şükela:  tümü | bugün
  • charles xavier'in eski sevgilisi genetik ara$tirmaci.. uzun bir sure x-men serilerinde onemli roller aldiktan sonra mystique tarafindan oldurulmu$tur..
  • muir island mutant araştırma-geliştirme merkezinin başındadır.magneto bebeğe dönüştürüldükten sonra genleriyle oynayıp karakterini dğiştirmeye vede aşırı gücün getirdiği deliliği (bkz: with increasing power comes madness) engellemeye çalışmıştır
    magneto shi'ar ajanı eric the red tarafından eski haline getirilince bu nedenle moira dan uzun bir süre intikam almaya çalışmış vede bunu moira'yı x-menlere de aynı şeyi yapıp kendisinin yanına geçmelerini sağlayarak başarmıştır
  • isminin tam ve doğru yazılışı moira kinross mactaggart' dir. iskoçya doğumlu bir genetikçidir. oxford daki üniversite yıllarında, o sıralarda doktora çalışmaları yürüten charles xavier ile tanışır fakat xavier orduya katılınca beraberlikleri sekteye uğrar. xavier ordudan ayrılıp tam evlenecekleri sırada mactaggart mazeret belirtmeksizin xavier dan ayrılır ve iskoçya ya döner. sonraları xavier ile işbirlikleri devam eder, daha ötesi, mactaggart xavier in mutant okulunun gizli kurucusudur. ülkemizdeki okuyucular mactaggart i genellikle magneto ile ilgili çalışmaları sayesinde tanımıştır. moira mactaggart muir adasının mystique ve brotherhood of mutants tarafından yok edilmesi sırasında iç kanama geçirerek olaydan bir süre sonra ölmüştür. bu olaydan hemen önce, sadece insanları etkileyen legacy virusunun tedavisini bulmuştur, ölmeden önce bu formülü charles xavier a ulaştırmayı başarmıştır. * dr. moira mactaggart yaşamında dünyanın önde gelen genetikçilerindendi ve insanüstü güce sahip mutantlar konusunda çaılşmalar yapmaktaydı.
  • (bkz: banshee)
  • x-men the last stand filminde jenerik bittikten sonra görülüyor kendisi. x-men first class'ta da oraya bağlanacak sandıydım bir an.