• yüzlerce film de çekseler aslinda gelecegimiz nokta ayni ; marvel evreninde daima iyiler kazanir, dünya'ya baris ve huzur gelir.

bir suru filmi, finalin hic degismeyecegini bilerek izliyorsun.

giriş : kötünün çıkışı
    gelişme : kötüyle savaş
    sonuç : kötünün yenilmesi
  • alaman bir tanıdıkla sohbet ederken filmlerine karşı bünyemde hissettiğim tiksintiyle karışık nüktedan halimi takiben keşfedilen ortak nefretimize istinaden, bana lehistan yöresine ait egzotik bir bira ısmarlanmasına neden olmuş talia-i şirket'ül sinema.

edit: marvel fanları yorgan altında ağlamasın diye entry'lere eklenen, eski dilde öncü anlamına gelen beş harfli kelime.
  • *das ist kein şirket-ül sinema. film stüdyosu olan marvel studios. marvel comics çizgi roman yayıncısıdır.

yani filmler için burada değil şurada ağlayın diye uyarıyorum (bkz: marvel studios)
  • galiba büyük bir serzeniş entry'si olacak bu.

sözlüğe kayıt olmamdaki en büyük sebep. nickimdeki isimlerin her biri ayrı bir marvel karakterini temsil ediyor. ilk üye olduğumda da sadece marvel'la ilgili entryler giriyordum, tematik takılıyordum. buna rağmen artık yeni marvel çizgi romanlarını okumuyorum, okuyamıyorum, hiç bana hitap etmiyor. çizgi roman okuyorum hala, eski marvel'ları da okuyorum ama son beş senedir falan çıkmış marvel çizgi romanı okumadım. bu entry de neden okumadığım ve şahsımca sorunun ne olduğuna dairdir.

neredeyse 1,5 senedir bir şey yazmadım sözlüğe, geçenlerde de "entry'lerimi düzenleyeyim bir bakayım" dedim. marvel'la ilgili girdiğim entrylerin bir çoğu geçerliliğini kaybetmiş. sildim ben de bir çoğunu. neden geçerliliğini kaybetmiş peki; çünkü retcon! kısaca geçmişte olmuş bir olaya, yazarın gelecekte müdahale etmesi. öldü sanılan karakterin bir şekilde kurtulmuş olması, canlanması vs. benim yazdığım entryler de doğruluğunu yitirmiş bu şekilde.

uzun süredir okumayınca bu retcon'lardan da haberim olmadı. fakat şöyle bir gerçek var, bu retcon olayı uzun süredir modern marvel çizgi romanlarının parçası. marvel'ın en bilinen karakterlerinin geçmişleri son 10 sene içerisinde çok değişti. scarlet witch ve quicksilver'ın magneto'nun çocukları olduğu, hatta mutant oldukları gerçeği bile değişti. hatta bununla ilgili bir event bile yaptılar original sin diye. retcon kavramına karşı değilim, hatta seviyorum normalde bununla ilgili çizgi romanlar okumayı, değişmez bir parçası uzun süreli hikaye anlatımının ama bu kadar çok retcon bir şeyi gösteriyor bize. marvel'ın yeni karakter ve hikaye yaratmadaki yetersizliğini.

dc comics iki üç kere evrenini sıfırlayıp yeniden başlattı, marvel ise bunu hiç yapmadı. yani bütün karakterler 1939'dan beri devam eden bir evrenin üyesi. haliyle olan biten her şey şu anda okuduğumuz bu karakterlerin başından geçti. bütün bunlar dışında marvel'ın çeşitlilik* adına yaptığı eylemler de tepki çekti. sonuç da şu:

marvel yeni hikayeler yaratmak ve yeni karakterler yaratmak istiyor. yaratılan yeni karakterler ilgi çekici olmuyor, okuyucular bu karakterleri politik manipülasyonlar olarak görüyorlar. hal böyle olunca eski karakter üzerinde değişiklik yapılıyor. bu da karakterin yıllardır süren karakteristik özelliklerini ve anlamını kaybetmesine neden oluyor. şöyle bir durum da var, her ne olursa olsun marvel çizgi romanları statükoya dönüşe de çok bağlı. bir karakter bir seriden sonra olumlu veya olumsuz yönde çok değişiyorsa, hatta ölüyorsa bile bir şekilde bu değişiklikler bir çırpıda silinebiliyor. birbirinin boğazını sıkan iki karakter başka bir seride birlikte tavla oynayacak samimiyette olabiliyor. başka bir seri yazarı karakterdeki bir değişikliği gözardı edip kendi serisinde istediği hale sokabiliyor. bu absürt durumlar da okuyucuyu devamlılıktan koparıyor, karakterler ve hikayeler anlamını yitirebiliyor.

bu sebeplerden dolayı okumaktan koptuğumu düşünüyorum. çok şişti bu evren, bir reboot lazım gibi geliyor. bu da garanti değil gerçi, belki de amerikan süper kahraman çizgi romanları okumaktan sıkılmışımdır, bu sevdam doğal sınırlarına ulaşmıştır.
  • bir cok sey yazilir da ergen olmadigim icin yazmayacagim ama .hemen yukaridaki yazar tertemiz , mis gibi delirmis.keske bende boyle tertemiz delirsem
  • eğer bu şirketi tex yalamak için gömüyorsanız the floor is lava!
  • dc ve image comics dururken okuması son derece gereksiz ve net vakit kaybıdır.
  • tabii eskiden geeklik, fantazyalar, bilim-kurgu, çizgi roman okumak falan tamamen introvert aktiviteleriydi fakat iki kez altın çağ yaşayan süper kahramanların yaratıcısı ve yayımlayıcısı şirketlerin hikaye ve karakter evrimleri (bilhassa crossover evren mantığı oturduktan sonra) okuyucuların da kişiliklerine uygun evrenlere yönelmelerine yol açtı.

