şükela:  tümü | bugün
 • iki yıl evvel türkiye'ye de hizmet vermeye başlamış yeni yeni http://www.manpower.com.tr/ adresinden de takip edilen iş ve işçi bulma kurumu.
 • ing. insan gucu.
  genelde strateji oyunlarinda askere alabiliceginiz insan sayisini da gosterir.
 • (bkz: horsepower)
 • artik fransada suresiz is sozlesmeleri * icin bile aday bulmaya yekili sirket. uzun zaman fransiz yonetimi altinda olduktan sonra, bir iki yildir amerikan yonetimi altina gecmistir.

  leonardo'nun * pek unlu cember ve kare icerisinde kollar acik ve kollar yukari konumda cizilmis ciplak adam logolarini amerikalilara fazla ciplak geldiginden bir kac aydir bes cizgi ve bes ayri renkli m ve p harflerine degistirmis olan sirket.
 • dünyanın en büyük insan kaynakları danışmanlık şirketlerinden biri ve en eskisi. 1948’de kurulmuş. 82 ülkede 4.200 şubesi ile yılda yaklaşık 5 milyon kişiye istihdam sağladığı söyleniyor. yıllık cirosu 22 milyar$ civarındaymış. manpower inc. 5 markaya sahip; manpower, manpower professional, elan, jefferson wells ve right management. merkezi abd’de bulunuyor. manpower inc. 2002 yılında türkiye ofisini açtı. türkiye’de birçok sektörde şirketlere işe alım ve dönemsel eleman hizmeti sunuyor. ülkemizde 8 şubesi bulunmakta...
 • bugün gidip dönemsel çevirmenlikle ilgili bir ilan hakkında görüştüğüm şirket. tek kelimeyle fiyaskoydu. en azından küçükyalı şubesi. 2 tane çok bilmiş süs bebeğini koymuşlar oraya. çevirmenlik nedir daha haberleri yok. elime bir metin verdiler. terimlerle dolu. 10 dakika da süre. ne sözlük var ne bir şey. bunun bu şekilde yapılamayacağını söylediğimde ise " o sizin görüşünüz , ama yapan yaptı" diyerek bana kapıyı gösterdiler. hayır sıksam yapardım o ayrı ama ben finallerimde bile böyle saçmalık görmedim. hem öğrenci arıyoruz diyorlar hem de 10 dakikada sözlüksüz çeviri istiyorlar. hem de 700 liralık 2 aylığına bi iş için. hoş zaten iş de elidorun işiymiş. elidorun kendinden ne hayır gördük ki işinden görelim. değil mi?
 • (bkz: manowar)
 • manpowerın işe alım için aracılık yaptığı özel bir kurumun yönetici adayı pozisyonu için sınav ve mülakat aşamalarına katıldım.sınavları online yaptılar.online sınav sistemini pek doğru bulmam zaten.hem zamanı daha çok yer hemde şaibeye açıktır.neyse efendim sınavları geçtik,kaldık mülakatlara.

  mülakat esnasında ve sonrasında uyguladıkları çalışma yöntemleri de kesinlikle yeterli değil bana göre.öncelikle 10 kişiyle grup mülakatı olmaz.max.8 diye söylenir uzmanlarca.grup mülakatının ardından birebir mülakatta herkesle yarım saate yakın görüşülürken saat 6 dan sonraya kalan adaylarla beş-on dakikada şipşak mülakat yapıldı.üstelik öncesinde sudan sebeple ağlayan biri mülakat sırası bozularak öne alındı.iyi giyinen,diksiyonları güzel,ingilizce bilen hoş hanımlar çalışmakta fakat insan psikolojisinden pek anlamayan insanlar bence.yapmacık,başkalarının hakkını çalarak grup mülakatında boş ama çok konuşan kişiler daha çok tutuluyor sanırım kendilerince.mülakata gelen kişilerin eğitimleri ve nitelikleri açısından bariz farkı yoktu.bende en az orda ki herkes kadar hak ettiğimi düşünüyorum.ve bu durumda yukarıda belirttiğim küçük haksızlıklar sonuca direkt etki edip,insanların kaderiyle oynayabiliyor maalesef.

  peki biz çok mu mükemmeliz?hayır.mülakatta heyecanlanabilen,sıradan üniversitelerin sıradan bölümlerinden mezun,orta şekerli ingilizcesi olan,kısa dönem erlik yapmış,sıradan ailelerin çocuklarıyız.1500-2000 lira alacağımız iş bulsak bayram edeceğiz.şerefimizle oynayıp hakkımızla kazanmak istiyoruz.sadece torpilliler ya da 2-3 yabancı dil bilen, en iyi okulllardan mezun olmuş kişiler mi iyi bir işi hak ediyor?orta direklerde böyle sınavların mülakatların detaylarıyla kafa patlatıyor.yoksa sonucu önceden belli maçlara mı çıkıyoruz?herşey tiyatro mu? nolursa olsun pes etmeyeceğiz.
 • bu manpower türkiye, cv'mi kariyer.net'ten bulup beni de bir şirketin pozisyonu için görüşmeye çağırdı. lakin süreç sonunda (aylardır aramadıklarına göre sona erdiğini farz ediyorum) şöyle amerikalıyız böyle köklüyüz, ik'da bir numarayız filan diye kendilerini övmelerine rağmen geri dönüş yapmaktan aciz bir başka insan kaynakları şirketi olduklarını gösterdiler.

  gerçekten bu ik mantığını anlamıyorum (belki sadece bizim memlekete hastır), işinin özü bu zaten, insanlarla iletişim. müşterin olan şirketle görüştürmek için canhıraş şekilde arayıp, e-mail yağmuruna tutarken, kendisiyle işin bittiğinde iki satırlık bir e-mail yazıp evvelinde o kadar övdüğün insanı bilgilendirmek bu kadar zor olmamalı.

  neyse ki iş görüşmesine öylesin gitmiştim. ya değilse güzel bir e-mail'i ben döşerdim kendilerine.
hesabın var mı? giriş yap