• --- spoiler ---

maçı anlatan iki elemanın maç sonundaki çılgın yorumları şöyledir:
    guards of pentonville, guards of wandsworth, walton nick in liverpool, policemen of britain, traffic wardens and parole officers, wheel clampers, your boys have taken a hell of a beating today! a hell of a beating!

aslında bu sözler 1982 dünya kupası elemelerinde norveç'in ingiltere'yi yenmesinin ardından norveçli spor yorumcusu bjorge lillelien'in ingilizlere verdiği şu cevaba bir göndermeymiş:
    norveççe olarak: we are the best in the world! we are the best in the world! we have beaten england 2-1 at football! it is totally incredible! we have beaten england! england, home of giants: looooord nelson, looooord beaverbrook, sir winston churchill, anthony eden, clement attlee, henry cooper, lady diana. we have beaten them all, we have beaten them all! - ingilizce olarak: maggie thatcher, can you hear me? - norveççe: maggie thatcher, i have a message to you during the election: we have beaten england out of the world championship in football! maggie thatcher, as they say in your language in the boxing-bars around madison square garden - ingilizce: your boys took a hell of a beating! your boys took a hell of a beating!"

işin ilginç yanı da norveç'in o maçı kazanmasına rağmen dünya kupasına ingilizlerin gitmesidir. filmde de mahkumlar aslında maçı kazanırlar ama değişen pek bir şey olmayacaktır. gardiyanlar o gün yenilse de onlar hala gardiyandır, maçı kazananlar mahkum...

--- spoiler ---
  • bir futbol hastası olarak; dvd kiralayan dükkana gittiğimde ilk anda gözüme çarpan ve futbol filmi kesin alıyorum diyerek aldığım bir filmdi önceleri.

film başladı ingiltere milli takımı kaptanı; evvelden 60 saniye de susan adamı oynayan adam. ulan bundan da futbolcu mu olur daha futbolcu fizikli birini oynatsalardı die düşünüyorum. neyse efendim arkadaş hapse düşüyor, bir iki tokatlaşma, giderleşme derken bunu bir hücreciğe kapıyorlar; daha sonra temizlikci mahkum yemek servisi bölümünden kendisine minik bir sünger top veriyor. önce ayak ve topu gösteriyor kamera "eheh" diyorum; "böle adam oynatırsan dublör kullanmak zorunda kalırsın. evvelden lafıma gelicektin hocam" sonra kamera uzaklaşıyor, a a diyorum ulan herif harbiden yapıyor o duvarla havadan paslaşmalar ayakla hareketler falan... hasiktir ulan oluyorum... "ben senelerdir oynuyorum bu mereti ben bile zorlanırım elin aktörü nası yapar ulan!!!" moduna giriyorum filmi durduruyorum, içeri koşuyorum minik nike topumu alıyorum koridora fırlıyorum başlıyorum denemeye, oluyor da bir süre sonra istediğim gibi, flip flap ve benzeri maç içi hareketlere göre daha kısa sürede de olsa 1 saat sonucunda yapmayı başarıyorum. başarınca mutlu bir insan olarak filme devam ediyorum, aktörün yapabildiğini yapmaktan gururluyum o aralar.

sonra filmin sonlarına doğru maçta kesin olarak karar veriyorum. "bu heriften topçu falan olmaz"... neyse efendim şans eseri film bitiyor, sabah dvd alırken aldığım fhm i açıyorum. en kasap 10 futbolcusunu incelerken dünya tarihinin, kahvaltı yapma planlarım var..

gazza, cantona geçedururken bi bakıyorum bu filmdeki arkadaş değil mi lan, aktör olum bu ne işi var sahada gazza nın çok afedersiniz daşşaklarını sıkarken!!!

sonradan araştırma geliştirme ile öğreniyorum vinnie jones un futbolcu olduğunu chelsea de bile top koşturduğunu...

bu arada evet kendisi dünyanın en çabuk kırmızı kart gören, ancak kartı görmeden oyundan atılan oyuncusu. 2.saniyede gazzanın daşşaklarını sıkınca hakem kart bile göstermeden "çık dışarı" demiş kendisine.. sonra gitmiş aktör olmuş arkadaş.
  • dünyanın en iyi iki futbol spikerini görebilmek için, izleyiniz.

(bkz: absofuckinglutely)
  • futbol ağırlıklı bi filmden beklenmeyecek kadar eğlenceli ve komik olan, jason statham* ın kalede fight song eşliğinde kurduğu hayaller başta olmak üzere her türlü koparan film
  • son derece basit, basit olduğu için de sevimli film. 10. dakikadan sonra senaryoyu biliyorsunuz zaten. ondan sonrası klişeleri ardı ardına seyretmek.

ama yine de klişeler güzeldir. hele ki bu film bir erkek filmiyse.
  • yapımcısı guy ritchie, yönetmeni barry skolnick olan bi film. tanıdık tayfadan (bakınız efenim: lock stock and two smoking barrels, snatch) vinnie jones (başrol), jason statham (turkish ve bacon rollerinden hatırlıyoruz kendisini), jason flemyng falan filan var.
    futbolla ilgili bişey galiba.
    (bkz: imdb)
  • genellikle filmlerde katil suratlı, şiddet yanlısı, az konuşan, çok hırpalayan adam rollerinde sıkça gördüğümüz vinnie jones'un bu kadar katil kılıklı adamın arasında inanılmaz masum, hatta melek yüzlü göründüğü eğlenceli film.
  • keyifli ve leziz bir futbol suç ve aksiyon filmi. başrolde vinnie jones gibi hem futbolcu hem de psikopat rollerinin aranan oyuncusu birinin olması filmin en büyük avantajı. başlarda tek bir sahnede gördüğümüz jason statham ise gerilerden gelip, büyük maç sahnelerinde sazı eline alıyor ve oyunculuk yeteneklerini birbir sıralıyor. gerek kafasından geçirdiği sahneler, gerek mimikleri olsun izleyenleri yere yatıracak kadar komik olmuş. mahkumlar takımındaki trojan'ı da tuttum soldan süper toplar getirdi. bizim başkan adnan polat kaçırmasın, hem ucuza da gelir.
  • (bkz: keşiş)
  • zaman zaman shaolin soccer'ın ingiliz versiyonu tadı vermesinin yanında, jason statham'ın özellikle psikopat mimikleriyle yarım yarım yardırdığı bir buçuk saatlik absofuckinloutely film.
hesabın var mı? giriş yap