bu sebeple kendi yoğun gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki "marvel çöp, dc okuyun" diyorsanız siz tam bir posersınız demektir. zira genellikle dc, vertigo, dark horse, image gibi şirketlerin serilerini benimseyen kişiler içe kapanık, hatta bunların da kendi içlerinde ayrılmasıyla kişilik özelliklerini yansıtabilecek bazı özelliklere sahip olsalar da amerikan çizgi roman şirketleri arasında böyle keskin farklar, uçurumlar yok. çünkü liberal bir ekonomi çerçevesinde birbirleriyle rekabet ederken dönemine göre ne satıyorsa birbirlerinden onu kopyalayarak varlıklarını sürdüren şirketlerdir bunlar. bu sebeple "onu okuyan kafasızdır, bunu okuyan kıraldır" gibi yorumlarla ayrışan kişiler (bu ülkedeki "geek" tanımı altında toplanmaya çalışanların yüzde 98'i gibi) poser'dır.

bakın aynı şeyi comic vs. manga için söylerseniz buna verilebilecek hiçbir cevap yok. çünkü ikisi bambaşka kültürlerdir. evet, kimi zaman birbirlerinden beslendikleri de olmuştur fakat doğrudan bir etkileşim genellikle söz konusu değildir. bunları hiç bilmeyen birine "marvel siktiret olm bak manga çok güzel" derseniz yargılanmazsınız ama marvel gömüp dc övüyorsanız, hatta daha ileri gidip 90'larda spider-man çizen adamların marvel'dan ayrılıp kurduğu image'ı övüyorsanız hatayı kendinizde aramanız gerekmektedir.

edit: "ben hangisini okuduysam şöyleydi böyleydi" diyor, hemen arkasından gelen cümle "bunlar objektif gerçekler" sdlfgksd

kardeş biz de senin ya da sana bu fikri aşılayanların bu konuda bir otorite olmadığını ve senin söylemenle iyi ya da kötü olduğunun anlaşılamayacağı, yani bunun senin görüşün olduğunu ve objektif olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. senin "marvel yarrrrrak gibi" demenle marvel yarrak gibi olmuyor. masaya çık tepin istersen. "ben beğenmiyorum, okumaktan zevk almıyorum" dersin, amenna. ama kendi fikrinizi mutlak tarafsız gerçeklermiş gibi anlatmaya çalışmanız komik. üstelik kendi beğenini mutlak gerçekmiş gibi sunarken aksi yönde fikri olanları da "fancık" falan gibi tabirlerle aşağılamaya çalışıyorsun. benim marvel fanı olmakla ilgili bir derdim yok. herhangi bir şeyin fanı olmayı aşağılayarak kendini haklı çıkarmaya çalışan akıl zenginlerini de anlayamıyorum açıkçası. çık yukarı tekrar oku, burada "dc fanları poserdır" gibi bir şey söylemiyorum.

"michael jackson götümü yesin, en büyük prince!!!1" demekten farkı yok yaptığınız şeyin. bu yüzden posersın.
  • ulan var ya ne boş adamlarsınız. biz çıkan çok iyi olarak gösterilen ürünlerinin yazım kalitesinin(bu ister marvels, spider-man blue, old man logan veya civil war'la crossoverlı house of m 'ler veya daha uzun soluklu diğer serileri olsun) tatmin edici olmadığını belirtiyoruz.... elbette aynı adamlar yazıyor dc'de de image'da da marvel'da da. ama marvel'da genel bir kalitesizlik ve olmamışlık var, aynı adamlar yazsa bile marvel'daki vasatlık net onlara da bulaşıyor. yetişkin işi-çocuk işi vs. demiyorum veya vertigo fanları gibi karanlık bir evren beklentisiyle bişeyler söylemiyorum. poser demiş bir de her başlıkta marvel savunan marvel fancığı... evet fancık kardeş dc ve marvel arasında "ideolojik" bir farklılık yok çünkü zaten halihazırdaki üretim satmak için popüler olan ne varsa onu kullanmaya yöneliyor, karakterler-kurgular benzer vs. ve evet ikisinde de fantastik olanlar da var ikisinde de daha ciddi tonlu olanlar var...

ama bugüne kadar hangi marvel çizgi romanını okumuşsam (sevdiğim bazı yazarların ki de dahil) net yarrrrrrrrrrrrrrrak gibiydi. dc ve image'dan okuduğum en kötüleri bile marvel comics'in en iyileri olarak gösterilenlerden daha iyi ve eğlenceliydi. bunun fanlıkla, poserlıkla alakası yok. bu objektif gerçeklerdir. bütün marvel comics'i toplayın, dörtle onla yüzle çarpın doom patrol'ün tek bir yaprağı bile etmez.
  • al ewingin 2016'da yazdığı ultimates çizgi romanını gönüllü olarak çevirmek isteyenler benimle iletişime geçebilir mi? balonlamayı ben üstleniyorum.
hesabın var mı? giriş yap