• özellikle son iki aydır gözlemlediğim ve mobil veriyi açıp 2 video izlemekten korkar hale geldiğim sıkıntıdır.

bu durumu yalnızca ben farketmiş olamam.

10 gb internet paketi olan arkadaşlarım da teyid ettiler. ayın ortasına gelmeden paketin üçte ikisinin bittiğini söylüyorlar.

eskiden bu tip bir sıkıntı olmadığını da belirttiler.

iss’ler kasalarını dolduracak yeni bir yöntem bulmuşlar galiba, btk’ya şikayet etsek bir çözüm olur mu bilemedim.

not: neden mobil internet sınırsız değil onu da anlamadım, hani türkiye’de internet kotasız, sınırsız falan olmuştu, mobil internetin de sınırsız olması gerekmiyor mu yani ?

edit: arkadaşlar spotify, youtube, instagram yeni icat edilmedi, ben diyorum ki son 2 aydır bu pislik sözkonusu. hala daha bu ugulamaların interneti çok tükettiğinden bahseden suçu kullanıcıya atmaya çalışan suserler görüp şaşırıyorum. ya şirket temsilcisi bunlar ya da sıyırmışlar.
  • gectigimiz 10 gun turkiye'deydim.
    50gb olan kotamin 40'i daha 8. gunde tukendi uyarisi geldi.

ayni telefonu daha yuksek aliskanliklarla almanya'da kullaniyorum, goruntulu sohbet yapiyorum, yeri geliyor bilgisayarimi bagliyorum ve cesitli indirmeler yapiyorum. bunlarin hicbirisini turkiye'de yapmadigim halde bir anda kota bitiverdi.

isin daha ilginc tarafini soyleyeyim dostlar, bundan suphelendigim icin telefonumu dogrudan kendi vpn sunucuma bagladim ve butun datayi da o vpn sunucusu uzerinden gecirdim. yani 10 gun boyunca telefonum surekli vpn'de kaldi, kill switch modunda.

vodafone'a gore 40gb+ data tuketmisim ben 8 gunde ancak sunucuma baktigimda bu rakamin 10 oldugunu gordum*
    e geriye kalan 30 ne oldu? birileri cebellezi etti. ya da bilmiyorum farklı bir olay var. bazı arkadaşlar alttaki entrylerde limitlerden, start-stop olayından bahsetmiş. (dakikalık hesaplamalar yapıp 100mb harcasaniz da 250'ye kadar mini limit ile ac-kapa yapıyorsa falan)

ama fark etmeksizin, sözleşmeye yazsanız dahi x gb olan internetin doğal tüketimine uymuyorsa mevzu, orda bir takla var.

(bkz: turkiye'den siktir olup gitmek)
    bu eylemi gerceklestirdigim icin bir kez daha mutluyum amk. memleketin buyuk operatorleri bile neyin pesine dusmus

edit: yukarida "1kb datayi 1mb'ye yuvarlarlar max" yazmis birisi. 1kb ile 1mb arasinda 1000 kat fark oldugunu bilmeyen mal beyanidir bu da arkadaslar.

edit2: arkadaşlar, upload 7gb. zaten 10gb download yapabilmiş bir telefonun 30gb upload yapmasını nasıl bekliyorsunuz pek anlamak mümkün değil ama tamam total 17gb olsun. ok.

edit3: olay mobil internet kotasindan cikip "turkiye'den nasil gittin, meslegin ne" sorularina dondu.
    (bkz: linkedin). meslegim de yazilim alaninda.
  • btk'nın derhal müdahil olarak inceleme başlatması gereken, dolandırıcılık türü.

resmen kazıklanıyoruz ya, göz göre göre.
  • ben bunu test etmek için netlimiter indirdim ve sonuç kesinlikle netlimer'in gösterdiği kota ve mobil hattımda tükenen kota arasında en az %20 fark olduğuydu. birileri bizi fena tırtıklıyor beyler.

not: nedense türkiye'de mobil sağlayıcılar anlık kota tüketimini göstermemekte ısrar eder, yok şu uygulamayı indir, yok buraya gir gibi saçma sapan zorluklar çıkarırlar.

edit: bir tim kurup bu başlığı devamlı gündemde tutalım, sanmıyorum ama belki dikkat çekeriz.

