olumsuz etkileniyor elbette.
  • "pipimi seviyorum lütfennnn..."

her erkek gibi o da pipisini sevmeyi çoktan öğrenmiştir. şimdi doktora yalvararak söylediği cümle, bir ömür boyu yaşam felsefesi olacaktır.
  • yazık lan çocuğa yaşatılan travmaya bak amk. böyle bir şey nasıl yasal olabilir anlayamıyorum.
  • "ben sizi seviyorum lütfen doktorlarım" cümlesiyle yarmıştır.
  • kolunu bacagini mengene gibi sikistiran geri zekali babanin yaninda ,bunu komikmis gibi videoya cekip yayinlayanin ve dahi bu yastaki cocuga genel anestezi olmadan aletleri gostere gostere travma yasatan doktorlarin ayri geri zekali oldugunu gosteren video. ha, unutmadan , burada cocugun yasadigi drama '' ne varmis canim, abartiyorsunuz '' diyenleri ,zeka konusunda herhangi bir kategoriye koymam bile gereksiz. tek hucreliler sizi.
  • bir şeyin unutulmasının o olayın travma olamayacağı anlamına geldiğini sananları ortaya çıkaran çocuk. senin "haha gerizekalılar" diye gezinmene neden olan kompleksinin temelleri de küçükken atılıyor mesela ama hatırlamazsın her birini.
  • yurtdisinda yasiyorum, her sene turkiye'ye geldigimde babam soruyor "torunu ne zaman sunnet ettiricez" diye,
    "baba akli basina geldigi zaman kendi karar verir kestiriyim mi kestirmeyim mi" diyemiyorum tabi, onun yerine "hele biraz buyusun de" diyorum her sene..

ben bile videoya bakip fenalik gecirdimse bu cocukcagizin yasadigi travmayi dusunemem bile, size "en iyi arkadasim sensin baba" diyen bir oglunuz oldugunda anlarsiniz ne demeye calistigimi!
hesabın var mı? giriş yap