• sherrybaby ve stranger than fictionda izledikten sonra sıcacık, doğal, az ama öz beklentisi karşılandığında kendini çok rahatlıkla karşısındaki adama/insana açarak karşısındakini şaşırtan, kendini duygusal olarak paylaşmakta rahat gözüken kadın tiplemesini çok iyi başaran oyuncu. insanda herhalde böyle bir insan olsa gerek duygusu uyandırıyor ....
  • yan rollerin beklenmedik oyuncusudur.. paris je t aime'de bile karşıma çıkarak gözümde hafiften bir özgü namal imajı çizmiştir. yedi göbek hollywoodlu. babası stepen gyleenhaal yönetmen, annesi naomi foner senarist, küçük kardeşi jake gyllenhaal ise kendisininden daha meşhur bir oyuncu. ince görüntüsüne, uzun bacaklarına ve mavi gözlerine rağmen afet i devran değildir bu kadın. (bir de hakikaten çok kötü göğüsleri var, güzelmiş gibi her filmde de açar..) daha çok güzel gülümsemesi ve cin cin bakışlarıyla sevimli kontenjanındandır. çok severim.
  • hayatımdaki 3 aktris ten biri....
    diğer ikisi
    milla jovovich
    zooey deschanel

en son dark knight ta rachel dawes olarak karşımıza çıkacak....
  • kendisi için tatlı, güzel, süper gibi şeyler yazıldığını gördükten sonra, hakkında yazmadan önce bütün tiksintimi kontrol altına aldığım biri.
    oyuncu.
    evet.

sanırım sherrybaby senaryosunu okumuş, ve bütün filmlerde ben o olayım demiş kişi.

"hep beş büklüm kambur durayım ve hiç iç çamaşırı giymeyeyim, sallanayım ölesiye, yüzüme bir tiksinti, bir bıkkınlık aman bir keş ifadesi takayım
    alttan alttan bakmak suretiyle de çok seksi olduğumu sanayım" diye düşünüp, rol aldığı her filme o karakteri yükleyen insan.

çok da kontrollü olmamış sanki, denedim ama.
    ama "tatlı" mı?!
  • karizması, duruşundan ve senbernara benzemesinden geliyor;
  • sevenin taptığı, sevmeyenin hiç sevmediği, kendisi hakkındaki duyguları insanlara uçlarda yaşatan hatun. bir cate blanchett, bir helena bonham carter havası var*. çirkin ördek yavrusu gibi ama aynı zamanda çok sevimli ve o sevimliliğin getirdiği saf bir seksiliği de var.

kendisi hakkında, ekşi sözlük gibi bir platformda 17 aydır tek bir entry girilmemiş oyuncudur ayrıca ki ekşi sözlükte sevilir bu tarz hatunlar. vay anasını. ha tatlı mı? e tabi, sonuna kadar.
  • elif şafak ' a inanılmaz derecede benzettiğim ve crazy heart'da çok başarılı bulduğum hoş hatun. crazy heart'da yazar rolü ile daha bi elif şafak olmuş.
  • donnie darko ile tanıştım, secretary ile kendimden geçtim, mona lisa smile ile duruldum, paris, je t'aime ile aşık oldum, the dark knight'da farklı yönlerini tanıdım, away we go ile ideal kadın portremi çizdim, crazy heart ile de kendisiyle ciddi bir ilişki kurmaya karar verdim. ne dersin maggie? oscar töreninde giydiğin mavi kıyafeti belki sana alamam ama bence yine de olur bu iş.
  • ileriki yıllarda bol oscar'lı ve çok saygı duyulan, şimdi nasıl meryl streep diyorsa herkes büyük saygıyla, bu hanımefendi de yaşlanınca öyle biri olacak.
hesabın var mı? giriş yap