• geni$ zaman birinci tekil $ahis cekimi $u dizelerde ölümsüzle$en eylem:
    (bkz: ben sana mecburum bilemezsin)
  • kendi kendini aciklayan bir meta tabirdir. yani herhangi bir cumlede mecbur kelimesini kullanmak tamamen mecburiyettendir. $oyle ki, eger bir $arki sozunde "baglanmak tutulmak" yerine "mecbur olmak" gibi $iirlerde bile kullanilmayan ucuk bir tabir kullaniliyorsa soz yazari buna mecbur oldugundandir, kafiye tutturmanin ba$ka alternatifini bulamadigindandir.

cumle icinde kullanalim: "daha iyisini beceremedim mecbur'u kullanmaya mecbur oldum".

yoksa kim kime "ben sana mecburum", "mecbur oldum ben sana" gibi "ben sana zorunluyum" "ben sana zaruriyim" "ben sana olmazsa olmazim" gibi tamlamalar kullanir, bunlarla romantik olduguna inanir ki?

(bkz: $iir/@ssg)
  • bütün eylemlerinizin sebebi bu iki kelime ise yaşamaya mecbur değilsinizdir.
  • normalde istenebilecek bir şeyin bile istenmemesine sebep olabilen durum.

normalde hoşuma gidebilecek bir duruma mecbur bırakıldığımda sinir olabiliyorum. mecburiyetin kendisi gıcık. bunu da bir sürü bağımlılığı olan biri olarak söylüyorum. o kısmı da komik. mecbur muyum ben bu bok sigarayı içmeye deyip bıraksam keşke.
  • mecbur olmak,mahrum kalmaktır.
  • "kimselere mecbur olmadım, olmam da. yiğitliğim ve rivayet olunan erkekliğim, bundandır...

ama senin mecburun olmak, beni hiç mi hiç küçültmüyor. aksine yüceltiyorsun, insan ediyorsun, yaşatıyorsun."

ahmed arif - leylim leylim
  • kadar zor bir şey yoktur sanırım. özellikle iş yaşamında. bazen öyle şeylere mecburen katlanırsın ki kendin bile günün sonunda inanamazsın.
  • herhangi bir durumda kötü bi şeydir. bir şeye mecbur olmak kötüdür. tercih edebilmek lükstür.
hesabın var mı? giriş yap