şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sut $eker ni$asta 'nin mukemmel kombinasyonu.. sicak sicak daha sogumadan yemeyi de cok severim ayrica.. hmm bi ara yiyeyim.. diger bir guzel sutlu tatli da (bkz: kazandibi)'dir..
  • pirinc unu ile yapilani daha bi leziz olur.
  • guzel yapilirsa hastasi olunacak bir sut tatlisi...
  • muhallebi pişirirken en çok dikkat edilmesi gereken şey mümkün olduğu kadar uzun sürede, sürekli karıştırarak ve kısık ateşte pişirilmesidir. içine tad ve renk ahengi açısından sakiz dan başka tapioca, krokan, kakao ve acı badem konulabileceği gibi, biraz nişasta ile pişirilmiş vişne, çilek, böğürtlen ve kayısı gibi meyve sosları da konulabilinir.
  • bir donem (bkz: 1987) sokaklarda seyyar saticilar tarafindan satilan ve ustune ozel bir $erbet dokulen version'i da mevcuttu.. bu $erbetin hikmetinden midir nedir acayip tadi guzel gelirdi..

$erbetinin yapili$i ise az kirmizi gida boyasi + su + $eker $eklindedir..
  • bir dönem, gençliğin sosyalleşme vesilesi.
  • türlü türlü sütlü tatlı satan yerlerde satılmayan tatlıdır nedense. ya da başaka isimler takıyorlar ben bilmiyorum. ayrıca ılık yemek gerekir.
  • yapması ve yemesi çok kolay bir tatlımızdır. yumurta kırmaktan bile aciz ev insanları için idealdir. arkadaşlara "bak bunu kendi ellerimle yaptım" diyerekten hava bile atılabilir. evet, öncelikle malzemelerimizi sayalım:
    - 1 kg. süt
    - 1 su bardağı toz şeker
    - yarım su bardağı pirinç unu (nişasta)
    - 2 yumurta sarısı
    - 1 su bardağı su
    şimdi herkes hazırsa nasıl yapıldığına geçelim: öncelikle sütü şekerle kaynatın. pirinç ununu 1 bardak su ile yavvvvaşça ezin. pirinç ununa 2 yumurta sarısı ilave edin ve karıştırın. bu karışımı kaynamakta olan sütün içine karıştırarak ilave edin. sürekli karıştırarak koyulaşıncaya kadar pişirin. üstünden böyle düman çıkınca, hani dümanlı dağlar diye bir türkü var ya öyle.
    üstü kabuk bağlamaması için tekrar 1-2 dakika karıştırıp sıcaklığını azaltın. ılıyınca küçük kaselere etrafa sıçratmadan boşaltın. dilerseniz üzerine tarçın, hindistan cevizi rendesi veya dövülmüş fındıktan birini serperek servis yapın. hepsini karıştırıp yapmak da entersan olabilir tabi. afiyet olsun.