şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
17228 entry daha
 • bugün seni hayal ettim yine;

  günümüzdeydin, teknolojiye ve günümüz kavramlarına hakimdin, yaverin trump denilen suratsızın tweetini gösteriyordu sana..
  sen;
  ———————————*——————————
  m.k.a : (bkz: mustafa kemal atatürk)
  y : yaver
  b : büyükelçi
  t : sarı gevşek trump
  ———————————*——————————
  m.k.a: çocuk, aracımı hazırla, amerikan büyükelçiliğine gidiyoruz.
  y: aman paşam, öyle şey mi olur reis-i cumhur’un büyükelçinin ayağına gittiği nerede görülmüş.
  m.k.a: hazırla diyorum çocuk, adamın biri ülkemin sınır bütünlüğüne, ekonomik özgürlüğüne, iç işlerine dil uzatacak kadar boyundan büyük laflar etmiş, aslını öğrenelim!
  ———————————*——————————
  m.k.a: doğru mu bu senin başkanının yazdıkları mr.satterfield?
  b: ımm,aaa!! yes, that’s true mr.president!!
  m.k.a: ülkemi 2 gün içerisinde terk ediyorsunuz!
  m.k.a: çocuk, postallarımı ve üniformamı hazırla sınıra gidiyoruz!
  ———————————*——————————
  y: paşam sarı çıyan telefonda sizinle görüşmek ister!
  m.k.a: birkaç saat içerisinde mevzide olacağımı, illa görüşeceğim diyorsa mevziye gelmesini, konuşacaklarımdan hiç hoşnut kalmayacağını söyle çocuk!
  t: ımm,aaa!! there is a misundersting general!
  m.k.a: daha öncede yunanlara söylemiştim, sanada söylemiş olayım, geldiğin gibi gideceksin!!

  tanım: günümüze uyarlandığında dünyada muhteşem bir oyun kurucu olabilecek, vakti zamanında türkiye cumhuriyetine level attırmış, bugün bütün dünyada çığır atlatabilecek muhteşem insan...
 • pasifizm için bahane olarak kullanılmasını yabancı birine sordum, detayları açıklamaksızın “general değil miydi adam” dedi.
  yani yurtta sulh cihanda sulh’u aslında bir tehdit olarak da okumak mümkün: “yurduma barış layık görülmezse dünya’ya da görmem” bir de buradan bakın bakalım.
 • atatürk'ü kimsenin yeteri kadar anlamadığını düşünüyorum. bugün kendisi hakkında yazılan abartılı şeyler de açıkçası saçma ve samimiyetsiz geliyor.
  askeri bir deha olmasına rağmen diplomatik anlamdaki başarısı ve 1920'li yıllarda sosyal devlet anlayışını kavrayabilmiş olması insan işi değil, hele ki osmanlı gibi her tarafı savaş olan bir devletin içinde büyüdükten sonra.
  ileri görüşlülüğü ve yenilikçiliğine hayran olmamak elde değil, bu konuyu fetişizme alet edip fanatikleşen herkes atatürk'e ve mirasına zarar veriyor, ve savundukları atatürk sevgisi de temeli boş olan bir sevgi.
  en ironik durum ise, dünyada bilime en çok değer veren liderlerden biri olan atatürk'ü bugün romantik bir şekilde savunup ideolojilere alet etmek olmuştur, kendisinin tasarılarını, devrimlerini, askeri dehasını, ileri görüşlülüğünü araştırmadan öğrenmeden atatürk diye ağlayan ergen irilerini gördükçe ağızlarına kürekle vurasım geliyor..
 • şu sıralar chp tarafından ironik şekilde 'yurtta sulh, cihanda sulh' sözü yanlış anlaşılan ulu önder.
  kendisi savaşın ne kadar kötü bir olay olduğunu bizzat defalarca tatbik etmiş bir komutandır, ve zorunlu olmadıkça savaşın cinayet olduğunu da söylemiştir.
  bu sözün manası açıktır. yurt içinde barış olduğu zaman, cihanda barış olur. bu da barışı tehdit eden durum olduğunda savaşmaktan kaçılmayacağını söyler.
56 entry daha