• rus kadın sandım, plakçı çıktı.

edit: hatta artistik patinajcı dediydim.
  • kadıköy moda sinemasının bulunduğu pasajın içinde bulunan, plak dışında bilimum koleksiyoncunun ilgisini çekebilecek antika, kitap, dergi falan da satan, sahibi özkan sağlıksunar olan dükkan. adından da anlaşılacağı gibi sahaf olmaktan öte bir ilgievidir.
  • bildiğin sahaf dükkanı değil. çünkü mevzuya dokunuşu farklı. iki dükkan değil, tek dükkan ve (şimdilik) şubesi de yok. lp'lerin de 45'liklerin de profesyonel olarak ele alındığı, koruma naylonlarıyla alfabetik sırada, onlar için yapılmış özel kutularda saklandığı, istanbul'daki (şu anda) tek yer. yabancı plak da bulunur ama matara'nın uzmanlığı yerli pop, rock ve halk müziğidir. ilgievi'dir, fermandan kumbaraya her türlü koleksiyon siksikosu bulunabilir ama özellikle plak ağırlıklıdır ve çeşitte bolluk açısından istanbul'daki tek adrestir. temiz dediği plak temizdir, dürüsttür. çalışmasının, dürüstlüğünün, bilgisinin ve profesyonelliğinin de karşılığını istemesi kadar doğal bir şey yoktur; yani, evet, fiyatları accık kazıktır ama içten bir tatlı dile güler yüze, babasının tapulu malıymış gibi dükkanı alt üst edip selam bile vermeden çıkmayanlara, elinde ajda pekkan'ın 1983 uzunçalarını tutup "abi bu taş plaklar ne kadar?" demeyenlere karşı pek bonkördür. matara iyidir.
  • adamına göre muamele yapan izmir'in en iyi plakçısıdır. bilgisi çok fazladır. amacı para kazanmak değildir plakları satmak için satmaz onun için cahil müşterileri kovmaktan beter eter. bazı plakları çok uygun fiyata bulabilirken bazılarını normal fiyatında bulabilirsiniz fakat piyasanın üstünde fiyatta plak sattığına hiç şahit olmadım. dükkanında huzur buluyorum ben.
  • izmir'de kemeraltında mukim kızlarağası hanı üst katında faaliyet göstererir. yerli plak konusunda türkiye'de tektir özellikle 45'lik arşivi beklentilerin üzerindedir. lp, taş plak ve 45'lik ayrımını bilmeyen, plakları dizi ve filmlerde görüp dükkana uğrayan şahsiyetler özkan abi'nin agresif çıkışlarına mahkumdur. burda bi plak dükkanı varmış, aa ne kadar nostaljik diye girmeyin dükkana efenim, hazetmez, kovulmaktan beter olursunuz. anolog severlerin ise uğrak yeridir. sadece plak değil müzik, siyaset ve insanoğlu üzerine derin sohbetlere dalarsınız.
  • izmirde kendisine çok yakışan bi mekana * taşınmış egenin tek gerçek profesyonel plakçısı..yerli plaklarda uzmanlaşmıştır. yabancılarda ise arşivi ve bilgisi çok iyi değildir işin gerçeği..mesela iki gün önce the who,creedence clearwater revival,deep purple lp'lerini sordum.bikaç tane yerli baskı deep purple plağı vardı elinde sadece..
  • plak almasanız bile sahibiyle tatlı tatlı müzik muhabbeti yapabileceğiniz mekandır.

şansıma gittiğimde murat meriç'e rastladım ve onunla da iki lafın belini kırdık.
  • yerli plaklar konusunda aradığınız hemen her türe ulaşabileceğiniz en önemli adreslerden biri. çeşit bol fiyatlar pek uygun değil ama hani "yok yok" derler ya o çeşit bir mekan. sadece konuya hakim olup gerçekten uzun süre arayıp bulamadığı plaklara erişmek isteyen arkadaşlara tavsiye ederim. sahibi konuyu bilmeyenlere agresif çıkışlarda bulunabiliyor.

ayrıca web sitesinden de alışveriş yapabiluyorsunuz:

http://www.matarailgievi.com/
  • beş ay kadar önce çeşitli sebeplerle dükkanı kapatmıştır maalesef ve izmir de en özgün mekanlarından birini kaybetmiştir. dükkan kapalı olsa da plakçılık bir müptela çeşidi olduğu için satışa evden devam etmektedir. arşivini buradan görüp dilediğiniz plakları satın alabilirsiniz:

matarailgievi.com
hesabın var mı? giriş yap