şükela:  tümü | bugün
 • toplumun uygun damarını tutarsan nerelere kadar yürüyebileceğini gösteren, bunu da lise öğrencisi bir provakatörle anlatan güzel film.
  venya, kutsal kitaba dayanarak, okul yönetimini onlara bile fark ettirmeden dize getiriyor.
  çaresiz kalan öğretmen elena'nın çırpınışlarını izlerken tanıdık tatlar bulacak olanlar olacaktır.
 • asıl adı "(m)uchenik" olan ancak ekşi sözlük'te bu şekilde bir başlık açılamadığından, muchenik olarak başlığı açılmış film.
 • karanlık bir atmosferi olan rus filmi. rus sinemasını seviyorum, çok iyi işler çıkarıyorlar; bu film de onlardan biri.

  film, lise öğrencisi veniamin'in bir köktendinciye dönüşüp tüm okulda bir kaosa sebep olmasını anlatıyor. bunu yaparken günümüz rusyasını da gözler önüne seriyor; o soğuk evler, duvar kâğıtları, koltuklar, o eski kokan hava, eski ve soğuk binalar ve soğuk insanlar aracılığı ile.

  film karanlık bir havaya sahip. güneş neredeyse yok, hep bir aydınlık-karanlık arası loş ortamlar var filmde. güneşli sahneler bile karanlık, depresif. bununla paralel olarak yoğun dram ile az miktarda kullanılan mizah unsurları başarılı bir şekilde harmanlanmış.

  --- spoiler ---

  film, veniamin'in nasıl bir anda böyle dindar olduğunu anlatmıyor bize. yani filmin ilk sahnelerinden karşımıza çıkan veniamin, halihazırda aşırı dindar. yanında sürekli incil taşıyor. sürekli o incil'i okuyor. filmin eksisi, bu çocuğun bu aşamaya nasıl geldiğini vermemesi; çünkü annesi veniamin'in okulda yüzme derslerini ektiğini öğrendiğinde ve ona neden diye sorduğunda "çünkü dini inançlarıma aykırı" diye yanıt veriyor veniamin. annesi de buna karşılık "senin bir dini inancın yok ki" diyor. yani aslında o güne kadar veniamin, film boyunca yaptıklarını belki de daha önce hiç yapmamış. bununla ilgili seyircinin aydınlatılmaması, filmin zayıf noktalarından biri.
  öte yandan, veniamin'in dönüşümü, köktendinciliğinin şiddetindeki peyderpey artış çok güzel yansıtılmış; bu da filmin artısı.

  beden eğitimi dersinde kız öğrencilerin havuza bikini ile girmesine karşı çıkan veniamin'in aklını çeldiği ilk kişi aslında okulun müdüresi. sonrasında sakat ve gey bir çocuğu bir şekilde etkisi altına alıyor, sonrasında ise tam olarak olmasa da bir kız öğrenciyi. esasında kimseyi tam olarak etkisi altına alamasa da bir şekilde biyoloji öğretmeni dışında okuldaki öğrencisinden öğretmenine herkesin aklını bulandırmayı başarıyor. konuşmalarının çoğu, dediğim gibi, sürekli yanında taşıdığı incil alıntılarından oluşuyor, okulda sürekli vaaz veriyor. bu alıntıların incil'in hangi bölümünden yapıldığıyla ilgili filmde sürekli ekrana yansıtılması ise çok hoş bir ayrıntı olmuş bu arada.

  beğendiğim bir sahne de, veniamin aracılığı ile kiliseye açıkça yapılan eleştiri oldu. din adamlarının (din "adamları" çünkü dinleri malumunuz, erkekler yönetiyor, peygamberler, imamlar, rahipler vs.) din aracılığı ile insanları maddi/manevi sömürmesi, yine veniamin'in ağzından öğrendiğimize göre rahiplerin mercedes'lere binmesi, altınlara, büyük evlere sahip olmaları, lüks yaşamaları adına yapılan eleştiriler dikkat çekiciydi. dinlerden ziyade dinlerin yaşanış biçimlerine dair eleştiri yapan filmleri seviyorum.

  filmin bence bir eksisi de finaliydi. ucu fazlaca açık bırakılmış. aslında bu kötü bir şey değil ama bu ucunu açık bırakma işinin altından kalkamamışlar. çok daha başarılı örnekler var bu anlamda. finali çok daha başarılı ve sarsıcı olabilirdi.

  --- spoiler ---
 • bence venya'nın nasıl bu hale geldiği gösterilmiyor çünkü, bir anda bu hale geldi. kendini herkesten farklı ve üstün hissettirecek bir şey olarak dine hemen sarıldı. yaşı ve karakteri gereği bunun böyle olduğu açıkça ortaya koyuluyor filmde.

  fakat biyoloji öğretmeninin bu meseleyi bu kadar kişiselleştirmesinin nedenini anlayamadım ben daha çok. belki yüzeysel düşünceli sevgilisinin bunda bir etkisi olabilir ama yine de sıradan bir lise öğretmenine göre aşırı tepki verdi bence.