• türkçe rap'in en sağlamlarındandır. gerçi bu adamlara ben yıllarca hak ettikleri değeri vermedim. mehh mode xl yeni parça yapmış hmm fena değil diyerek dinledim geçtim ama hep aklımın bir köşesinde kaldı yaptıkları beat ler.

sene 2003 falandı bunlarla tanıştığımda, lisedeydik ve pesimisttik. sagopacıydık birader. bunlar bi diss attılar sago'ya o zamanlar. ki o zamanlar ortalık öyle bir yerdi ki sagopa ve ceza nın arası yeni bozulmuş, ortalık duman.
    eline mikrofonu alan birbirine diss atıyor aq kimin eli kimin cebinde belli değil. işte sago bu dönemlerde herkesi yerin dibine sokuyor diss leriyle. pessimist ep'ler arka arkaya çıkıyor falan.

neyse bunlar bir diss attılar sago'ya. resmen saygı duydum ve sago cidden bu diss'in altından kalkamadı. adam çöktü resmen. bunlar pesimist duygulara sadece tek raund veririm dedi ve gerçekten haklı çıktılar. sago bir kaç albüm daha yaptı ve para neredeyse oraya doğru kaymaya başladı fakat bu arkadaşlar serseri serbest stilini hiç bir şekilde bozmadılar. aradan geçen 11-12 yıldan sonra kazanan olduklarını ve o zaman attıkları diss'in ne kadar yerinde ve doğru tespitler içerdiğini ben daha yeni yeni anlamaya başlıyorum işte bunlar böyle adamlar.
    aradan 11-12 yıl geçiyor ve ben fransız klasiklere yöneliyorum, adele çok güzel müzik yapıyor yaa burcu diyorum ve eve gelip gizli gizli mode xl dinliyorum ve benim gibiler de bu adamları hala dinliyorsa, bir şeyleri başarmışlar demektir.

her neyse mode xl candır. kral benim dedikleri kadar vardır.
  • ankara'dan çıkan en iyi müzik grubu. yolları ayırma kararından sonra bir röportajında evren, yasin'e inceden sitem etmişti. o günden beri bir araya gelmelerine ihtimal vermeyen bana ''ne oldu adamım inanmadın sanki, serseri hali mode xl baki'' dediler adeta. konser günü görüşmek üzere. heyecanlıyız.
  • kral benim tam anlamıyla bomba. düzmece buram buram profesyonellik kokuyor. o amatör havadan vücut çalımıyla sıyırıyor elemanları. sagopa kajmer'e attıkları diss ise tek kelimeyle efsane.
  • hayatımda ilk kez rap müzik dinlediğimde kulaklıktan gelen ses bu adamlara aitti. gezi parkında adamları gördüğümde şoka girdim ama ne yazık ki resim çekemedim (gezi parkı dışında bir platformda yakalarsam o resmi alırım)

türkiyenin %70'i sagopacı iken, siz diss attınız sagopaya; biz sokaklarda adam dövdük size küfür ettiler diye.

kimsecikler bilmez bunu;
    basemode- bo bo boom
  • besta veyasin tam devir, iki kaşın arasına denk gelir, bu da sana zevk verir...

15 aralık'ta dönüyor serseri serbest stilini sevdiklerim.
  • evren besta'nın twitterda "abi neredesiniz siz?" sorusuna "ben hala buradayım" cevabından sonra tekrar bir araya gelmesini zor gördüğüm grup.
    veyasin hey douglas ile üniversite bahar şenliklerinde, gençlik festivallerinde şile bezi giymiş şenlik götlerini coştururken bu adam hala ankara'da o underground ortamda müzik yapmayı bekliyor ciğerim yanıyor yeminle.
  • türkiye'de hala bu adamların çektiği klip gibi bir klip daha çekilmemiştir.

(bkz: düzmece)

https://www.youtube.com/watch?v=gaic3ehjzpu
  • karışmasın kimseler klipi modexl vevo olarak yayınlanmış türkçe rap efsanesi. türkçe rap'de cartel, ceza gibi mihenk taşları varsa birisi de mode xl'dir.

(bkz: şahane)

http://www.youtube.com/watch?v=hdb9rgk2gn4

bence tek eksik yan, olması gereken. yeni albümlerinde saian ile bir düet.
  • dün akşam babylon’a tersten saplayan efsane grup. şunu baştan söyleyeyim hayatımda katıldığım en iyi konserlerden birisi oldu. en son bu hissi prodigy’de hissetmiştim. son zamanlardaki en kalabalık konserlerden birine imza attılar. en göze çarpan kısım rap müzik dinleyicisi kadar diğer alternatif müzik dinleyicisi kitle de vardı. mode xl’in farkı da burada çıkıyor işte. bu adamların yaptığı müziğin yakınını dahi yapacak hiç kimse yok. canlı enstrüman önünde söylemeleri de ayrı kalite kattı. after partyde sağ olsunlar herkesle tek tek ilgilendiler. baya bir sohbet etme imkanı bulduk. albümü ''herhangi bir nick konvoya dahil'' diye imzalamaları da ayrı bir efsane oldu. veyasin'in prodüktörlüğünde yeni albümünü hazırlayan pemala spence' de konsere katılarak renk kattı. ayrıca yener abi ile karşılaşıp sohbet edip fotoğraf çekilmek de ayrı bir süperdi. kazanın izlerini halen tam atamamış. umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur.

(bkz: yener çevik)

albüme gelirsek inanılmaz iyi olmuş. bu kadarını da beklemiyordum. veyasin prodüktörlükte başka bir noktaya gelmiş. çok farklı soundlar katmış bu albüme. çok iyi albüm yani nasıl tarif edebilirim bilmiyorum. hani mode xl gerçekten başka. yedi sene sonra piyasaya dönüp bu denli sallayabilecek kişi azdır ki bu yedi yıllık süreç içerisinde de popülaritesini hiç yetirmemiş olması da ayrı bir başarı. yasin her zaman ki gibi erişilmesi zor bir derece iyi, evren besta her zaman ki gibi cool ve efsane.
    artık babylon soundgarden’a kadar bekleyeceğiz.

wonderdondi baseeeeeeeee!!!

album hatim edit:

(bkz: #51355594)
  • yasin ve evren isimli iki mcden oluşan ankara/batıkentli grup. ayrıca çok sağlam beatler üretirler.
hesabın var mı? giriş yap