şükela:  tümü | bugün
 • özellikle son iki aydır gözlemlediğim ve mobil veriyi açıp 2 video izlemekten korkar hale geldiğim sıkıntıdır.

  bu durumu yalnızca ben farketmiş olamam.

  10 gb internet paketi olan arkadaşlarım da teyid ettiler. ayın ortasına gelmeden paketin üçte ikisinin bittiğini söylüyorlar.

  eskiden bu tip bir sıkıntı olmadığını da belirttiler.

  iss’ler kasalarını dolduracak yeni bir yöntem bulmuşlar galiba, btk’ya şikayet etsek bir çözüm olur mu bilemedim.

  not: neden mobil internet sınırsız değil onu da anlamadım, hani türkiye’de internet kotasız, sınırsız falan olmuştu, mobil internetin de sınırsız olması gerekmiyor mu yani ?

  edit: arkadaşlar spotify, youtube, instagram yeni icat edilmedi, ben diyorum ki son 2 aydır bu pislik sözkonusu. hala daha bu ugulamaların interneti çok tükettiğinden bahseden suçu kullanıcıya atmaya çalışan suserler görüp şaşırıyorum. ya şirket temsilcisi bunlar ya da sıyırmışlar.
 • reklamların artmasından ve reklam teknolojilerinin karmaşıklaşmasından, bir de web/uygulama geliştiricilerin(!) her gün inovasyon adı altında yeni bir soytarılık çıkarmasından kaynaklandığını düşündüğüm, sinir bozucu durum
 • bunun farklı versiyonu da var. mesela benim kendi tarifemdeki 5 gb internet 1 ay yeterken salla kazandan gelen 1 gb internet 1 gün bile dayanmadan bitiyor. aynı şekilde kullanıyorum ama bayağı hızlı bitiyor. ne tür olaylar dönüyor arkada bir türlü cozemedim.

  -edit2: dünyanın bir çok yerinden onlarca mesaj geldi. özetle hepsi yurtdışında turkiyedeki kullanımın aynısı için turkiyedeki paketlerin yarısından da az veri paketi aldıklarını söylüyorlar. turkiyede neden daha çok gidiyor?

  edit:attilahunsonn nickli çaylak arkadaşın mesajını da buraya ekleyeyim:
  "polonyalı kız arkadaşım ve onun kız arkadaşları da daha önce böyle bir şey tespit etmişlerdi.

  mesela, polonya’ daki 4gb ile türkiye’ deki 4gb’ nin kesinlikle aynı olmadığını söylediler.

  kendi tecrübemden de yoka çıkarak birincisi, polonya’ da hat alıp kullandığımda kesinlikle farkettiğini anladım.

  ikincisi, izlanda’ da “nova” dediğimiz hattı kullanıyorum. kesinlikle türkiye’ dekinden çok farklı.

  adaletsiz ücretlendirme kısmına girmiyorum bile."
 • hey gidi eskiden 3 gb'lık ev internetini 3 hane kullanırdık.
 • ücretlendirme periyodu ile alakalı olabilecek durum. örneğin 1 byte veri transferi girdi çıktı olarak 1kb ücretlendirmesi yapabilir. paket kullanım esaslarına bu tür bi madde buluyor olabilir.
 • sabit nternet bağlantısına göre mobil internet bağlantısında çok önemli bir fark var: hem yükleme (upload) hem de indirme download verisi sayılıyor.
  sabit internet hizmtinde ise bildiğim kadarıyla sadece indirme (download) verisi sayılıyor.
  gelişen teknoloji ile çoğu web sitesi de artık sizin cihazınızdan sunucuya yüksek miktarlarda veri göndermeye başladı.
  bu detayı da unutmamakta fayda var.
 • valla ben reklam engelleyici kullanıyordum, hala kullanıyorum. tcell'de 16 gb lık paketim vardı, her hafta da haftalık 1 gb düşerdi. her ay en az 3-4 gb kalıyordu tarifeden harcayamadığım. iki aydır 20gblık pakete geçtim ve bingoo, 2 günde 12 gb'a düşmüş olarak falan görüyorum. kesin arka planda bir sözleşme değişikliği bişey yaptılar, ya da hesaplama yöntemini değiştirdiler.
  operatör : turkcell.
 • 2019 yılında hala internet kotasının olmasının getirdiği can sıkıcı durumdur.
 • gözü dönmüş, aç, doymayan şirketlerin bok yemesi. bok varmış gibi 4 gb interneti 20 tl'ye satan arap sermayesi türk telekom, 10 gb'yi 90 tl'ye satan hükümetin sevgi pıtırcığı turkcell varken bizi daha çok sikerler. zamanında 1 saniyelik aramadan kontör yiyen bu şirketler şimdi ise internet paketleriyle para kırıyor.

  ceoları müdürleri burayı okuyorsa şu ek paket ve internet meselesini daha ulaşılabilir seviyeye çekin. zaten senelerdir kar açıklıyorsunuz, en azından kota olayına biraz daha esneklik getirin.
 • operatörden operatöre değişiklik gösterip göstermediğini merak ettiğim sorun. örneğin 5 gb internet var elimizde a operatörü ile b operatörü bu internet kullanımının tüketimi noktasında farklılığa yol açıyor mu ? bilen yazarlarımız aydınlatabilir, teşekkürler.