• müthiş gariplikte bir melodisi vardır. huzur mu veriyor yoksa acı mı çektiriyor, kestirmek zor. ama hissettirdiği her neyse, çok güzel.
  • insanın içine işleyen şarkıdır.
  • insanı dert sahibi yapar bu şarkı. o sesten, müzikten görünmez oklar çıkıp saplandı kaldı göğsüme.
  • farklı bir kaç konuyu bir aile etrafında anlatan başrollerinde claudia cardinale ve omar sharif'in olduğu ermeni-fransız ortak yapımı film.

türkiye'den marsilya'ya giden ve yeni bir hayat kurmaya çalışan bir ailenin hikayesi.. azat zakaryan küçük bir çocuktur, topraklarından kovulmuş, geçmişle yaşayan.. dünü hafızlarından çıkaramayan bir ailenin küçük oğludur. gözlerinden anlatılır hikaye.. onla beraber aynı evde yaşanır.. mutluluğa tanık olunur.. acı hissedilir.

hayat boyu unutamayacağım filmlerdendir..
    öyle büyük bir benzerlik vardır ki yaşadıklarımla azad'ın ben olduğunu düşünürdüm, bütünleştirirdim.

bir çocuğun hayal dünyasına işleniyordu çünkü her bir sahnesi.

azad büyürken bende büyüyordum..

--- spoiler ---
    ev arayışları...
    evden yok edilmeye çalışılan hamamböcekleri..
    açılan baklava hamuru..
    mutluluk..
    ama kısa bir mutluluk..
    sürekli kafada bir yerde canlanan anılar.
    azad..
    büyüyen azad..
    seks..
    ilk aşk..
    azad..
    büyüyen azad..
    para..
    ölüm..
    --- spoiler ---
  • keşke televizyonda bir daha gösterilse de izlesem dediğim film. geçen yıl bu filmin kötü ermenice dublajlı (alttan orijinal ses geliyordu, ayrıca kararakterleri tek kişi seslendiriyordu) halini internetten indirmiştim, ancak pek rahat anlayamadığım için izleyememiştim.

ayrıca bu filmin aklımda kalmış sahnelerinden biri budur:

--- spoiler ---

azad zakarian'ın din dersine bir katolik rahip gelir ve der ki: "katolik olmayanların cennet'e gitme şansı yoktur."
    azad'ın bir arkadaşı: "ne? azad'ın da mı gitme şansı yok?"
    rahip: "kesinlikle hayır."

bu sırada azad da der ki "iyi de biz dünyanın ilk hıristiyanları değil miyiz?" ve azad sınıftan atılır...

--- spoiler ---

edit: sonunda izlediğim filmdir. hakkaten unutulmayacak filmlerden biridir. bazen ağlatan, bazen güldürendir. bana göre bu filmin tek kötü yanı, bu filmin türkiye'de pek tanınmamasıdır. halbuki omar sharif, claudia cardinale gibi isimlerin rol aldığı bir film, normalde bu kadar silik kalmamalıydı.
  • ilkay akkaya gece gece tweet atmis. dinleyin demis. ben de dinledim. djivan ustadin gozlerini kapatarak kalbinin en derininden haykirdigi mayrig'i gurbet ellerde bastaci yaptim. gozlerim doldu. tanri kimseyi hayatini tam anlamiyla kurana kadar annesiz birakmasin, anne sevgisinden mahrum etmesin.
  • anacığım demektir. kadınlardan en kadınına; söyleyemesen, utansan da böyle melodi, böyle tavırdır.
    `:http://www.youtube.com/watch?v=jc-7cjclppa`
  • (bkz: mater mea)
  • bugün evladının canıyla sınanan tüm ana yürekleri için çalar durur fadime ananın (fadime ayvalıtaş) evinde...
  • insanın içini sızlatan ve buralardan alıp götüren bir parça. sessiz bir odada hafif bir tonda dinlemesi gereken bir parça. anlamını bilmeseniz de sözlerinin samimiyetine inanmamak işten bile değil, öyle bir şey.
hesabın var mı? giriş yap