şükela:  tümü | bugün
  • gecenin bir vakti kapıda kalsam ve evin duvarlarına yapıştırılan "24 saat çilingir hizmeti" afişlerindeki numaralardan birini arasam, sorgusuz sualsizce gelip benim kapımı açıp açmayacakları.

bu çilingir olayını merak ediyorum, ben bi başkasının evini çilingir marifetiyle, sanki kendi evimmiş gibi, gece 4'te açtırmak istesem, nasıl bir güvenlik kontrolünden geçeceğim, komşular mı uyandırılacak (gece 4'te???), polis mi çağrılacak (hiç sanmam), yoksa "buyrun girin" denerek kapılar ardına kadar açılacak mı?

gece 4'te komşum evine girecek diye uyandırılıp "bu arkadaş cidden sizin komşunuz mu?" deseler, sinirimden "tanımıyom ibneyi, bu da kimmiş böyle at hırsızı gibi?" diyebilirim ben şahsen, riskli bi durum.

edit: merak ettim ettim başıma geldi, anlatayım madem. kapıyı azcık sert çekmemle dışarda dımdızlak kalmam bir olunca, çilingir çağrdım, bayram mıydı neydi, çocuk yine de atladı geldi, faturadır, kimliktir, hiçbir şey sormadı, yaklaşık 3 saniyede (hayretler içinde kaldım tabi ben) çelik kapıyı şlak diye açıp 70 lirayı cukkaladı. böyle de bir anımdır. çocuk yakışıklıydı neyse ki, gecenin bir vakti şlak diye açıp girse gıkım çıkmaz. evi de öğrendi hazır ısısısıs.
  • ben yeni bir arabayla yola çıkmak nasıl bir duygu çok merak ediyorum. böyle arabadan her an bir götlük beklemeden, yolda kalma korkusu olmadan dağ bayır yol yapmak nasıl bir şey hiç bilmiyorum.
  • bir çocuk oyununun, henüz televizyon bile yokken, nasıl olup da ülkenin farklı şehirlerindeki çocuklar tarafından bilinip, oynanmış olduğu.
  • şeyi merak ediyom, niye bütün gemiler panama bandıralı amk?
    bandıra ne ayrıca, tamam bayrak falan ama, neden panama?
    panama'nın bandıraları daha mı güzel oluyo?
    ya panama ya malta. bu ülkeler sırf bandıra için mi var, nedir lan?

bi diğer konu da onca tarihi film çekiliyo, onca kostüm, binlerce potin (negzel kelime), kabarık etekler, peruklar, bissürü kılık kıyafetler dikiliyo.
    sonra noluyo lan onlar? depoda çürümeye mi bırakılıyo, insanlara mı satılıyo, tiyatrolara mı dağıtılıyo?
    kraliçe margot kıyafetlerini ben alırım mesela. nerden alcam?

başka bişi yok şindilik. hayırlı günler.

edit: herkeşler açıkladı, bi gün bandıranız olursa panama'dan alın bence, cidden saymakla bitmeyen avantajı varmış, vergi avantajı, hukuki avantajlar vs.
    diğer konu da ticarete dökülmüş.

edit2: olm sadece bandırayı alın yeterliymiş, üstüne gemiyi bile veriyolarmış nerdeyse, anommmmm. viva la panama!
  • hani şu bembeyaz giyinen deniz subayları var ya, içlerine ne renk iç çamaşırı giyer?
    gülmeyin lan walla merak ediyorum. beyazsa çok pis belli olur, başka renk olsa o da sırıtır?
    gecenin bu vakti aklıma düştü ay çıldıriciim :(
  • bi şey sorcam, şimdi mesela bööle alanya'da olsun, bodrum'da olsun, kapalıçarşı'da olsun dansöz kıyafetleri falan satılıyo ya hani, onları alıp evinde giyen var mıdır lan?
    yani bööle bi arz olduğuna göre talep de olmalı, insanlar bunları satın alıyo ki, adamlar mağazaların önüne magnetlerin dibine bi tane dansöz kıyafeti geçirdikleri cansız mankeni konduruveriyolar.
    püsküllü memelikler, şıngırdaklı bel kemerleri, uçuşlu püfürdekli tüller falan, düşünüyorum da içinden çıkamadım, hangi insan evladı onu alıp da evinde giyer lan?

gerçi sonra dans okullarındaki oryantal kurslarına olan talebi gördüm, hatta kendi yakın arkadaşım bile bu kurslara kaydoldu. belinde shakira kemeriyle bu kurslarda akşamları göbek atan ablaların sayısını bilseniz inanamazsınız. hep bu seda sayan yüzünden mi acaba? yoksa oryantal yaparak kilo vermeye mi çalışıyo bu ablalar? nası lan?

bu ablalar geceleri evlerinde, "bey"lerine oryantal mi yapıyolar? adam rakı sofrası kurup eşinin gerdan kırmasını mı izliyo, dört duvar arasında dansöz fantazisi mi yapılıyo lan bu memlekette her gece?

anlamıyorum. cidden alıp giyen var mı, alan varsa sölesin lan sebebini. aydınlanma günümdeyim bugün.
  • bir şarkıyı hicaz, nihavend, uşşak, hüzzam, suzinak, dilruba, rümeysa, şekerpare yapan nedir?

makamlar nasıl şekillenir, neye göre belirlenir, biri bi şarkının adını söylediğinde, "ahh evet ne güzel nihavend bir eserdir o, uu beybi..." demek için neye dikkat etmek gerekir?

usûl, gusûl, si koma, fa diyez, la minör falan teknik konulara girecekseniz, bir gerizekalıya anlatır gibi alayım lütfen, evet?

edit: ben yine pek bi şey anlamadım, en iyisi sadece söylemek*.
  • neden yil sonlarinda, ozellikle de 31 aralikta seneye gorusuruz diye abuk bir espri yapiyoruz da, ay sonlarinda gelecek ay gorusuruz diye bir espri yapmiyoruz hic ?
  • başlıkların altına 1999-2000'lerde ilk entry'leri girip ortadan kaybolan tipleri hep merak ettim lan.
    şimdilerde nerededirler,ne yapmaktadırlar falan.
    çok kaliteli bir nesilmiş kanımca, zira entry'leri çok efendi.