• fransız devrimini sembolize eden kafasında garip şapka olan kız.
  • 1. sezonunu yeni bitirmiş biri olarak geldim, yer yer korkutmayı başarmış, işlediği konu ile merak uyandırmış, akıcı netflix dizisidir. hatta bazı yerlerde cidden gerildim diyebilirim, korku yokluğunda gayet de doyurucu bir dizidir, umarım ikinci sezonu bir an önce gelir.
    --- spoiler ---

caro'nun annesi, yani ilk marianne'nin içine girdiği teyzemiz( mireille herbstmeyer), benim korku filmi tarihinde gördüğüm en ürkütücü bakışlara ve gülmeye sahip insanlardan biridir. resmen dizinin korku derecesini tek başına yüzde elli artırmıştır.
    --- spoiler ---
  • korku filmlerini sevenler kesinlikle bayılacaktır. özellikle son yıllarda korku yapımlarının sayısında mı azalış var yoksa kalitesinde mi bilemeyeceğim ama marianne gibi yapımlar görünce çok mutlu oluyorum. görüntü, ses, kurgu ve oyunculuklar oldukça tatmin edici. tepedeki ev’den sonra netflix’de izlediğim en kaliteli korku dizisi.
  • gerçekten de 'ah bee netflix, saçma sapan dizileri 40 sezon çekerken bu diziyi nasıl iptal edersin' dedirten dizidir.
    korku'yu size defalarca yaşatacak dizidir.kesinlikle görülmelidir.

--- spoiler ---

o değilde 1.bölüm ilk korku sahnesinde (hani emma içtikten sonra geç saatte eve gelir, yatak odasındaki sahne) yataktaki adamın dönüşü neydi öyle ,az kalsın hakkın rahmetine kavuşacaktım.soğuk terler akıttım resmen.

--- spoiler ---
  • stephen king'in beğenisi üzerine izledim.niye sevdiğini anlamak zor değil.korku romanları yazarı,geçmişin yeniden hortlaması,doğduğu ve büyüdüğü kasabaya geri dönüş,korkutucu bir macerayı paylaştığı çocukluk arkadaşları,yetişkin olarak yeniden canavar yada şeytani güçlerle son hesaplaşma...ilk başlarda kibirli bir görüntü çizen ana karakterimizin giderek bir eziğe dönüşmesi ayrı zevkliydi.
  • az önce ilk bölümünü izledigim netflix korku dizisi.

dizide, 500km uzaklikta bir yere seyahat ediyorlar (spoiler yok, okumaya devam edebilirsin.), seyahat ettikleri arabanin koltuk basliklari olmadigi dikkatimi cekti; birkac kare sonra, koltuk basliklari vardi arabada, sonraki karede tekrar kayboldu.

edit: "koltuk" yerine "koltul" yazmisim.

dizi bitti, bir iki sey söyleyim.
    ben öyle fularli eleştirmenler gibi pek anlamam yönetmenden ya da oyuncu isimlerinden, öncelikle onu belirteyim.

simdi ben, izlenecek dizi/film/belgesel tavsiyesi isterken, gelen tavsiyelere şu mantıkla yaklasirim: izlesem ne kazanirim, izlemesem ne kaybederim.

tavsiyemi bu sekilde verecek olursam: eğer korkmak istiyorsan, evet; ilk birkaç bölümde epey korkutuyor. diğer yandan, ufaktan bi' gizem de var; sonraki bölümü merak ediyorsun.

ancak, sonu cok berbat ve aceleyle bitiyor.

peki, izledim ne kazandim; izlemesem ne kaybederdim?
    hiçbir şey.
    vaktimi iyi gecirdim, biraz nabzimi yükseltti.
  • bulmak için 3 gece uğraştığım, bana neredeyse kafayı yedirtecek çizgi film. takıntı ne kötü şey arkadaş ya. neyse başlangıç müziği güzeldi, belki 90'lar çocukları hatırlar. buyrunuz:

http://youtu.be/-xqi_s3thhq
  • netflix'in sekiz bölümlük birinci sezonunu bugün itibari ile yayına aldığı korku, gizem temalı fransız dizisi. ilk bölümle açılışı yaptım bu gece. fena değil gibi, du bakalım.

--- spoiler ---

hayret! inanılır gibi değil sayın seyirciler! dizinin başrol oyuncusu asıl kız emma eşcinsel değil! *

--- spoiler ---
  • "büyüyünce arkadaşların olmaz, bilirsin, sadece tanıdıkların olur" yıllardır aradığım cümle olabilir. tam olarak böyle hissediyorum uzun zamandır ama ifade edecek cümle bulamıyordum.
  • netflix fransa yapımı korku dizisi. korku severler için iyi bir alternatif olsa da "top class" denemez. hadi bi' de korku türü izleyeyim, diyenler uygun ortam sağlandığında karşılığını fazlasıyla alır.

-başrol bana çok ittirme bir karakter gibi geldi, bunda kadının kristen stewart benzerliği de benim üzerimde etkili olmuş olabilir. sevmediklerim listemin tepelerinde.

-konu güzel ama geçişler kopuk kopuk ya da ilgi kolay dağılıyor, pür dikkat izlemek zor.

-elden, muazzam seçilmiş bir mekân. evler, doğal ortam, hava durumu böyle bir kurguya çok uygun. fransız yapımlarının karakteristik özelliklerinden uygun mekan seçimi.

-konu uzadıkça kısır döngüye bağlar, 10 sezon da çekersin ama izleyiciyi o heyecanla nasıl ekrana bağlarlarlar meraktayım; ilk sezon bile korku unsurları çok tekrarlı. korku türünün en önemli özelliklerinden biri de adrenalin seviyesini canlı tutmak.
hesabın var mı? giriş yap