• gümbür gümbür gelen ekonomik krizi devletin tepesindeki gerilimler, tartışmalar nedeniyle olmuş gibi gösterebilme becerisine sahip olanların vaka diye sundukları hadise. hadi bunu sunan sundu, üzerindeki yükü kendi seçtirdiği cumhurbaşkanına kısmen dayadı, tamam da millet geçen onca seneden sonra hala nasıl inanıyor buna, onu anlamıyorum. ortada anayasa hikayesi yokken gecelik repolar %500'lere(yüzde beşyüz) fırlamıştı, devalüasyonun ne zaman yapılacağı bir şekilde kendilerine malum olanlar çantalar dolusu dolar aldılar gözümün önünde. gayet gelmekte olan krizin patlama gününü iktidar tayin etti gibi bir şey oldu. tabi günü tayin etmek devalüasyon açısından çok önemli zira dolar üzerinden ciddi kazançlar sağlayan iktidara yakın ve iktidardan insanlar oldu böylece.
  • zamaninimizin cumhurbaskani necdet sezer tarafindan yapilmis ve arkasindan gelisen olaylarla beraber (iddialara gore) turkiyede ekonomik krize yol acmis eylem.
  • anayasa masayla beraber kafada paralanabilecekken masa üzerinden savrulması hareketi. çıkışta malum kişi "dövdü beni bööee" diye gazetecilere ağlamış ve olaylar gelişmiştir. olayları tetikleyen de bu mızıldanma olmuştur. sözkonusu krizde ahmet necdet sezer, anayasa ve masanın bir suçu olmadığı halde ışın kalkanlı kafalar (bkz: yazarkasa) "edebiyle otursaydı karışmasaydı işimize olmazdı tüm bunlar" diyerek mızıldanmaya devam etmiş ve bir kısım medyadan da işbirlikçiler çıkmıştır elbet.
  • zamanında çok konuşulmuş olaydı. anayasa kafaya fırlatıldı, yok önlerine doğru itildi gibi bir sürü laf edildi durdu. radyolarda da geyiği çok çevrilmişti.

- sizce kavgada kim haklı? cumhurbaşkanı mı, başbakan mı?

radyodan yöneltilen bu soruya, katılan dinleyiciler genelde dönemin cumhurbaşkanı sayın ahmet necdet sezer'den yana tavır alarak yanıt veriyor. bir dinleyicinin yorumu ise biraz farklı:

- ben de sayın cumhurbaşkanını haklı buluyorum. ama hüsamettin özkan'ın üzerine anayasa kitapçığı fırlatmasını da esefle kınıyorum!..

- bu hareketi yanlış buluyorsunuz yani?

- tabii ki yanlış buluyorum!.. masada koskoca sürahi dururken, cumhurbaşkanımızın da yaptığı iş mi?!?
  • 6 ay işsiz kalmama neden olan hareket
  • ulke ekonomisini krize sokmak icin bahane olmus olay.
  • ulke ekonomisini krize sokmamis, sadece krize bodoslama dalmaya dunden meyilli dandik bir ekonomi icin patlama noktasi olusturulmus bir ahmet necdet sezer hareketi. ekonomik kriz icin sadece tetik olmustur; bozuk duzeni en iyi sembolize eden harekettir.
  • upgrade edildiginde kafaya anayasa atmak eylemine ve gudumlu anayasa'ya donusebilecek bir atraksiyondur. ekonomisi zaten pamuk ipligine bagli bir memleket icin richter olceginde 6.8 siddetindedir. pis sallar.
  • masanın masa olduğunu bilemeyizki. biz masaya masa dediğimiz için masa masa olmuştur ve dediğimizi doğrulatmak maksadıyla masaya anayasa atmak doğal bir harekettir. zira masayı masa yapan anayasadır.
    (bkz: masaya göz atmak)
hesabın var mı? giriş yap