edit2: bazı yazarlara göre aldığımız kb cinsinden veriler yukarı yuvarlanıyormuş. mesela 6kb nin yukarı yuvarlanması 10kb olur ki bu kesinlikle adil bir sayım değil. internetten indirilen verinin hangisi tam rakamlı olabilir ki? %99,9'u küsuratlı zaten. resmen kaşıkla verdiklerini kepçeyle geri alma durumu var, cimer'e yazalım arkadaşlar, bu işin peşini bırakmayalım.
  • bunun farklı versiyonu da var. mesela benim kendi tarifemdeki 5 gb internet 1 ay yeterken salla kazandan gelen 1 gb internet 1 gün bile dayanmadan bitiyor. aynı şekilde kullanıyorum ama bayağı hızlı bitiyor. ne tür olaylar dönüyor arkada bir türlü cozemedim.

-edit2: dünyanın bir çok yerinden onlarca mesaj geldi. özetle hepsi yurtdışında turkiyedeki kullanımın aynısı için turkiyedeki paketlerin yarısından da az veri paketi aldıklarını söylüyorlar. turkiyede neden daha çok gidiyor?

edit:attilahunsonn nickli çaylak arkadaşın mesajını da buraya ekleyeyim:
    "polonyalı kız arkadaşım ve onun kız arkadaşları da daha önce böyle bir şey tespit etmişlerdi.

mesela, polonya’ daki 4gb ile türkiye’ deki 4gb’ nin kesinlikle aynı olmadığını söylediler.

kendi tecrübemden de yoka çıkarak birincisi, polonya’ da hat alıp kullandığımda kesinlikle farkettiğini anladım.

ikincisi, izlanda’ da “nova” dediğimiz hattı kullanıyorum. kesinlikle türkiye’ dekinden çok farklı.

adaletsiz ücretlendirme kısmına girmiyorum bile."
  • 20 yıldır aynı kotaları sunan, kotayı değil fiyatları arşa çıkartan çakal beş para etmez operatörler varken normal

turkcell, vodafone, türk telekom'un tüm yönetim kadrosunu olduğu gibi ipe dizip s....k şart
  • sebebi biliniyor 2 sene önce cimerede yazdim. kullanilan kb leri yukari yuvarliyorlar.
    örnegin 1kb kullanilip cikildiysa 10kb sayiliyor.
    özellikle kisa kullanimlar, hava durumu applari 1 2 kb kullanir ama diyelimki her 1dk da bir 1kb kullansa 10dk da 10kb kullanmis sayilmiyor 100kb sayiliyor, cünkü ayni anda degil araliklarla kullandigi icin.
    ayni durum almanyadada vardi bazi ucuz operatörlerde eu komisyonu bununla ilgili bi karar cikardi ve engelledi.
    türkiyede operatörler istedikleri gibi karar verebiliyor.

bu konuyu cimer e yazmanizi öneririm.
    eu dan örnek vererek, farkindalik yaratir
  • hey gidi eskiden 3 gb'lık ev internetini 3 hane kullanırdık.
  • valla ben reklam engelleyici kullanıyordum, hala kullanıyorum. tcell'de 16 gb lık paketim vardı, her hafta da haftalık 1 gb düşerdi. her ay en az 3-4 gb kalıyordu tarifeden harcayamadığım. iki aydır 20gblık pakete geçtim ve bingoo, 2 günde 12 gb'a düşmüş olarak falan görüyorum. kesin arka planda bir sözleşme değişikliği bişey yaptılar, ya da hesaplama yöntemini değiştirdiler.
    operatör : turkcell.
  • ya arkadaş herkes neden şu milleti her alanda sikmek için elini ovuşturur. yok mu bize helaliyle hizmet verecek birileri neden hep bir üç kağıt bir madrabazlık. bokunuzu yiyim hakkıyla iş yapacak biri yok mu yok mu? yabancı markalara bu ülkeye girerken devlet "sen yatırım yap, milleti sik geç kardeş" falan mı diyor nedir bu? ingiltere'de olsa adamın götünden kan çekerler ceo'sun cfo'suna herkesi ipte sallandırırlar, rezil kepaze ederler, bizim burada yolla hediye 5 gb internet, bitti gitti. lan allah belanızı versin
hesabın var mı? giriş yap