• jessica chastain'in başrolünde olacağı drama. yönetmenliğini john madden yapacak. alison pill, kadroda olacak bir diğer oyuncu.
  • sam waterston, mark strong ve john lithgow'un da kadrosuna dahil olduğu film.
  • bizde 9 aralık 2017'de gösterime girmiş siyasi gerilim filmi.
    bu da konusu:
    elizabeth sloane, acımasız ve başarılı bir siyasi stratejisttir. washington d.c.’deki lobilerin silah ticareti sırasında yaptıkları iki yüzlü politikaları gün yüzüne çıkarmaya yemin eder.
    bu yemin sonrası hayatı pek tabii ki eskisi gibi gitmez. kariyerini bir kenara atıp her şeyini bu baronları bitirmek için ortaya koyar. senatonun ona karşı yürüttüğü kampanyaları da görmezden gelir ve bu yola hayatını koyar.
    ne pahasına olursa olsun bu işi ortaya çıkarmak ister ama bir anda amerika’da gündemin ilk konusu ve hedefi haline gelir.
  • jessica chastain'in oyunculuğuna bir kez daha şapka çıkartan bir film. boşuna dilenmiyorum kadın günümüzün en iyi aktrislerinden biri. cesareti apayrı bir entry konusu çünkü demokratların ve savaş karşıtlarının zirve yaptığı dönemlerde cumhuriyetçi damara oynayan bir filmde başroldeydi. şimdi de cumhuriyetçilerin ve popülistlerin yeniden güç kazandığı bugünlerde silah bulundurma hakkına karşı duran ve second amendment'ı sorgulayan bir filmde başrol oynadı. hatta vizyon tarihi seçim zamanındaki ''nasty woman'' olayına denk geldiği için filmin sloganı da buna uygun bir şekilde değiştirildi.

filmde tam bir one woman show var geri kalan herkes aşırı arka planda duruyor. 2 saat boyunca cersei lannister ve claire underwood ayarında bir anti kahraman izliyorsunuz. bana kalırsa arrival ve nocturnal animals'la beraber 2016'nın hakkı yenen filmlerinden biri. ayrıca chastain'in sürekli fiyonklu gömlekler giymesi müthiş olmuş, ki filmin çekildiği zamanda pussybow goygoyu/modası daha başlamamıştı bile. fiyonk demişken es geçmeyeyim yardım balosunda giydiği oscar de la renta elbise olay derecesinde güzeldi. hatta aynısını 2016'da düzenlenen oscar töreninde sienna miller da giymişti.

birkaç hafta önce john mccain'in yönetim kurulu başkanı olduğu bir kuruluştan davet almıştım ve aynı şekilde lobi faaliyetleri yürütmek için pratik yapmıştık çok eğlenceliydi fena da değildim tabii skdjdjskdj. biraz daha gelişmiş ve siyaset bilinci oluşmuş bir ülkede olsaydım böyle bir yoldan yürümeyi çok isterdim. biraz da bu yüzden miss sloane'u hasetle izledim.
  • --- spoiler ---

john madden'ın yönettiği 2016 abd yapımı politik gerilim filmi. senaryosu jonathan perera tarafından yazılan filmde başrolleri jessica chastain, mark strong, gugu mbatha-raw, michael stuhlbarg, alison pill, jake lacy, john lithgow ve sam waterston paylaşmışlardır. filmin müziklerinde ise max richter imzası vardır. chastain'e en iyi kadın oyuncu dalında altın küre adaylığı getiren filmin imdb.com puanı ise 7,1/10'dur.

konusu
    elizabeth sloane (chastain), kazanmak için tüm fırsatları zorlayan hırslı ve çok başarılı bir lobicidir. yeni bir silah kontrol yasasını geçirmek üzere harekete geçer ve silah sahibi olmak için özgeçmiş bildirisinin zorunlu olduğu yasayla ilgili bir kampanya başlatır. fakat karşısında güçlü ve tehlikeli bir silah lobisi vardır. sloane, kazanmak için ona yakın olanları tehlikeye atacak ve kendi kariyerini de riske atacaktır.

imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt4540710/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/miss_sloane

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=amukfmuu44k

--- spoiler ---
  • internette altyazı çevirip yayınlayan gönüllülerin açık açık boykot ettiği film.

nerde görülmüş yifi'de film çıkıp türkçe altyazısının yaklaşık 2 ay boyunca düşmediği?

bileydim 2 ayda ingilizce öğrenirdim mk.
  • sonunda çok içten bir "hassiktir be" çektiğim nadir filmlerden biri oldu. çok iyi, fazla iyi.

başroldeki hanım abla yeterince övülmüş önceki entrylerde ama bir de ben şukusunu vermek isterim.

çok iyi la, izleyin. cidden çok beğendim ben
  • bana biraz house of cards esintisiyle yelkenlerini şişiriyor gibi gelse de övgüyü hak edecek kadar iyi bir yapım olmuş. özellikle ulu amerika da lobiciliğin ne kadar etkin kullanıldığı, lobi faaliyetleri yapan firmaların kirli oyun senaryoları yaratmada ne kadar usta oldukları falan çok iyi anlatılmış.

ha birde hayran olunası kadın zekası var tabi...

--- spoiler ---

a conviction lobbyist, can't only beleive in her ability to win!

--- spoiler ---
  • son zamanların en iyi filmlerinden biri olmuş. lobiciliğin nasıl işlediğine, amerika'da nasıl döndüğüne dair hiçbir fikrim yoktu; bu film sayesinde ufkum genişledi, teşekkürler.

yalnız, temiz kafayla izleyin. fazlaca akıllı bir iş, dikkatlice izlemek, hiçbir noktasını kaçırmamak gerekiyor. inanın, değecek.

ayrıca;

jessica chastain, sen mükemmel bir detaysın bebeğim.
hesabın var mı? giriş yap