• balinanın midesinden çıkan güzel kokulu mum kıvamındaki maddenin adı.
  • cok yaygin bir koku referansi olmasi sebebiyle hersey ile karistirilan koku maddesi. bir tur asya geyiginin (moschus moschiferus) testislerinin hemen uzerindeki bezeden elde edilir -di. bu bezeyi elde etmek ve kokuya ulasmak icin cok fazla sayida hayvan telef oldugundan dogal olarak avlanmasi artik yasaktir ve bugun itibariyle parfum ve islevsel urunlerde kullanilan butun miskler yapay misktirler. bilginiz icin yapay miskin teknik adi "white musk" yani "beyaz misk"tir. hani, "o" cevreci intibaini veren markanin "white musk" isimli parfumunu kullanip kendini dogal malzeme kullaniyorum zannadenler vardir diye soyluyorum...

balinanin midesinden cikan ve dışkı/istifra yolu ile suya karisarak sahile vurdugunda toplanarak kendisinden istifade edilen guzel kokulu kitlenin ismi ise amber -veya daha dogrusu ile "gri amber/ambergris"'dir. o madde ne isim ne de koku profili olarak misk'e benzer.
  • çin, nepal, ve tibet'te yaşayan genç ve erkek misk geyiği ve misk keçisinin karnındaki bir bezde bulunan ve de kuvvetli kokan bir salgıya verilen ad. şimdi sentetik olarak elde edilebiliyor. eskiden bu hayvanların cisel azgınlık dönemlerinde ve ya cinsel birleşme sırasında bu keseler alınırmış. (ne gaddarlık ) misk antikçağda afrodizyak olarak kullanılırmış.
    amber(ambra) ve misk(moschus) dışında misk kedisinin özel salgı bezlerinden de elde edilen civet(alm: zibet; fra: civette) ile kunduz taşağı yağı ya da kastoryum da güzel kokulu hayvansal maddelermiş.
    garibim kunduzların avcıların takibinden kurtulabilmek için hayalarını kendi dişleriyle koparıp avcı yoluna bırakıp kurtuldukları anlatılırmış. avcıdır bu! anlatır. kimbilir, "daşşaamı ye" sözünün kökeni bu olay da olabilir.
  • islami inanca göre kokuların en güzeli olduğuna inanılır. mesela oruç tutanların ağız kokusu, cennette bu kokuyla eşdeğerdir.
  • erkek misk geyiğinin salgısı olan güzel kokulu madde. organik bir salgının nasıl olup da böyle büyüleyici koktuğunu hiç anlamadım. bir kaç baharatçıda sordum ama sanırım bana gösterdikleri gerçek misk değil, misk otu idi.

pek acı ama osmanlı'da (ve belki hala böyledir bilmiyorum); çiftleşme döneminde erkek misk geyikleri bu salgıyı küçük toplar halinde yere bırakırlar, yerden toplanan bu tür misk ikinci kalite kabul edilir, birinci kalite olan, karın bölgesinde bulunan salgı bezinin içindeki miski (ki her kesede iki yada üç dirhem bulunurmuş) elde etmek için hayvanı öldürmek gerekirmiş.

misal üçüncü murat'ın şehzadesi mehmet'in 1582'deki sünnet düğünü ziyafetlerinde sunulan şerbette 63 tane misk göbeği kullanıldığı kaydedilmiş.
  • yani, benim anladığım, bildiğin taşak kokusudur.
  • eski zamanlarda himalayalar'da yaşayan misk geyiğinin salgısından elde edilen aşırı derecede güçlü ama bir o kadar da hoşa giden erotik bir kokusu olan madde.

günümüzde büyük miktarlarda ve çeşitlilikte sentetik maddeden üretilmektedir. beyaz misk, pembe misk, amber miski gibi türleri vardır.

misk kokusu hemen farkedilen bir seksilik verir. öte yandan güçlü bir de sabitleyicidir. çok sayıda parfümün temel bileşenlerinden biridir. saf misk olduğunu iddia eden parfümler mutlaka saf sentetik misk kullanmışlardır ve bunlar genelde ortamdaki insanların rahatını kaçıracak kadar baygındırlar.
  • süreni sevdiren koku.
  • suriye'deki iç savaşta vefat eden türkiyeli graffiti sanatçısı. gerçekten şok oldum. onun hangi şartlar altında orada bulunduğunu, oraya nasıl vardığını hiç bilmiyorum. graffiti hayatına gofs grubunda başlamıştı, mist tagi adı altında. daha sonra misk. ve ok grubu... bir ara aktüel'de röportajları da yer almıştı çevre halkının onlara desteğinden bahsediyordu. trenlerin kralı resmen o ve dose'un da bulunduğu ekipti. sirkeci, halkalı, haydarpaşa... vagonlar esas duruşa geçerdi onların renklerdikleri yerlerde. şimdi ne o tren hatları kaldı ne o eski günler. amacı, gittiği yer ne olursa olsun bu savaşlar götürüyor insanları. hayattan koparıyor ruhları. sabah sabah bünyeme tomahawk füzesi atılmış gibi. bu elim haberi uzun müddet unutamayacağım.
  • geyiğin karnı ile testisleri arasındaki salgı bezinde oluşan yağdır. bu yağ kokusu çok keskin ve yoğundur, seyrelttip hafifleştirip günümüzde üretilen tüm parfümlerde kullanılır, hatta günlük hayatımızdaki deterjan, yumuşatıcı koku içeren herşeyde bulunur. parfümlerdeki hayvansallık sözcüğü de buradan gelmektedir. günümüzde misk üretimleri çok modern olabilir, ancak geçmişte durum günümüzdeki kadar modern olmayabilir.

(bkz: amber)
    (bkz: civet)
hesabın var mı? giriş yap