• sene 2008 de basladığım oyun.
    sene 2015 hala oynadığım oyun.
  • 2008 den beridir oynadığım online oyundur. bağımlılık yaptığı yazılmış. yoo ben 2008 den beri hergün oynamama rağmen bağımlılık yaptığını görmedim.
  • 2008 sonu gibi başlayıp 2010 başında 75 lvl bir kara büyücü olarak bıraktığım mmorpg tarzı oyundur. benim oynadığım dönemin ilk yarısında para hilesi yoktu,haliyle oyun çekilir vaziyetteydi. ne zaman yang* hilesi çıktı,o zaman bu oyunun benim gözümde işi bitti. zaten bu hile dalgası sonucunda kaliteli oyuncuların büyük bir bölümü oyunu bırakmış,meydan ilkokul çocuklarına kalmıştır.

ara sıra tekrar başlamaya niyetlenir akabinde vazgeçerim. yinede; lonca savaşlarının,ilk grand master seviyesine taşıdığınız skill'in, 66 lvl siyah zırhları ilk giydiğiniz,atınızı savaş atı seviyesine getirdiğiniz zamanların tadı çok başkadır.

abartı olmaksızın söyleyebilirim ki ben 5 yaşından beri bilgisayar oyunları ile büyümüş birisiyim. atari'nin efsane konsolu 2600 nam-ı diğer "kara kutu" ile başlayan oyun serüvenimin içinde en keyif aldığım ve aynı zamanda en pişmanlık duyduğum dönem bu oyunu oynadığım dönemdir diyebilirim. bu çelişkinin başlıca sebebi oyunun sizi sosyal hayattan alıkoymasıdır.
    oynarken çok eğlenirsiniz fakat akıp giden zamanın telafisi olmadığının bilinci sizi içten içe kemirir durur.
  • lise döneminde bütün arkadaşlar metin 2 oynardı, herifler beni de meraklandırdı, bizde bulaştık bu oyuna. o günden sonra ders notlarında ve sosyal hayatımda köklü değişiklikler oldu.
  • bugüne kadar en çok zevk alarak oynadığım ve sürekli yerini başka oyunlarla doldurmama rağmen, uzunca bir aradan sonra da olsa neredeyse tekrardan başlayacağım, bağımlılık yapan oyun.
  • ilkokul 5. sınıf ortokl 8.sınıfa kadar hayatımı maffeden kötü liseye gitmeme sebep olan aşırı bağımlısı olduğum bir oyundur
  • ya yazacağım çok şey var aslında da zamanım çok yok. sol tarafta "knight online steam edition" başlığını görünce aklıma düştü bu eski aşkım. öyle çok genç de değilim. "tramola" yeni açıldığı dönemde başlamıştım bu oyuna. oyun öyle bir haldeydi ki o zamanlar hiç bi halt bilmeden kurt, köpek kesiyorduk. gümüş bileziğin önemini anlayanlar 20 levellerden topluyordu kazıklayarak. dolunay çok çok nadir görülüyordu. işte böyle bir ortamda başlayınca hayvan gibi bağımlı oluyor insan. ben bunun gibi bir bağımlılık yaşamadım bir daha. sabah yataktan kalkıyordum, abartmıyorum aklıma saniyesinde bu oyun geliyordu. gün içinde sürekli kafamda planlar yapıyordum. sürekli ama. ticaret planları, kasma planları, eğlenceler vs. hayatımı etkiledi mi bu oyun? evet ama kime göre neye göre? tamam çoğu önemli şey arka plana atıldı ama ben hayatımın en eğlenceli zamanlarını da bu oyunda yaşadım. o dönem birlikte oynadığım arkadaşlarımın hiçbirisi de unutamadı bu oyunu. arada konuşur hisleniriz hala. ben yine de gençlerin hayatıyla oynamayayım; aşırı bağımlılık tehlikesi içeren oyun.

düzeltme: imla
  • 6 yıl sonra tekrar başlamayı düşündüğüm oyun. beraber oynamak isteyen yazarlar olursa yeşillendirsin. şu anki oyun tecrübemle anasını ağlatırım serverın diye düşünüyorum.
  • liseden beri arkadaşım olan 2 tane yakın dostumla istanbula üniversiteye gittik. ordan tatile dönüşte her gece skype'lar ne oynasak hocam soruları eşliğinde tekrar başladığımız oyun. gelmişiz bu yaşımıza yerden 3-5 yang toplama metinden düşen beceri kitabı peşine düştük. sonumuz hayrola
  • geçenlerde yazdım(biraz üstte); yine bir şeyler hatıra kalsın şurada. metin 2, knight tayfası tarafından küçümsenen ve önemsenmeyen bir oyun oldu hep. nedenini çözemedim hiç. açıkçası metin2'yi oynayıp da -ama hakkını vererek, öyle bir iki bakınıp çıkmak olmaz- beğenmemek oldukça zor. durumu biraz dota-lol kapışmasına benzetiyorum. ilk çıkanın devamı, belli bir kesim tarafından kötülenir hep. kötüleyenler yaş olarak ortalamanın üstünde olanlar oluyor genelde benim gözlemlediğim. ama metin2 bir ara (2007-2012 arası gibi) ciddi anlamda ortalığın mına koydu geçti. gençliği avucunun içinde oynattı. karı-koca ayırdı. siktirnamelerin sebebi oldu. türkiye çapında ulaştığı oyuncu sayısını bilmiyorum ama kngiht'tan aşağı kalır yanı yoktur bence. bu nedenle sözlük ahalisinin bu oyuna bu kadar ilgisiz kalması şaşırtıyor beni. lan oynamayan yoktu o dönemde oyunu. şimdi bu oynayanlar 19-26 yaş civarında ki emekli, baba, anne hatta dedeler vardı benim oyundan arkadaşım. istisna değildi hani ciddi bir 30+ oynayan kitlesi vardı.

tabi şimdi pabucu damda. bence yapılan en büyük hatalardan birisi nasıl olsa oynayan çok diye haftada bir açılan serverlerdi. hakkatten neydi o dönem. ben 2. serverda(tramola) başladım. oyunu bıraktığımda 40a yakın server vardı. misal açılıyordu bir server, dört kanal(ch) busy çekiyordu. oyun türkiye'de hayvani bir kitleye ulaşmıştı. şöyle ki koskoca avrupa sunucu türkiye sunucusunun 10/1'i kadar falandı oyuncu sayısı ve server sayısı bakımından. sonrasında bu tür oyunların kaçınılmaz sonu metin2'yi de vurdu ve oyuncular bir bir koptular. gerçi bu durumun bu kadar hızlı olmasının nedeni;
    1) sonu getirilemeyen hileler
    2)botlar!!!!!
    3)oyunun başlangıcından beri önüne geçilemeyen hesap soyulmaları. hatta bir ara ana haberlere çıkmıştı. kadının biri dert yanıyordu bu durumdan. başlığın şukela birincisi de bu durumdan müzdaripmiş.
    4)gereğinden fazla açılan serverler sonucu oyunun yavaş yavaş tenhalaşması. aslında oyunun oynayan kişi yine çoktu ama oynayanlar ayrı ayrı yerlerdeydi. toplanamıyorlardı. zaten en sonunda serverleri birleştirmişler. baktım geçen 10 servere falan düşmüş.

bu oyunun en sevdiğim yanı mükemmele yakın türkçesiydi. türkler yapsa anca bu kadar olurdu. bazılarına göre eksi yanı olabilir gerçi. son olarak da knightçıları kızdıracak bir tanımla bitireyim: grafikleri knight online'dan iyi olan bir oyun.
hesabın var mı? giriş yap