şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkçe rap'in en sağlamlarındandır. gerçi bu adamlara ben yıllarca hak ettikleri değeri vermedim. mehh mode xl yeni parça yapmış hmm fena değil diyerek dinledim geçtim ama hep aklımın bir köşesinde kaldı yaptıkları beat ler.

  sene 2003 falandı bunlarla tanıştığımda, lisedeydik ve pesimisttik. sagopacıydık birader. bunlar bi diss attılar sago'ya o zamanlar. ki o zamanlar ortalık öyle bir yerdi ki sagopa ve ceza nın arası yeni bozulmuş, ortalık duman.
  eline mikrofonu alan birbirine diss atıyor aq kimin eli kimin cebinde belli değil. işte sago bu dönemlerde herkesi yerin dibine sokuyor diss leriyle. pessimist ep'ler arka arkaya çıkıyor falan.

  neyse bunlar bir diss attılar sago'ya. resmen saygı duydum ve sago cidden bu diss'in altından kalkamadı. adam çöktü resmen. bunlar pesimist duygulara sadece tek raund veririm dedi ve gerçekten haklı çıktılar. sago bir kaç albüm daha yaptı ve para neredeyse oraya doğru kaymaya başladı fakat bu arkadaşlar serseri serbest stilini hiç bir şekilde bozmadılar. aradan geçen 11-12 yıldan sonra kazanan olduklarını ve o zaman attıkları diss'in ne kadar yerinde ve doğru tespitler içerdiğini ben daha yeni yeni anlamaya başlıyorum işte bunlar böyle adamlar.
  aradan 11-12 yıl geçiyor ve ben fransız klasiklere yöneliyorum, adele çok güzel müzik yapıyor yaa burcu diyorum ve eve gelip gizli gizli mode xl dinliyorum ve benim gibiler de bu adamları hala dinliyorsa, bir şeyleri başarmışlar demektir.

  her neyse mode xl candır. kral benim dedikleri kadar vardır.
 • müptela ile lise yıllarımı dream tv'de kliplerini izleyerek geçirmiştim.

  zaman geçti, sular aktı...

  adamlar önce düzmece diye bi parça yaptılar efsane bi klip çektiler. sonra yetmedi bul karayı diye bi parça daha yaptılar ona daha efsane bi klip çektiler. sonra da eski bi numara diye parça yapıp klibini çektiler ve nirvanaya ulaştılar.

  açık ve net söyleyeyim bu adamlar şu an da bildiğin yetişkinlere göre parça yapıyorlar. belki de türkçe rap kitlesi içinde yetişkinlere göre parça yapan tek oluşum kendileri şu an. ama biz adamların hakkını veriyor muyuz tabii ki vermiyoruz. keşke şu ekşiciler kafalarını klişe heavy metal parçalarından kaldırsalar da şu adamlara bi şans verseler... inanın türk müzik sektörüne inanılmaz katkımız olur ama malesef tırıs bile gidemiyoruz.
 • kral benim tam anlamıyla bomba. düzmece buram buram profesyonellik kokuyor. o amatör havadan vücut çalımıyla sıyırıyor elemanları. sagopa kajmer'e attıkları diss ise tek kelimeyle efsane.
 • türkiye'de hala bu adamların çektiği klip gibi bir klip daha çekilmemiştir.

  (bkz: düzmece)

  https://www.youtube.com/watch?v=gaic3ehjzpu
 • vakt-i zamanında "kaç kez merkeze yaklaştın? hiç. aramızda uçurum var piç!" diyerek, bana okkalı bi' tokat patlatmış olan grubun şimdilerde modifiye edilmiş hali.
 • dün akşam babylon’a tersten saplayan efsane grup. şunu baştan söyleyeyim hayatımda katıldığım en iyi konserlerden birisi oldu. en son bu hissi prodigy’de hissetmiştim. son zamanlardaki en kalabalık konserlerden birine imza attılar. en göze çarpan kısım rap müzik dinleyicisi kadar diğer alternatif müzik dinleyicisi kitle de vardı. mode xl’in farkı da burada çıkıyor işte. bu adamların yaptığı müziğin yakınını dahi yapacak hiç kimse yok. canlı enstrüman önünde söylemeleri de ayrı kalite kattı. after partyde sağ olsunlar herkesle tek tek ilgilendiler. baya bir sohbet etme imkanı bulduk. albümü ''herhangi bir nick konvoya dahil'' diye imzalamaları da ayrı bir efsane oldu. veyasin'in prodüktörlüğünde yeni albümünü hazırlayan pemala spence' de konsere katılarak renk kattı. ayrıca yener abi ile karşılaşıp sohbet edip fotoğraf çekilmek de ayrı bir süperdi. kazanın izlerini halen tam atamamış. umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur.

  (bkz: yener çevik)

  albüme gelirsek inanılmaz iyi olmuş. bu kadarını da beklemiyordum. veyasin prodüktörlükte başka bir noktaya gelmiş. çok farklı soundlar katmış bu albüme. çok iyi albüm yani nasıl tarif edebilirim bilmiyorum. hani mode xl gerçekten başka. yedi sene sonra piyasaya dönüp bu denli sallayabilecek kişi azdır ki bu yedi yıllık süreç içerisinde de popülaritesini hiç yetirmemiş olması da ayrı bir başarı. yasin her zaman ki gibi erişilmesi zor bir derece iyi, evren besta her zaman ki gibi cool ve efsane.
  artık babylon soundgarden’a kadar bekleyeceğiz.

  wonderdondi baseeeeeeeee!!!

  album hatim edit:

  (bkz: #51355594)
 • karışmasın kimseler klipi modexl vevo olarak yayınlanmış türkçe rap efsanesi. türkçe rap'de cartel, ceza gibi mihenk taşları varsa birisi de mode xl'dir.

  (bkz: şahane)

  http://www.youtube.com/watch?v=hdb9rgk2gn4

  bence tek eksik yan, olması gereken. yeni albümlerinde saian ile bir düet.
 • hayatımda ilk kez rap müzik dinlediğimde kulaklıktan gelen ses bu adamlarındı, gezi parkında adamları gördüğümde şoka girdim ama ne yazık ki resim çekemedim (gezi parkı dışında bir platform yakalarsam o resmi alırım ayık olun )

  türkiyenin %70'i sagopacı iken siz diss attınız sagopaya, biz sokaklarda adam dövdük size küfür ettiler diye.

  kimsecikler bilmez bunu;
  basemode- bo bo boom (ayık olun türkiye de saatçi yoktu o zamanlar)
 • mode xl ile ilgili söylemek istediklerim sadece şu kadar.

  (bkz: tamam o zaman kafamıza göre takılalım)
 • efsane ikili. düzmece diye bir klipleri mevcut. gelmiş geçmiş en iyi türkçe rap klibi olması bir yana youtube'daki videosunun altında yaklaşık 60 yorumluk efsane bir politik tartışma bulunduran klip. gerçekten harika.