• 62 saniyede açılan bilgisayarımı uçuran ve 14 saniyede açılmasını sağlayan olay
  • 62 saniyede açılan mbp mi 128 saniyede bile açılmayan hale getiren hareket. bi bok var sanırım yanlış yaptık ama bakalım ne. ulan milletinki çoşar bizimki durulur. zaten işte şans olsa kız gelirdik dünyaya o da ayrı.

edit: her ama her boku yaptım yine de değişen bir şey yok. cidden sikicem ssd sini de mac ini de book unu da. ama sikseler windows a dönmem. ama biliyorum ki windows şak diye kurulacak bu siktimin ssd sine. ulan sinirden kendimi sikecem ya o kadar sinirlendim bak.

yılmak yok mücadeleye devam: bootable usb yi şu video ya göre oluşturdum. yine olmazsa gidip o elemanı sikerim artık.

http://www.youtube.com/watch?v=3cbjzkaevvk

yılmak yok mücadeleye devam 2: şimdi de installation u şu video ya göre yapacağım. dediğim gibi yine olmazsa yağla götü eleman

http://www.youtube.com/…d=3cbjzkaevvk&v=le0fd2tv0ee

an itibariyle durum: şimdiye kadar yeni bir os kodu yazmıştım sanırım ama bu amına kodumun ssd si mac ile uyumlu değil. götünden bile siksem olmayacak belli ki. adata denen şirketin ta amına koyayım. hatta mac os i desteklemeyen tüm şirketlerin amına koyayım o kadar diyorum.

ve şimdi: adata tayvan ile sıkı temaslara girdim. sanırım bendeki ssd penisi tutmuş. aletin önlü arkalı fotolarını istediler ben de çıkardım çektim fotoları yolladım. beğenirler umarım. neyse böyleyken böyle. ha bu arada

sonuç editi: ürünü n11 vasıtasıyla almıştım. hem de 174 liraya almıştım. şu an 219 liraya satılıyor. yani 45 lira ucuza almıştım. fakat maalesef ben istememe rağmen ücret iadesi yaptılar. oysa ben kendilerinden ürünün bozuk olduğunu ve birebir değişim istediğimi söylemiştim.

yalnız amazon'a falan bakıyorum da mac os x i destekleyip desteklemediğini yazıyor bütün ssd lerde. bizde ise maalesef ssd ler satılırken böyle bir açıklama yok.

(bkz: adata premier pro sp 900)

uzun süre sonra sonuç editi: hdd nin flex cable ı var bilirsiniz. işte o boktan kablo hep bozulur onu da bilirsiniz. hatta olur da lazım olursa şuradan temin edebilirsiniz.

hah işte bu kablodaki dandiklik yüzünden de hdd yi görmeme, yeterli veri iletememe, lokal kısa devreler olabiliyor. yani koskoca apple ın böyle boktan bir kablo yapmasına hayretler içinde şahit oluyorum. neyse. durum bu. o kabloya da bakın.
  • takmak işin diğer kısmı; fakat "hangi ssd markasını seçmeliyiz" diye soracaksanız, mac'lerle en iyi uyumu sağlayan ve diğer yandan da gerçekten kaliteli ve stabil olduğunu düşündüğüm corsair'ı öneririm.

rica ederim efendim.

edit: corsair falan almayın, tam bir rezalet! samsung 850 evo, fiyat/performans açısından piyasanın en iyisi. daha fazla parası olan 850 pro'yu alabilir.
  • (bkz: rahatlık)(bkz: hız)

ohh bee dedim dünya varmış açılış süresi 3 saniye
  • macbook pro mid 2009 bilgisayarımı inanılmaz bir performansa ulaştıran mucize çözümdür. 6 yıllık emektar bilgisayarımı değiştirip değiştirmemek konusunda kararsız kalmışken, aklımda ssd ve ram upgrade'i yapsam performansın nasıl bir noktaya geleceği hep bir merak konusuydu. 240 gb'lık bir sandisk extreme pro ve hi-level'in 2 adet 4gb'lık ram'ini bilgisayara takmamla beraber, performans inanılmaz boyutlara çıktı.karşılaştırma açısından, şirkette 3 aydır kullandığım i7'li ultrabook'a göre bile daha hızlı çalışıyor. bu kadar eski bilgisayarlara, bu denli yüksek yatırım yapılır mı diye düşünenlere kesinlikle tavsiye edilir.
  • early 2011 macbook'ta feci hızlanma kaydetmiştir. kendini yeniden başlatıp ana ekrana gelmem artık 4 saniye falan sürüyor.

fakat arada boot edememe sorunu var. park yasak levhası gibi işaret geliyor boot ederken elma yerine. ama bakın ssd yi görememe değil yani klasör içinde soru işareti değil. önce bu işaret çıktıktan sonra bir anda elma çıkıyor ve sonra saniyeler içinde boot ediyor. acaba şu hareket sensörü mü bilemedim. bilen varsa yeşillendirirse sevirim.

edit: ssd markası silicon power dır. işte 520 okuma 460 yazma hızı olan. hoş bu hızlar hikaye de neyse işte o zımbırtı.
  • el capitan ile default olarak trim i desteklemektedir. yapacağınız şey command+space ile finder a terminal yazıp terminale ulaşmak ve gelen ekrana

sudo trim enable

yazmaktır. gelen sorulara iki defa y ile cevap verin. bir süre sonra alet kendini baştan başlatacak. sakin olun.

(bkz: oldu da bitti maşallah)
  • 500 tl daha vereydin kendin takacağına
  • bugun kendi imkanlarim ile gerceklestirdigim eylem. ilk olarak soylemek istedigim kesinlikle imkani olan ssd alsin, taksin. 270-300 lira biriktirebilirseniz, 250 gb'lik olani alabilirsiniz kargo dahil amazon'dan. turkiye'de fiyatlar en az 50-100 tl daha fazla. takmayi, sistemin kurulumunu kendim yaptim, sikintisiz kullaniyorum.

tek sorunum dvd-rom kismini cikarip yerine ssd'den dolayi disarda kalan hdd'yi takamamam. cunku daha once bir arza nedeniyle bilgisayarin icini acan eleman bir vidayi oyle bi sikmis ki, yalama oldu o vida. ben de kil oldum. yoksa onu da sorunsuz bi sekilde halledecektim. fakat bunu mecbur bir bilgisayarcida yaptiracagim. bu arada yazicioglu'nda bir mac tamircisi bana ssd'nin takimi, sistem yuklenmesi, ikinci hdd'nin takimi icin toplamda 150 lira fiyat bicmisti. ben kendim gerekli techizati 30 liraya temin ettim internetten. o da hdd kutusu zaten. eger o gicik vida yerinden cikmis olaydi onu da sorunsuz halledecektim. olmadi, saglik olsun. tekrar oraya goturecegim sadece hdd icin. bakalim ne kadar fiyat bicecek.

dedigim gibi aklinda soru isareti olanlar icin soyluyorum, almanizda fayda var. bilgisayar yavasligi nedeniyle sinir sisteminiz gerilmesi minimuma inecek. resmen iron throne'a kurulmus gibi hissediyorum suan kendimi.
hesabın var mı? giriş yap